Sabor će idućeg tjedna na svojoj izvanrednoj (dvodnevnoj) sjednici raspravljati o arbitraži sa Slovenijom

Sjednicu je na zahtjev Vlade sazvao predsjednik Sabora Josip Leko

15.07.2015., Zagreb - Saborski zastupnici glasovanjem o raspravljenim tockama dnevnog reda zakljucili su 17. sjednicu i otisli na dvomjesecnu ljetnu stanku. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Hrvatski sabor u u srijedu i četvrtak, 29 i 30. srpnja, raspravljat će na izvanrednoj sjednici, sazvanoj na Vladin zahtjev, o novonastalim okolnostima vezanim uz provedbu Sporazuma o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije. Sjednicu je na zahtjev Vlade sazvao predsjednik Sabora Josip Leko.

“Novonastale okolnosti” su objavljivanje transkripta i audio zapisa koji pokazuju da su se slovenski član arbitražnog suda Jernej Sokolec i slovenska diplomatkinja, opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže, Simona Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca Stalnog arbitražnog suda u Haagu u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.

Gotovo sve hrvatske političke stranke su tražile izvanredno zasjedanje Sabora kako bi se riješio nastali problem. Neke stranke su odmah tražile raskid sporazuma o arbitraži.

Milanović će organizirati sastanak šefova stranka

Kako je Telegram ekskluzivno doznao, premijer Zoran Milanović će uskoro organizirati sastanak šefova političkih stranaka. Konačni cilj sporazuma stranaka bi trebao biti dogovor o saborskoj većini kojom bi trebao biti raskinut sporazum o arbitraži.

Sam postupak povlačenja Republike Hrvatske iz arbitražnog sporazuma potpisanog sa Slovenijom 2009. godine trebao bi izgledati ovako: Hrvatska će prvo zamrznuti svoj status u arbitraži, potom ćemo povući suca, a nakon toga ide i službeno raskidanje postupka. Te postupke provodit će hrvatska Vlada, doznaje Telegram.

Vlada je poslala pismo Europskoj komisiji

Hrvatska vlada poslala je Europskoj komisiji i Arbitražnom sudu za granični spor sa Slovenijom pismo s pojedinostima vezanom za aferu ‘arbitraža’, doznaje se u petak u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova (MVEP).

Hrvatska smatra da bi se Arbitražni sud trebao sam raspustiti jer je zbog skandala slovenske strane toliko kompromitiran da se njegova odluka ne može prihvatiti kao zakonita.U Banskim dvorima kažu da sud ima “kratak rok za djelovanje” i odgovor očekuju prije izvanredne sjednice Hrvatskog sabora koju su zatražili vlada i nekoliko parlamentarnih stranaka.

Europska komisija posredovala je u postizanju Arbitražnog sporazuma između Hrvatske i Slovenije 2009. kojim su deblokirani hrvatski pristupni pregovori.