Posljednji Prigožinovi dani. Grozničavo obilazio afričke diktatore, imao grandiozne planove, u Moskvu se vratio sa sanducima zlata

Zadnje putovanje života počeo je u Banguiju, a završio padom aviona sjeverno od Moskve

FOTO: AFP

Šef zloglasnog Wagnera Jevgenij Prigožin u zadnjim danima svog života pripremao je velike planove za budućnost. Prošloga petka njegov privatni avion zaputio se prema afričkom kontinentu, na kojem je već odavno prisutna njegova plaćenička grupa, točnije 5000 vojnika razasutih diljem Afrike i angažiranih na obuci kojekakvih diktatorskih soldateski koje mu zauzvrat omogućuju eksploataciju prirodnih resursa i širenje unosnog biznisa.

Sletio je u Bangui, glavni grad Srednjoafričke Republike, i sastao se s tamošnjim predsjednikom Faustinom-Archangeom Touaderaom. Kako piše Wall Street Journal u velikom tekstu u kojem rekonstruira Prigožinove posljednje dane, u predsjedničkoj palači na obali rijeke Ubangi ćaskali su o daljnjoj suradnji.

Šef Wagnera uvjeravao je Touaderu da njegovo zahlađenje odnosa s Kremljom, koje je nastupilo nakon propalog lipanjskog marša na Moskvu, neće utjecati na daljnje slanje plaćenika u to područje, a niti na investicije. Tako barem za WSJ tvrde tri osobe koje su bile upoznate s onime što se događalo na sastanku. Cijeli članak koji je objavio WSJ, kako navodi list, bazira se na intervjuima s više desetaka afričkih državnika, vojnicima i obavještajcima, Wagnerovim prebjezima, pripadnicima aktivističkih grupa, kao i na kriptiranim razgovorima, podacima o letovima i korporativnim dokumentima u koje su novinari imali uvid.

Posljednja turneja

U Srednjoafričku Republiku doletio je i Wagnerov helikopter u kojem se nalazilo pet zapovjednika sudanskih paravojnih Snaga za brzu potporu (RSF), koje su prije nekoliko mjeseci digle ustanak protiv tamošnje redovne vojske. Delegacija je doputovala iz ratom rastrganog Darfura, noseći dar Prigožinu, čovjeku koji ih je ranije opskrbio raketama zemlja-zrak. Poklonili su mu zlatne poluge iz rudnika koji su njegovi plaćenici osiguravali.

Za to vrijeme, na drugoj strani Sahare, Prigožinovi rivali iz ruskog Ministarstva obrane imali su sastanak s Wagnerovim libijskim klijentima koje su pokušavali pridobiti na svoju stranu. Kremlj već neko vrijeme nastoji formalno preuzeti kontrolu nad mrežom Prigožinovih tvrtki čije su ambicije stvorile nelagodu kod ruskog predsjednika Vladimira Putina. Dok su sastanci u Libiji još trajali, Prigožin se zaputio natrag prema Rusiji, a usput je zastao u Maliju, gdje je vjerojatno snimio svoju zadnju objavu na aplikaciji Telegram, te prošao kroz zračni prostor nekolicine država koje je htio zadržati pod svojom kontrolom

Pritom nije bio svjestan kako je zapravo na svojoj svojevrsnoj oproštajnoj turneji. Kada se ove srijede srušio zrakoplov Embraer Legacy 600, na kojem se uz šefa Wagnera nalazilo nekoliko njegovih najbližih suradnika, naprasno je prekinuta utrka za međunarodni utjecaj koja se potiho odigravala između centralnih vlasti u Moskvi i šefa najokorjelijih plaćenika.

Bavili se nizom poslova

Iako su tvrtka Wagner i stotine tvrtki povezanih s njom javnosti bile poznatija po ratnim djelovanjima, pred kraj svog života, Prigožin je proširio svoje poslovne interese na financije, građevinu, opskrbu i logistiku, rudarenje prirodnih resursa, pa čak i u sport. Prigožinova kćer Polina na čelu je Sporthorses Managementa, tvrtke za utrku konja.

Prihodi su im rasli zahvaljujući izvozu sudanskog zlata u Rusiju, te dijamanata i drvnog materijala iz Srednjoafričke Republike u Ujedinjene Arapske Emirate i Kinu, tvrde zapadni i afrički dužnosnici.

Prigožinova smrt otvorila je ključno pitanje – kakva je budućnost tvrtki koje je direktno ili indirektno posjedovao? Kremlj je već krenuo tražiti načine da nacionalizira velom tajni obavijenu poslovnu mrežu.

Ovisni o Wagnerovcima

Predsjednik Putin jučer je izrazio žaljenje zbog ljudi koji su stradali u padu aviona te je kazao kako je Prigožin, njegov nekada bliski suradnik poznat i po nadimku “Putinov kuhar”, imao “kompliciranu životnu priču”, ali je svojim djelovanjem ipak doprinosio Rusiji. “Napravio je puno ozbiljnih grešaka u životu”, govorio je Putin bez trunke emocije o Prigožinu kojem je svojedobno dao odlikovanje “Heroja Ruske Federacije”.

“Različite frakcije povezane s ruskom vojskom vjerojatno će sada pokušati preuzeti poslovne ugovore koje su Wagnerovci sklopili”, kazao je za WSJ David Lewis s britanskog Sveučilišta Exter. “Prigožin je bio sposoban u upravljanju tim transnacionalnim mrežama, no nije nezamjenjiv”, tvrdi.

Zemlje od Malija do Sirije postale su ovisne o Prigožinovim plaćenicima, a do prije samo koji dan on je svoje vojne usluge nudio i vojnoj hunti Nigera, koja je preuzela vlast u puču prošlog mjeseca.

‘Svi ćemo ići u pakao’

No, i prije njegove pogibije, u Rusiji su se pojavile nove plaćeničke skupine koje vodi ruska obavještajna služba GRU, a one također pokušavaju preuzeti Wagnerove poslove. Putin je, primjerice, predsjedniku Srednjoafričke Republike osobno kazao da je došlo vrijeme da se distancira od Prigožina, što je ovaj vidno poslušao pa je, kada je prošlog mjeseca sudjelovao na rusko-afričkom summitu u Sankt Peterburgu, odbio okinuti selfie s njim.

“Svi ćemo ići u pakao. Tamo ćemo biti najbolji”, kazao je Prigožin svojedobno na jednoj snimci objavljenoj na Telegram kanalu Grey Zone, koji često objavljuje službene Wagnerove dekrete, očito ne pretjerano uznemiren mogućnošću da bi uskoro mogao doći njegov kraj.

Detalji samo za odabrane

Tvrtke kojima je Prigožin upravljao bile su pod zapadnim sankcijama. S obzirom da se o njihovom poslovanju zna vrlo malo, Kremlj je to redovito koristio kako bi zanijekao da ima ikakve veze s njima, a Wagnerovci su Moskvi potiho pomagali da proširi svoj utjecaj, pokrene prosvjede diljem Afrike protiv Zapada te na taj način izbjegne sankcije.

Svaki dogovor Prigožina i afričkih lidera zapečaćen je rukovanjem, a o tome što su pregovarali nije se znalo ništa. Jedini tko je bio upućen u detalje su dužnosnici Wagnera koje je Prigožin osobno izabrao. Jedan od njih je bio Dmitrij Utkin, bivši časnik GRU-a poznatiji po nacističkim tetovažama nego ratnom djelovanju, koji je poginuo na letu zajedno sa svojim šefom.

Kremlj još od lipanjskog pokušaja Wagnerova puča pokušava preuzeti kontrolu nad mutnim Prigožinovim dogovorima. Rusko Ministarstvo obrane, na čijem je čelu najveći Prigožinov rival Sergej Šojgu, poslalo je više delegacija po Africi s porukom tamošnjim vladama kako će od sada poslovati direktno s Kremljom.

Često putovao zrakoplovom

Sam Prigožin je istovremeno, umjesto da ispoštuje dogovor s Putinom i povuče se u Bjelorusiju, odlučio putovati Bliskim istokom, istočnom Europom i Afrikom s ciljem da svoje poslovne veze održi na životu. Objavio je audio poruku u kojoj je ponudio svoje usluge hunti u Nigeru te video iz Malija na kojem se vidi kako u ruci drži snajper, tvrdeći da će “Rusiju učiniti velikom, a Afriku slobodnijom”.

Prema analizi WSJ-a, obično je putovao zrakoplovima koji bi isključili sve transpondere, elektroničke uređaje koji odaju položaj i visinu letjelice te bi na taj način izbjegavao da ga netko uhvati i priskrbi si 10 milijuna dolara koliko je za njega nudio State Department, na čijoj se crnoj listi našao zbog informacija da se petljao u američke izbore 2016. godine. Jednom je morao prisilno sletjeti u samom središtu Sahare nakon što mu je avion ostao bez goriva, a često je dogovarao sastanke na pistama, u svom avionu, u slučaju da mora brzo pobjeći.

Lažna brada i uniforma

Koristio je lažne putovnice i napredne skupine Wagnerovih stručnjaka za kibernetičku sigurnost, koje su vodile računa da ga se ne prisluškuje. Svoje pratitelje na društvenim mrežama izvještavao je putem audio poruka, koje je bilo nemoguće geolocirati, ili snimkama nastalih na lokacijama koje je teško identificirati.

U listopadu prošle godine došao je u zračnu bazu na istoku Libije kako bi se susreo s vojnim liderom, generalom Khalifom Haftarom. Bio je obučen u vojnu uniformu s odlikovanjima, imao je sunčane naočale i lažnu bradu. Bio je okružen teško naoružanim vojnicima, a lokalci su mislili da se radi o pripadniku neke islamističke paravojske.

“Svi koji su ga vidjeli mislili su da je salafist”, kazao je jedan svjedok tog događaja. Od Haftara je zatražio 200 milijuna dolara jer su mu Wagnerovi plaćenici osiguravali teritorij i naftna nalazišta. Kasnije je poslao drugi privatni avion tamo da pokupi zatraženu gotovinu.

Priskrbio si neprijatelje

Šef Wagnera bio je uvjeren da se u Haftarov režim infiltrirala francuska obavještajna agencija i CIA pa je posebno pazio da mu netko ne bi podmetnuo uređaj za prisluškivanje, zbog čega je uniforme koje bi nosio nabavljao u Siriji, gdje je Wagner također prisutan.

Nakon propalog lipanjskog puča priskrbio si je mnogo neprijatelja. Putinu se zamjerio do mjere da ga je ovaj odmah htio ubiti, no čitavu stvar spasio je bjeloruski autokrat Aleksandar Lukašenko koji je pomirio zaraćene drugove, barem nakratko. Wagnerovcima je ponudio život u Bjelorusiji gdje im, rekao je, može pružiti svu sigurnost. Prigožin je privatnim avionom došao u Minsk tri dana kasnije.

Putin ga je tada prozvao izdajnikom, kao i sve koji su sudjelovali u puču koji mu je uzdrmao tek naizgled stabilno tlo pod nogama. Ruska odmazda bila je žestoka. FSB je upao u Wagnerove urede u Sankt Peterburgu, mnogi Wagnerovi kanali na društvenim mrežama bili su blokirani, a sva Prigožinova imovina praktički je konfiscirana.

‘Ispunjavamo svoje obaveze’

Ruski organi reda zaplijenili su računala i servere Prigožinove Patriot Media Grupe, tvornice trolova na društvenim mrežama koju se krivi za uplitanje u američke izbore 2016. godine. Unatoč tome, Prigožin se nadao da će mu plaćenički kampovi koje je sagradio u Africi i na Bliskom istoku pomoći u daljnjem funkcioniranju.

Plaćenike je u Srednjoafričkoj Republici rotirao kako bi osigurao predstojeći referendum koji bi predsjedniku te države omogućio da i on, poput Putina, vlada vječno. Wagnerovci su stacionirani i na granici s Kongom, s ciljem da zemlju štite od upada pobunjenika, tvrde zapadni dužnosnici.

“Ne povlačimo se, dapače, spremni smo povećati broj naših kontingenata”, kazao je Prigožin u lipnju jednoj kamerunskoj novinskoj agenciji. “Trenutno ovdje ispunjavamo sve svoje obaveze, tako će i biti, bez obzira na to što će se dalje dogoditi”, dodao je.

Distancirali se od Prigožina

Pet tjedana nakon svog propalog puča, 17 afričkih lidera došlo je u Sankt Peterburg na rusko-afrički summit na kojem je sudjelovao i Putin. Na njima je bio i Touadera, te ustvrdio da su Wagnerovci spasili njegovu zemlju nakon što je godinama bila pod čizmom naoružanih pobunjenika.

Touadera, kojem je Putin rekao da izbjegava Prigožina, pomalo se i distancirao od šefa Wagnera pa se nije s njim našao u četiri oka, nego mu je osigurao sastanak tek sa svojim šefom protokola. Ni drugi afrički lideri, koliko je poznato, nisu se tada sastali s Prigožinom.

S obzirom na sva događanja, on je postao zabrinut da će njegove operacije u Africi preuzeti GRU, tvrdio je ruski Telegram kanal VchK-OGPU. Istog tjedna kada se održavao summit, dogodio se državni udar u Nigeru: zaštitari proamerički orijentiranog predsjednika Mohameda Bazouma svrgnuli su svoga šefa i instalirali se na čelo države.

‘Rusija je i dalje ovdje’

Prigožin je objavio audioporuku i ponudio im pomoć svojih plaćenika. Njegovi saveznici iz Malija također su se sastali s novim vodstvom Nigera. Zasad se čini da je Niger odbio Prigožinovu ponudu, tvrde zapadnoafrički i američki dužnosnici. Ipak, skupina mladića, od kojih su neki mahali ruskim zastavama i transparentima s likom Putina, promarširali su kroz glavni nigerski grad zahtijevajući distanciranje od Zapada.

Susjedna Nigerija, u strahu da će se ruske militantne skupine proširiti zapadnom i središnjom Afrikom, zaprijetila je da će koristiti svoje vojne snage kako bi vratila Bazouma na vlast.

“Prigožinova smrt ne mijenja ništa”, kazao je jedan od dužnosnika nigerijske obavještajne agencije. “Rusija je i dalje ovdje. Kada šef Wagnera nestane, oni će i dalje biti aktivni u Africi. Sada će se možda i pojačati stisak Kremlja”, tvrdi.

‘Trebam još zlata’

Prigožinovo posljednje putovanje počelo je u Banguiju, gdje se susreo s Touaderaom i njegovim šefom obavještajne službe Wanzetom Linguissarom. Niti Touaderin glasnogovornik, a niti Linguissara, nisu htjeli komentirati sastanak. Glasnogovornik grupe ruskih vojnih instruktora u Banguiju koje podupire šef Wagnera kazao je da nema informacije je li Prigožin bio tamo.

Tijekom sastanka, Prigožin je kazao kako će Wagner pojačati svoju prisutnost kako bi osigurao sigurnost i proveo nove investicije u poljoprivredi, tvrdi osoba koja je upoznata s detaljima sastanka. Idućeg dana, dočekao je zapovjednike RSF-a iz Sudana. Kada su mu predali zlato, spakirano u drvenim kutijama darfurskog rudnika Songo, kazao je da to nije dovoljno.

“Trebam još zlata”, rekao je, tvrdi sudanski dužnosnik upoznat sa sastankom. Wagnerova podrška pomogla je RSF-u da ostvari nekoliko pobjeda u borbama protiv sudanske regularne vojske, što uključuje i nedavno osvajanje tvornice oružja i najveće policijske postaje u Kartumu, glavnom gradu Sudana. “Učinit ću sve kako bismo ih porazili”, dodao je Prigožin.

Sklopljeno novo partnerstvo

Napustio je Bangui i odletio u Bamako u Mali, sudeći po zapisu leta njegovog privatnog aviona, pozirao za video, a onda se zaputio u Moskvu. U utorak, delegacija ruskog Ministarstva obrane sletjela je u Libiju na poziv tamošnjeg vođe Haftara. Njegov bliski krug ljudi uznemirio se zbog Wagnerove prisutnosti u Libiji, kazao je Mohamed Eljarh, direktor u sigurnosno-konzultantskoj tvrtki Libya Desk koja ima veze u Haftarovom kampu.

“Ono što su učinili u Rusiji, mogli bi napraviti i u Bengaziju”, kazao je Eljarh, referirajući se na istočnolibijski grad iz kojeg Haftar djeluje, te dodao da su dvije strane razgovarale o formalnom obrambenom partnerstvu s ruskom vladom. Ruski obavještajci sada će biti stacionirani u Bengaziju, a Wagnerovce će zamijeniti nova plaćenička skupina. Haftar je od Rusa tražio rezervne dijelove i održavanje za svoje ostarjele avione, a čak su tražili da ih opskrbe iranskim dronovima koje Rusija koristi u Ukrajini.

“Rusi su htjeli poslati poruku da sada postoji partnerstvo između dvije vojske”, kazao je libijski sigurnosni dužnosnik. “Putin mi je rekao da je Libija jako važna za nas”, kazao je Haftaru zamjenik ruskog ministra obrane Junus-bek Jevkurov. “Ovo je prva Wagnerova zemlja koju smo došli posjetiti”, ustvrdio je.