Vlada daje 18 milijuna eura HRT-u jer im fali novca. A ovo su svi skandali sa suludim trošenjem koje smo u par tjedana otkrili

Čini se da nitko na Prisavlju ne zna izraditi foršpan, pa plaćaju vanjskog suradnika, prijatelja urednice. Koja je izmislila urednički staž. I tako dalje

Nakon što je ravnatelj Hrvatske radiotelevizije Robert Šveb javno kukao da javna televizija nema novca te bi iduću godinu mogla završiti s minusom i do 20 milijuna eura, njegov apel čula je ministrica kulture i medija Nina Obuljen. Pa će tako HRT, temeljem aneksa ugovora s Vladom, iz državnog proračuna u 2024. godini dobiti 18,39 milijuna eura.

S druge strane, Telegram već mjesec i pol dana marljivo objavljuje tekstove u kojima upozoravamo kako se na HRT-u novac pretplatnika troši na dubiozne načine. Detaljno smo ukazali na niz nelogičnosti, nepravilnosti te potencijalni kriminal – od isplaćivanja neosnovanih naknada i stimulacija odabranima pa do davanja besmislenih poslova prijateljima. Sve to nije bilo dovoljno ministrici da se očituje oko situacije na HRT-u, a nije se oglasio niti Nadzorni odbor.

Kad su zaposlenici na nedavno održanom Radničkom vijeću suočili ravnatelja Šveba s nizom problematičnih situacija na javnoj televiziji, uključujući i činjenicu da 75 zaposlenika ima primanja i manja od minimalnih, on im je jednostavno odgovorio da je i njemu njegova plaća “mala”. Prema podacima u njegovoj imovinskoj kartici, ona iznosi 3508 eura.

1. ‘Ako vam ne odgovara, ne morate raditi!’

Telegram je 28. listopada javnost upozorio na problem s neisplatom honorara studentima koje su angažirali. Frustrirane time što im je u godinu dana rada na portalu HRT-a honorar iz mjeseca u mjesec uporno kasnio, iako su svaki puta upozoravale nadređene te Studentski centar da im se time krše prava i Zakon o obavljanju studentskih poslova, tri studentice su nadređenima u rujnu poručile da više neće dolaziti na posao ako se ta praksa nastavi i idući mjesec.

Nato su ih s HRT-a pozvali te jednoj od njih poručili da – ako im ne odgovara takva praksa – da ne moraju raditi na HRT-u. Nakon toga im je došao mail nadređene, glavne urednice HRT-ovog portala i nelinearnih programskih usluga Ivane Božanić, koja im se zahvalila na suradnji.

2. Kartica i auto i dodatak za urednicu portala

Fokus smo potom prebacili na spomenutu Božanić. Zanimalo nas je s kakvim je referencama došla na tako visoku poziciju.

Ubrzo smo otkrili da je riječ o magistrici bohemistike i informacijskih znanosti koja je na HRT došla lani u ožujku. Prije toga je dugi niz godina radila u tvrtki Human koja se bavi web dizajnom, a potom nekoliko mjeseci kao projektna menadžerica u IT odjelu Konzuma. Stoga smo postavili pitanje kako je mogla proći na natječaju na kojem se tražilo pet godina uredničkog iskustva.

Dok smo čekali taj odgovor, doznali smo da će joj se s početkom iduće godine plaća podići sa sadašnjih 2300 na čak 2600 eura neto, da ima pravo na poslovnu karticu, da 24 sata dnevno koristi službeni auto Renault Talisman te da je od starta dobila novčani dodatak na ugovor o radu – prvo na šest mjeseci, a potom opet na isto razdoblje.

3. Sporan urednički staž

Tjedan i pol nakon tog teksta, s HRT-a je napokon stigla i dokumentacija koju je Božanić predala na natječaju 25. veljače prošle godine, a koja je uključivala i njen službeni životopis te potvrde o uredničkom iskustvu. Otkrili smo kako iz tih dokumenata nigdje ne proizlazi da je on imala traženih pet godina uredničkog iskustva.

Detektirali smo i da bi se iz posljednje rečenice potvrde o uredničkom iskustvu, koju potpisuje njezin bivši nadređeni u tvrtki Human Marko Stipanović, moglo zaključiti kako ju je Božanić pisala sama – jer je pisana u prvom licu jednine. Tako na potvrdi piše: “Na projektima korporativnog karaktera sudjelovala sam u kreiranju sadržaja, definiranju dinamike objave, korištenju digitalnih kanala i slično”.

I dok Stipanović, odnosno Božanić, u potvrdi tvrdi da ona ima više od sedam godina uredničkog iskustva, u životopisu koji je predala Povjerenstvu to spominje samo u razdoblju od 2018. do 2021. godine. Čini se da se Božanić sama sa sobom nije mogla dogovoriti koliko se zapravo bavila uređivanjem PR objava – sedam godina ili tri.

4. Uzeli službeni auto i naknadu za prijevoz

U međuvremenu smo doznali i da su Božanić, ali i Švebu te još sedmero drugih zaposlenika koji su 24 sata dnevno koristili službene aute, cijelo vrijeme isplaćivane naknade za troškove prijevoza. To je pak protivno članku 57. Kolektivnog ugovora HRT-a.

Nekoliko dana nakon našeg upita, neosnovana isplata naknada za navedene je napokon ukinuta. Među onima koji su je dobivali su bili i pomoćnik ravnatelja Renato Kunić te bivši glavni urednik HTV-a Bruno Kovačević. Telegramu su s HRT-a potom rekli da će vratiti te naknade, ali smo shvatili da navedeni iznos u njihovom odgovoru ne odgovara stvarnom stanju, odnosno ukupnom iznosu neopravdano isplaćenih naknada.

U tom tekstu smo detaljizirali i anekse i stimulacije koje je Božanić dobila čim se zaposlila na HRT-u. S javne televizije su nam tad odgovorili da joj je stimulacija isplaćena jer je sudjelovala u projektu razvoja verzije 2 platforme HRTi. To je pak suprotno njihovom ranijem odgovoru da je briga o platformi HRTi u njenom opisu posla.

5. Pustio da Vrdoljakov dug ode u stečaj

Početkom prosinca smo pak doznali za još jedan skandal – da je HRT propustio priliku naplatiti 41.677 eura duga od Mediteran filma. Riječ je o tvrtki Andrije Vrdoljaka, sina poznatog redatelja i bivšeg ravnatelja HRT-a Antuna Vrdoljaka. Dug prema televiziji nastao je nakon što je ta tvrtka izgubila spor oko autorskih prava.

Umjesto da odmah pokrene naplatu po toj presudi, ravnatelj Šveb je to odgađao gotovo godinu dana, sve do 28. ožujka. Telegramu je iz dva neovisna izvora potvrđeno da je nekoliko puta bio upozoren da se mora krenuti u ovrhu dok je poduzeće solventno, no Šveb je to ignorirao.

Zanimljivo, mjesec dana prije nego što je HRT napokon pokrenuo naplatu, Mediteran film je ušao u blokadu te potom i u stečajni postupak.

6. Plaćanje prijatelja za izradu foršpana

Tjedan dana nakon toga, doznali smo i za još jednu aferu u odjelu koji vodi urednica Božanić. HRT je 26. listopada sklopio ugovor za promociju svoje platforme HRTi s izvjesnim Matkom Stankovićem. Od njega su naručili “kreiranje koncepta i teksta promo materijala te četiri trailera (foršpana)”.

Zašto javna televizija, koja ima cijeli odjel za promociju i prezentaciju, angažira vanjske suradnike za “izradu koncepta i foršpana”, nije jasno. Usto, Stanković je fizička osoba i nema registriranu tvrtku za promociju, nego je zaposlenik tvrtke Human – iste tvrtke u kojoj je radila Božanić. Zašto je baš on izabran za ovaj posao, s HRT-a nam nisu htjeli odgovoriti. Nisu htjeli reći ni jesu li i ranije surađivali s njim.

Stanković je, otkrili smo, bliski prijatelj Ivane Božanić i zajedno s obiteljima ljetuju. Po ugovoru, koji je potpisao Šveb, za ovaj posao isplaćeno mu je 1900 eura.