Rastakanje demokratskog poretka ide dalje. Neslužbeno: Uskok se javio EPPO-u tek nakon službenog dopisa iz Vlade

Nema političkog pritiska, uporno mjesecima ponavlja Plenković. Ovakve stvari mogle bi ga demantirati

Priča oko naglog uključenja Uskoka u slučaj subvencijske prijevare na Geodeziji, a čiji krak je evidentno došao i do Ministarstva kulture Nine Obuljen Koržinek, dobila je novi nastavak. Naime, kako N1 neslužbeno doznaje, odluci Uskoka da se kod Ureda europskih tužitelja počne interesirati za ovaj slučaj prethodio je dopis predstojnika Ureda predsjednika Vlade Zvonimira Frka-Petešića.

Dokumentacija poslana DORH-u sadrži analize o kojima Andrej Plenković stalno govori, a koje bi trebale dokazati da je u slučaju 3D snimanja potrošen hrvatski, a ne europski novac.

Dakle, ne samo da premijer već mjesecima nervozno sugerira domaćim tijelima kaznenog progona da se uključe u aferu ministrice kulture i ospore nadležnost EPPO-u, nego je i visoki predstavnik Vlade izravnim dopisom s dokumentacijom o utrošenim sredstvima neizravno pozvao DORH i Uskok da se uključe.

Uskok: ‘Nema političkog pritiska’

Očekivano, izvori iz Uskoka odašilju poruke kako nema govora o političkom pritisku, već da su evo baš sad proučili izvještaje ministarstava i SAFU-a, koji su im očigledno dostavljeni iz Vlade, te su se, tvrde, našli na pragu istog zaključka kao i Plenković. Zato žele provjeriti je li EPPO doista nadležan za vođenje istrage u slučaju Geodezije, odnosno, bi li se Uskok trebao uključiti u rasvjetljavanje ovog slučaja.

Da nema nikakvog političkog pritiska neumorno već mjesecima govori i premijer Plenković, ali jednako neumorno ponavlja da nadležnost nad ovim predmetom imaju domaći istražitelji, a ne EPPO.

U posljednjem, prilično nervoznom istupu o slučaju 3D snimanja i pitanju tko ima nadležnost nad tim predmetom, Plenković je poručio da je Uskok nadležan ako “je počinjena nezakonitost trošenja sredstava iz državnog proračuna”.

Mikrofoni kao krakovi afere

U istupu koji je neodoljivo podsjećao na Aleksandra Vučića iz najboljih dana, Plenković je na presici mikrofonima počeo ‘crtati’ krakove afere kako bi, valjda, lakše uvjerio one koji propitkuju njegove tvrdnje. Maknuo je prvo mikrofon jednog portala. Potom je maknuo mikrofon jedne televizije. Ovim nadrealnim potezom pokušao je demonstrirati razlike u nadležnostima o kojima raspravlja s novinarima.

Ponovio je i da “nitko nije zainteresiraniji” od njega kao predsjednika Vlade da se svaka nezakonitost sankcionira, a EPPO-u i DORH-u poručio “neka međusobno razgovaraju”. “Vi želite insinuirati da bi DORH i Uskok opstruirali istragu”, kazao je novinarima. “Ja vas ljubazno molim, sad molim i DORH, vi im napišite dopis, a oni neka odgovore vama i stave na web, u čemu je stvar. Ako oni misle da nema njihove nadležnosti, onda nema sukoba nadležnosti”, dodao je.

Uskok se doista i oglasio jučer poslijepodne priopćenjem u kojem objavještavaju javnost da su od Ureda europskog javnog tužitelja zatražili informacije istrazi na Geodetskom fakultetu koja je evidentno došla i do Ministarstva kulture.

Kövesi: ‘Javite se Sudu Europske unije’

Šefica EPPO-a Laura Kövesi je u nedjelju komentirajući tvrdnju premijera Plenkovića da istraga o eventualnim zlouporabama na Geodetskom fakultetu nije u nadležnosti EPPO-a ustvrdila kako “vrlo dobro procjenjuju svoju nadležnost, pridržavaju se Uredbe i pravila kada je riječ o nadležnosti EPPO-a”.

Ako netko gaji sumnje o tumačenju Uredbe, u Luksemburgu se nalazi Sud Europske unije i svi koji imaju sumnje trebaju se obratiti sudu i pitati kako bismo trebali tumačiti Uredbu. O nadležnosti EPPO-a ne odlučuju vlada, parlament, političari ni poslovni ljudi, to pripada pravosuđu, rekla je Kovesi.

Laptoš: ‘EPPO je apsolutno nadležan’

Po njezinu mišljenju, pravo pitanje vezano uz slučaj Geodetskog fakulteta glasi – je li počinjena prijevara ili ne? EPPO nastoji istražiti slučaj i utvrditi je li doista tako. “Mislim da bi hrvatski građani željeli znati je li počinjena prijevara, je li netko ukrao novac ili nije, to je pravo pitanje”, kaže Kovesi.

I europska tužiteljica u Hrvatskoj, Tamara Laptoš, ustvrdila je kako je EPPO apsolutno nadležan za postupanje u tom predmetu.

“Uredba europskog javnog tužitelja je jasna – kada postoji kazneno djelo koje utječe na financijske interese EU-a, bilo da je šteta nastupila ili je mogla nastupiti, EPPO je nadležan. Isto je nadležan za neodvojivo povezana kaznena djela u slučaju”, rekla je Laptoš za N1.