Premijer Plenković u Saboru traži jedinstvo oko zakona o Agrokoru, a glasanje će, čini se, biti sutra

Oporba je tijekom rasprave prilično ozbiljno napala zakon o Agrokoru

15:08 N1 javlja da je predsjednik Kluba HDZ-a Branko Bačić rekao novinarima u Saboru da će glasanje o zakonu o Agrokoru biti sutra u podne.


15:00 Nakon stanke, nastavljena je sjednica Sabora, a prvi je govorio Ivan Vilibor Sinčić iz Živog zida. Rekao je kako je Agrokor jedna mala država u državi, da su mali proizvođači generacijama gradili svoja imanja, a Ivica Todorić kupio Belje za kunu.


13:40 Tijekom stanke u Saboru, premijer Plenković dao je izjavu novinarima u kojoj je još jednom rekao kako to nije zakon o Ivici Todoriću i Agrokoru, već zakon za stabiliziranje hrvatske ekonomije.

Na pitanje hoće li se sastati s Antoniom Alvarezom III. koji je na čelu restrukturiranja Agrokora, premijer kaže kako je spreman otići na sastanak ukoliko ga zatraže. ”Ako dođe do zahtjeva, a čini mi se da je došlo, rado ćemo se sastati. Ne bi bilo loše se malo konzultirati da vidimo radimo li u sličnom smjeru. Treba osigurati zakonske uvjete, stvoriti zid oko kompanije temeljem instituta najstarije tražbine, dobiti svježu likvidnost, dati plaće, podmiriti porez i isplaćivati dugove te generirati prihode jer od njih kreće restrukturiranje. Zato je standstill relevantan”, kazao je Plenković, prenosi N1.


12:40 Ivan Vilibor Sinčić iz Živog zida rekao je da je “ministar Marić za Božić izmislio kredit od 300 milijuna kuna za poticanje izvoza Agrokoru” i upitao zašto je dao taj kredit ako je znao kakva je situacija i da ga neće moći vratiti. Ivan Pernar je premijeru poručio da prosipa velike riječi te da novi zakon štiti dobavljače.


12:32 HNS-ova Vesna Pusić pitala je premijera hoće li država preuzeti Agrokorove dugove, na što je premijer odgovorio “Ne”.


12:25 Branimir Bunjac iz Živog zida kaže kako je ovo zakon za jednog čovjeka i da vlada treba reći da će cijelu zemlju pretvoriti u svog taoca. “Vaša je stranka stvarala kutle, nadane i joze, guciće, i sad imate obraza tražiti od građana da podrže vašu promašenu politiku. Vi ste stvarali gazde pa ih sada izvolite i maknuti”, rekao je Bunjac na što mu je Plenković odgovorio kako on odgovara za svoju vladu i svoj mandat u HDZ-u te da predlaže rješenja u skladu s Ustavom.


12:21 HSS-ov Krešo Beljak poručio je premijeru da podnese ostavku i da se formira vlada nacionalnog jedinstva. Rekao je i kako je zakon o Agrokoru socijalistički.


12:13 Plenković je nabrojao tvrtke nakoje se odnosi ovaj zakon: Agrokor, Ina, HEP, Hrvatske šume, Hrvatska pošta, Zagrebački holding, Podravka, Adris i Atlantic.


12:01 SDP-ov Peđa Grbin kaže kako je njegova obvezam prema građanima Hrvatske i zaposlenicima Agrokora i svih ostalih blokiranih tvrtki, ne složiti se s Premijerom. “Vi ste ti koji dijelite, i to upravo ovim zakonom kojim ćete imenovati čovjeka koji će odlučivati tko će opstati, a tko propasti”, rekao je Grbnin i dodao kako su ih danas zvali radnici Belja i potužili se kako ih nitko nije kontaktirao.


11:45 SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić kaže kako bez izmjene Stečajnog zakona nema spasa Agrokora. “Tko će dati novac Agrokoru ako nema garancije senioriteta, ali ne kao u zakonu koji predlažete, već promjenom Stečajnog zakona u kategorijama senioriteta i klasteriziranjem dobavljača u nekoliko skupina.” Predložio je premijeru i da Zdravka Marića imenuje za specijalnog povjerenika, na što mu je Plenković odgovorio kako će o tome razmisliti.


11:40 Plenković poručuje Marasu da se prometnuo u glavnog SDP-ovog demagoga te da prestane plasirati insinuacije i koncentrira se bit zakona. Premijer je dodao i kako se ministar financija Zdravko Marić izuzeo od svih procesa vezanih za Agrokor.


11:39 “Želite prikriti interesnu povezanost vaše Vlade s Agrokorom i zbog toga ne želim preuzimati odgovornost za ovaj zakon. Kroz njega ne brinete o dobavljačima niti onima koji rade u Agrokoru. Imamo indicje da je vaša i prethodna Vlada čitavim nizom akata doprinijela da situacija u Agrokoru eskalira. Svi u Hrvatskoj vide da je povezanost vaše vlade i Agrokora neraskidiva”, rekao je SDP-ov Gordan Maras koji se javio za repliku.


11:27 Ministrica gospodarstva Martina Dalić kaže kako tri stvari važne za ovaj zakon, način na koji se aktivira primjena zakona, tijela u postupku i njegov cilj. Cilj postupka izvanredne uprave je postići nagodbu u roku od 12 mjeseci. Cilj postupka je postići nagodbu među vjerovnicima kako bi društvo moglo nastaviti poslovati. “Ovo nije Stečajni zakon niti zakon u kojem se eksplicite definira način na koji će se vjerovnici namirivati”, kaže Dalić.


11:21 “Svi ovo gledaju i očekuju vidjeti jesmo li spremni na zajednički napor. Drage kolege i kolegice, mi izbora nemamo. Najgore bi bilo ne činiti ništa”, kazao je Plenković.


11:20 “Zakonom nudimo scenarij B koji nudi sigurnosnu mrežu, ovo nije scenarij da prema podu ide jedna osoba, jedna komapnija. Ono što ide prema podu je hrvatsko gospodarstvo. Očekujem od vas da budete svjesni situacije i da probamo pronaći suglasje jer je to bitna poruka za javnost, kreditor, dobavljače, rejting agencije”, rekao je Plenković i pozvao zastupnike da kažu svoje prmijedbe na zakonski prijedlog te da je on spreman na dijalog.


11: 08 “Hrvatska i dalje poštuje pravo vlasništva, a ovak zakon slijedi nekoliko sustavnih načela koji govori o ograničenju prava vlasništva isključivo u okviru zaštite interesa Hrvatske”, kaže Plenković.


11:05 Počela je rasprava o zakonu o Agrokoru, o kojem je prvi govorio premijer Andrej Plenković. “Ovo nije zakon za Ivicu Todorića, ovo nije lex Agrokor, ovo je zakon kojim hrvatska država, vlada i velika većina u saboru štiti interese hrvatskog gospodarstva, radnika i zaposlenika Agrokora, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva, dobavljača i svih dionika koji su uključeni u proces svega što se zbiva u našoj najvećoj kompaniji. Hrvatska javnost toga treba biti svjesna”, rekao je premijer.


11:00 Za raspravu o zakonu o Agrokoru zasad se javilo 10 klubova zastupnika.


Hrvatski sabor je u srijedu, na početku zasjedanja, dopunio dnevni red sa šest novih točaka, među kojima i prijedlogom Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Hrvatsku, tzv. zakon o Agrokoru, koji je u proceduru upućen po hitnom postupku.

Saborski zastupnik HNS-a Milorad Batinić usprotivio se hitnoj proceduri jer, kako je rekao, zakon je nedorečen i nerazumljiv. “S obzirom na novonastalu situaciju i ono što će slijediti mogu se provesti dva čitanja”, rekao je Batinić.

Na početku sjednice zastupnik Ivan Lovrinović zatražio je stanku kako bi ukazao na nove okolnosti u vezi slučaja Agrokor. “Mi ekonomisti znamo da su ovi dani kritični, posebno likvidnost u cijelom sustavu. Ako u narednih 10 dana netko ne odobri kredit Agrokoru, moguće su nesagledive posljedice. Udio Agrokora u ukupnom dugu je 8 posto, odnosno 3,6 milijarde eura. Svi su to znali, ali nitko nije intervernirao. Znala je HANFA, znao je HNB, no nisu ništa poduzeli i treba tražiti odgovornost tih institucija”, kazao je Lovrinović nakon stanke.

Rekao je i da je zakon manjkavo pripremljen, da će pogodovati samo najjačima te da bi u dužničko ropstvo mogao otjerati još nekoliko tisuća malih dobavljača i radnika. Zatražio je i da Vlada imenuje svog predstavnika u Agrokor.

Odbor za zakonodavstvo podržao zakon o Agrokoru

Saborski Odbor za zakonodavstvo ranije je većinom glasova podržao zakon o Agrokoru, odnosno Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za državu – oporbeni SDP i HNS glasovali su protiv, a SDP-ovac Peđa Grbin je poručio da će donošenje zakona državi donijeti veću štetu od predvidljive koristi.

Kao ni Odbor za pravosuđe, niti Odbor za zakonodavstvo nije prihvatio Grbinov prijedlog da se zakon donese u postupku predviđenom za donošenje organskog zakona, dakle natpolovičnom većinom svih zastupnika (76 glasova). Ovaj zakon, kao i Stečajni i neki drugi, nije organski, uzvratio je Robert Podolnjak (Most), kojeg zanima temeljem čega Grbin smatra da se radi o organskom.

SDP-ov zastupnik poziva se na ranije obrazloženje ministra pravosuđa Ante Šprlje da se zakonom ograničavaju poduzetnička prava i slobode, objasnio je predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković (HDZ). Po dosadašnjim odlukama Ustavnog suda, znamo da to ne bi ulazilo u kategoriju organskog, uzvratio je Podolnjak.

‘Ako zakon ide kao obični, to će biti tema za Ustavni sud’

Grbinovo viđenje ‘branio’ je i Orsat Miljenić (SDP), koji se ne slaže da se zakonom ne diraju temeljna ustavna prava. Ako zakon ide kao obični, to će biti tema za Ustavni sud, kaže Miljenić. Ministar Šprlje tumači da se ‘lex Agrokorom’ uređuju slučajevi kad društva, dakle tvrtke od iznimnog značenja, dovedu u pitanje funkcioniranje hrvatskog gospodarstva.

Radi se o tvrtkama s više od pet tisuća zaposlenih i obvezama većim od 7,5 milijardi kuna, a tako velikih tvrtki u Hrvatskoj je 10 i imaju više od trećine BDP-a, rekao je Šprlje. Predloženi zakon nije paralela Stečajnom, on regulira izvanredne situacije poremećaja tržišta, tumači ministar.

Zakon jest paralela Stečajnom, kad stupi na snagu prestat će svi stečajni i predstečajni postupci, uzvraća Grbin i upozorava kako u zakonu nema iskaza je li usklađen s pravom EU, a upravo o tome bi Odbor trebao voditi računa. To predstavlja prepreku za donošenje zakona, poručio je Grbin.