Kako će se riješiti politička kriza? Do kraja tjedna sve bi trebalo biti jasnije, a ovo su neka ključna pitanja

O čemu će se prije glasati i tko ima većinu

26.09.2016., Zagreb - U sjedistu HDZ-a nakon treceg kruga pregovora o formiranju Vlade izmedju HDZ-a i MOST-a celnici stranaka Bozo Petrov i Andrej Plenkovic dali su izjave okupljenim medijima. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon ovog tjedna, politička bi situacija trebala biti puno jasnija. Naime, Sabor će danas raspravljati o opozivu ministra financija Zdravka Marića, a o tome bi onda saborski zastupnici trebali i glasati. Nejasno je kada će se glasati o opozivu Bože Petrova i kada će premijer Andrej Plenković predložiti nove ministre, odnosno kada će ih Sabor potvrditi, odnosno hoće li za to biti dovoljno ruku. Most ovu situaciju “krnje Vlade” naziva neustavnom, a HDZ poručuje kako bi se o opozivu predsjednika Sabora trebalo glasati odmah s obzirom da je 79 zastupnika potpisalo zahtjev za njegovim opozivom. Telegram je posljednjih dana pričao s ustavnim stručnjacima Brankom Smerdelom i Sanjom Barić. Ovo su neka ključna ustavno-pravna, ali i politička pitanja ove krize.

1. Opoziv ministra Marića

Oporbeni SDP u saborsku je proceduru poslao zahtjev za opoziv ministra financija Zdravka Marića zbog sukoba interesa u slučaju Agrokor. Nakon što je premijer Andrej Plenković smijenio troje Mostovih ministara koji su jedini u Vladi podržali SDP-ovu inicijativu, krenule se spekulacije hoće li biti dovoljno ruku za opoziv ministra Marića. Šef SDP-a Davor Bernardić kaže kako ima 76 ruku za smjenu Marića, dok premijer Plenković smatra kako oporba neće uspjeti srušiti ministra Marića. O ovoj će se točki raspravljati danas.

2. Opoziv Bože Petrova

Za opoziv predsjednika Sabora Bože Petrova pristiglo je 79 potpisa, a HDZ inzistira kako se o toj točki mora glasati odmah. Petrov pak najavljuje kako će se prvo glasati o Mariću, pa onda o njemu. Politički tajnik Mosta Nikola Grmoja nedavno je kazao kako se o opozivu Petrova može glasati i za 30 dana, na što je žestoko reagirao glavni tajnik HDZ-a Gordan Jandroković kazaši kako Petrov “apsolutno krši parlamentarnu proceduru i načela demokratskog legitimiteta”.

3. Je li OK da se prvo glasa o Mariću?

Mišljenja ustavnih stručnjaka su podijeljena. Tako predstojnik Katedre za ustavno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta Branko Smerdel smatra kako bi Petrov prvo trebao staviti na dnevni red glasanje o opozivu sebi samom, a tek onda Mariću. Sanja Barić, predstojnica katedre za ustavno pravo riječkog Pravnog fakulteta smatra suprotno – prvo bi se trebalo glasati o Mariću, pa tek onda o Petrovu. Saborski poslovnik direktno ne propisuje ovakav slučaj, tako da je stvar prepuštena tumačenjima pravnih načela.

4. Što nakon eventualne smjene Petrova?

Nakon eventualne smjene Bože Petrova, na mjesto predsjednika Sabora privremeno bi došao zamjenik iz redova parlamentarne većine. To bi vjerojatno bio Gordan Jandroković kojeg je HDZ već istaknuo kao potencijalnog novog predsjednika Sabora. Na pitanje u kojem bi se roku trebao izabrati novi predsjednik Sabora, profesor Smerdel kaže kako nije točno određen rok, nego za ovaj slučaj važi razuman rok. “To se treba riješiti što prije, ja bih rekao i ranije od 30 dana”. Profesorica Barić također smatra kako bi se novog predsjednika Sabora trebalo izabrati odmah. No, ne postoje sankcije ako bi Jandroković odlučio otezati.

5. Kada Plenković mora izabrati nove ministre?

Mostov Robert Podolnjak kaže kako bi se, prije glasanja o nepovjerenju predsjedniku Sabora trebalo glasati o novim ministrima Plenkovićeve Vlade. “Ukoliko predsjednik Vlade dobije povjerenje većine zastupnika u Hrvatskom saboru za nove ministre to će biti nedvojben dokaz postojanja parlamentarne većine, a nakon toga predsjednik Hrvatskog sabora treba staviti na dnevni red glasovanje o svom razrješenju kako bi novooblikovana parlamentarna većina mogla izabrati svog predsjednika Sabora”, smatra Podolnjak. Istog je mišljenja i Sanja Barić koja smatra kako redoslijed glasanja treba biti sljedeći: prvo bi se trebalo glasati o opozivu ministra Marića, potom izabrati nove ministre, a onda glasati o opozivu predsjednika Sabora.

6. Podržava li Plenkovića većina?

Nitko ne zna. Plenkovića oporba i Most prozivaju da, ako je ima, pokaže većinu zastupnika koja ga podržava. Klub zastupnika HDZ-a ima 58 zastupnika, no nije sigurno hoće li svi zastupnici podržati novu većinu. Primjerice, Bruna Esih već je najavila kako neće glasati za novu većinu, a član predsjedništva HDZ-a Zlatko Hasanbegović najavljuje kako je prvo mora vidjeti kako će izgledati ta većina, pa će se tek onda o njoj izjasniti. Na 57 zastupnika iz Kluba HDZ-a, dakle osim Brune Esih, možemo dodati 4 zastupnika iz Kluba HSLS, HDS, HDSSB, 8 zastupnika manjina, 2 zastupnika iz kluba stranke Milana Bandića i Reformista. Dolazimo do 71 zastupnika, za većinu bi Plenkoviću trebala podrška zastupnika iz stranke Ivana Lovrinovića Promijenimo Hrvatsku (3), te nezavisni Glasnović i Lacković. Dakako, uz podršku HNS-a ili HSS-a, to bi išlo nešto lakše, no oni za sad poručuju kako neće podržati Plenkovića.

7. Oporba, pa čak ni SDP, nije baš jedinstvena

HNS-u i IDS-u potpise za opoziv Bože Petrova zamjeraju u SDP-u. Smatraju kako time zapravo podržavaju novog predsjednika Sabora koji bi došao iz redova HDZ-a. Potpredsjednik SDP-a Peđa Grbin najavljuje kako će SDP glasati protiv opoziva Bože Petrova, a predsjednik stranke Davor Bernardić ponavlja kako “neće držati lojtre ni HDZ-u ni Mostu”. No, nisu jedinstveni. Zastupnica SDP-a Milanka Opačić kazala je jučer kako će ona, ali i dio SDP-ovih zastupnika glasati za opoziv Petrova. “To su ljudi koji su dvaput rušili vladu i dvaput odveli ljude na izbore, koji moraliziraju da su drugi lopovi, oni ne mogu dobiti moje povjerenje. Imali smo dvije sjednice Kluba zastupnika i odlučili smo da svatko glasa po svojoj savjesti i jedan dio će glasati protiv Petrova”.