U Bruxellesu je prilično napeto, još nema dogovora o zahtjevima Britanije za ostanak u EU

Čelnici EU 'imaju volju', ali bit će teško, rekla je Merkel

British Prime Minister David Cameron leaves at the end of the first day of an European Council leaders' meeting in Brussels, February 19, 2016. 
EU leaders head into a make-or-break summit sharply divided over difficult compromises needed to avoid Britain becoming the first country to crash out of the bloc. / AFP / Emmanuel DUNAND
FOTO: AFP

Pregovori o budućem položaju Velike Britanije u Europskoj uniji koji su započeli u četvrtak kasno popodne i trajali su cijelu noć vrlo su napeti i neizvjesni, doznaje se iz diplomatskih izvora. “Razgovori su konstruktivni, ali napeti. Nisu se pojavila nova pitanja, ali ni ona koja su bila otvorena nisu još zatvorena”, rekao je jedan diplomat.

Britanski premijer David Cameron je napustio sastanak s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom i predsjednikom Komisije Jean-Claude Junckerom u 5.30 sati. Cameron koji je jučer uoči summita u Bruxellesu najavio da će voditi ‘bitku za Britaniju’ tada nije davao komentare, javlja Guardian.

Cameron: Još nema dogovora

Dolazeći na nastavak summita EU-a Cameron je rekao da još nije postignut dogovor o paketu reformi koje Velika Britanija traži da bi ostala u EU-u. “Bio sam tu do pet sati ujutro i postigli smo određeni napredak, ali ne i dogovor. Sada ćemo nastaviti s radom i učinit ću sve što mogu da dođemo do dogovora”, rekao je Cameron. U međuvremenu dok su se čelnici zemalja članica išli odmoriti nakon gotovo cjelonoćnih pregovora, diplomati su radili na novom prijedlogu dogovora oko kojeg će se pokušati postići dogovor.

Cameron želi dogovor koji će mu omogućiti da se vrati kući i vodi kampanju za ostanak u EU-u. Riječ je o jednom od ključnih trenutaka za budućnost EU-a, koju bi ozbiljno uzdrmao odlazak Velike Britanije, drugog po snazi europskog gospodarstva i jedne od dvije najjače europske vojne sile. Britanski birači su podijeljeni oko ostanka u EU-u. Posljednje ankete pokazuju da su u blagoj prednosti oni koji žele ostanak.

(L-R) European Council President Donald Tusk, European Commission President Jean-Claude Juncker and British Prime Minister David Cameron hold a meeting at the Council of the European Union on February 19, 2016 in Brussels. Most of Europe's 28 member state leaders are gathering in Brussels to take part in a crucial summit and vote on British Prime Minister David Cameron's pledge to renegotiate the terms of Britain's membership in the EU, namely proposals to limit benefits for migrant workers. A referendum on whether Great Britain will stay in or leave the European Union is to be held before the end of 2017, though many expect it to take place in June this year. / AFP / Getty Images Europe / Dan Kitwood
Britanski premijer David Cameron na sastanku s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom i predsjednikom Komisije Jean-Claude Junckerom AFP

Neriješena pitanja

Najteže pitanje ostaje ono koje se odnosi na doplatke za djecu nebritanskih radnika, koja ne žive s roditeljima na otoku. Predlaže se da se doplatci za takvu djecu indeksiraju prema standardima zemlje u kojoj žive,a ne prema britanskom standardu. Kod tog pitanja dio zemalja ne želi da se to primjenjuje retroaktivno, to jest za djecu radnika koji već rade u Velikoj Britaniji, nego samo za novoprodišle radnike ili novorođenu djecu radnika iz drugih zemalja članica koji rade u Velikoj Britaniji.

Neriješeno je i pitanje razdoblja na koje bi se ograničile socijalne naknade za novopridošle radnike. Iako se ranije spominjala mogućnost da se novopridošlim radnicima ograniči pravo na socijalnu naknadu u prve četiri godine rada u Velikoj Britaniji, neslužbeno se dodaje da je Cameron zaoštrio svoj zahtjev i traži da se takva ograničenja omoguće na razdobolje od ukupno13 godina – najprije prvih sedam godina, a onda bi se moglo produljiti dva puta po tri godine. Ostalo je još nekoliko neriješenih pitanja, koja se smatraju nešto lakšim od prethodna dva.

Talijanski premijer nije baš optimističan

Talijanski premijer Matteo Renzi rekao je jutros da je manje optimističan nego ranije u pogledu mogućnosti da se postigne dogovor unutar EU o novim uvjetima Britanije za članstvo. Poslije rasprave o britanskim zahtjevima i migrantskoj krizi kazao je da su “po pitanju migranata napravljeni neki bojažljivi koraci naprijed, dok se nazadovalo oko dogovora u vezi Britanije”.

“Uvijek sam pun povjerenja, ali sam sada manje optimističan nego kada sam stigao”, rekao je talijanski premijer.

German Chancellor Angela Merkel leaves at the end of the first day of an European Council leaders' meeting in Brussels, February 19, 2016. EU leaders head into a make-or-break summit sharply divided over difficult compromises needed to avoid Britain becoming the first country to crash out of the bloc. / AFP / THIERRY CHARLIER
Njemačka kancelarka Angela Merkel je optimistična AFP

Merkel o Britaniji: Postoji volja, ali bit će teško

Čelnici Europske unije “imaju volju” postići dogovor o tome kako pomoći da Velika Britanija ostane u Europskoj uniji iako će postizanje dogovora biti teško za mnoge zemlje, rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel u petak.

“Želja postoji da Britanija ostane članica Europske unije”, rekla je Merkel novinarima nakon prvog dana EU summita u Bruxellesu. “Pokazuje se da dogovor neće biti lagan za sve, ali volja postoji”.

Summit će, čini se, trajati više nego je predviđeno

Summit EU-a koji se održava u četvrtak i petak, a bavi se prije svega izbjegličkom krizom i pitanjem ostanka ili izlaska Britanije iz EU-a, mogao bi trajati i više nego što je bilo predviđeno, izjavio je novinarima irski premijer Enda Kenny. “Moglo bi trajati i dulje”, rekao je napuštajući zgradu u kojoj se održava summit, misleći prije svega na dogovor oko uvjeta članstva Britanije u Uniji.

Čelnici 28 zemalja trebali bi ponovno razgovarati o britanskom pitanju u petak prije podne. Na summitu je i hrvatski premijer Tihomir Orešković, a na prvoj radnoj sjednici razgovaralo se o migranstkoj krizi, koja je trajala oko dva i pol sata. Zatim su tijekom radne večere radili na usklađivanju zaključaka o migrantskoj krizi. Tusk bi danas na temelju noćašnjih razgovora mogao staviti na stol novi prijedlog za rješavanje preostalih otvorenih pitanja.

Nakon višesatnih pregovora Merkel je kazala da su zemlja članice stale iza zajedničkog europsko-turskog plana o ograničavanju broja migranata u Europu. “Važno je da smo danas ne samo potvrdili akcijski plan EU-Turska već smo kazali da je on naš prioritet”, rekla je novinarima, govoreći o planu o zaštiti europskih vanjskih granica, smanjivanju broja izbjeglica i borbi protiv ilegalne migracije. Merkel je dodala da Austrija podupire plan EU-Turska, unatoč jednostranoj odluci da uvede dnevni limit za migrante. “U Europi, mi smo uvijek partneri”, kazala je Merkel.