U jednom od oštrijih istupa dosad Schulz kaže da će, ako postane kancelar, iz Njemačke maknuti američko nuklearno oružje

Rekao je da će se Njemačka oduprijeti i Trumpovim pokušajima vezanim za NATO

Martin Schulz, leader of Germany's Social Democrat party (SPD) and candidate for chancellor is pictured on June 28, 2017 during the "courtyard-party" (Hoffest) of the SPD's parliamentary group at the "Haus der Kulturen der Welt" in Berlin. / AFP PHOTO / Tobias SCHWARZ
FOTO: AFP

Martin Schulz, vođa njemačkih socijaldemokrata (SPD) i izazivač sadašnje kancelarke Angele Merkel, izjavio je tijekom predizborne kampanje u srijedu, kako će, ako pobijedi na parlamentarnim izborima 24. rujna, zatražiti od Donalda Trumpa povlačenje nuklearnog oružja iz Njemačke. “Gornja granica za nuklearno oružje u našoj zemlji mora biti nula. Kao kancelar obvezujem se da ću zatražiti da atomske bombe budu smjesta povučene iz naše zemlje”.

Također je najavio da će se Njemačka oduprijeti pokušajima Donalda Trumpa da poveća nuklearni arsenal Sjedinjenih Američkih Država i NATO pakta, ali i tome da Berlin uplaćuje 2 posto svog BDP-a u budžet NATO saveza. “Nećemo dopustiti da se više od 30 milijardi eura troši na vojne izdatke, premda se kancelarka Angela Merkel složila s tim bez odobrenja njemačkih građana”.

Dramatični politički zaokret

Tim dramatičnim političkim zahtjevom, Martin Schultz očito pokušava iskoristiti rastuće antiameričko raspoloženje u Njemačkoj kako bi pridobio što više glasača. Njemački socijaldemokrati, premda su često bili vrlo kritični spram pojedinih poteza Washingtona, ipak su do sada bez zadrške podupirali NATO pakt i transatlantsko savezništvo.

Socijaldemokratski kancelar Helmut Schmidt svojedobno je tijekom Hladnog rata čvrsto podupirao ideju da se na Njemačkom tlu razmjesti američko nuklearno oružje. Tvrdio je da je ono najbolje jamstvo sigurnosti Njemačke i Europe. Amerika dio svog atomskog arsenala od oko 150 atomskih bombi drži u pet europskih država. Pretpostavlja se da je oko 20 nuklearnih bojevih glava smješteno u vojnoj bazi u Büchelu, zapadnoj Njemačkoj. Sada se Schultz, računajući očito na netrpeljivost europskog javnog mijenja spram Trumpa, odlučio na dramatičan politički zaokret.

Merkelina najteža kritika Trumpu

Inače, istraživanje javnog mnijenja objavljeno u utorak pokazalo je da Schulzov SPD ima potporu 24,5 posto birača, dok CDU Angele Merkel i njen koalicijski partner CSU dobivaju 39,5 posto glasova. Reagirajući na Schulzov spektakularni politički zaokret, glasnogovornica njemačke kancelarke kazala je kako Angela Merkel želi vidjeti svijet bez nuklearnog oružja, ali da još uvijek “postoji potreba za nuklearnim odvraćanjem” jer dio država i “dalje vidi nuklearno oružje kao sredstvo vojnog sukoba”.

Premda se tom izjavom distancirala od najava Martina Schultza te iskazala neusporedivo mekši pristup tom problemu, ipak nije mogla ignorirati netrpeljivost koje njemačko javno mijenje gaji spram Donalda Trumpa. Stoga je u srijedu izrekla jednu od do sada najtežih kritika američkog predsjednika. U razgovoru s novinarima Handelsblatta komentirala je Trumpovu politiku “America First” te obećanje da će ” meriku ponovno učiniti velikom”. Istaknula je da takve izjave odvajaju Ameriku od svijeta. “Ako Amerika neće brinuti za svijet nego samo za sebe, tada to neće biti velika Amerika.”