Vlada novim zakonom napravila kaos. Za koji dan postat će jasno: ogroman broj djece ostaje bez mjesta u vrtićima

Upis četverogodišnjaka trebao je postati prioritet tek nakon izgradnje infrastrukture i zapošljavanja dovoljnog broja odgojitelja

Nema nikakve sumnje da će eter uskoro ispuniti krik i bijes. Roditelji predškolske djece, pogotovo u najvećem hrvatskom gradu, suočit će se s činjenicom da im djeca nisu dobila mjesto u vrtiću. U Zagrebu, koji muči kroničnu muku s manjkom predškolskog smještaja, samo je lani ostalo neupisano 1500 djece – ove godine će sigurno biti gore.

Zagrebačka vlast je, naime, ukinula sumanuto neracionalnu mjeru roditelj-odgojitelj koja je preko pet tisuća djece ostavljala kod kuće, ali s cijenom koja je prešla pola milijarde kuna – godišnje. Ulažući novac iz ukinute mjere u gradnju novih vrtića i privremeni smještaj, 2023. godina je unaprijed bila ukalkulirana kao najteža; kao ona u kojoj će se pritisak na upis i raspoloživi kapaciteti vrtića najznačajnije razlikovati.

Vlada mijenjala Zakon

A onda je Vlada promijenila Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju i posijala sjeme kaosa koji će, racionalno je očekivati, izbiti svom silinom već za koji dan, kad budu objavljeni rezultati natječaja u vrtićima.

Naime, od ove godine bezuvjetnu prednost pri upisu imaju djeca starija od četiri godine – nije, dakle, više bitno rade li oba roditelja i u kojoj je socioekonomskoj situaciji cijela obitelj. Nije bitno ni jesu li klinci i klinceze mlađi od četiri godine dotad išli u vrtić, ni što će za njihov razvoj značiti prisilna promjena sredine. Nije, međutim, tako trebalo biti.

Kako je trebalo biti

U srpnju 2021. Vlada je objavila detaljan popis reformi koje planira financirati europskim novcem, a među njima i mjere, aktualne u današnjem kontekstu: zajamčeno mjesto u vrtiću za svu djecu stariju od četiri godine. To je, kako smo već spomenuli, uvedeno zakonskim izmjenama prošloga proljeća. No, u Vladinom dokumentu te izmjene nisu bile bezuvjetne. Dapače.

Na 862. stranici opsežnog Vladinog plana, opisano je što bi trebalo napraviti kako bi izmjena pravila pri upisu u vrtiće prošla sa što manje problema. Ministarstvo znanosti i obrazovanja će, piše u Vladinom dokumentu, “ovisno o stupnju realizacije infrastrukturnih i kadrovskih ulaganja donijeti odluku o uvođenju prava na zajamčeno mjesto u vrtiću za djecu u dobi od 4 godine do godine polaska u školu”.

Ispod EU prosjeka, ali…

Vladin je plan, dakle, predviđao da će se kriteriji za upis svakako mijenjati, da će djeci starijoj od četiri godine biti zajamčeno mjesto u vrtiću jer po tom pokazatelju Hrvatska stoji lošije od EU prosjeka – obuhvat djece je bio 83 posto (2019.), EU prosjek 95 posto, a hrvatski cilj do kraja desetljeća, prema Nacionalnoj razvojnoj strategiji, 97 posto.

No, u Vladinom planu jasno se sugerira i da će to sve skupa ovisiti o “stupnju realizacije infrastrukturnih i kadrovskih ulaganja”. Drugim riječima, o osiguranju prostora za vrtiće, gradnji novih i rekonstrukciji starih objekata, zapošljavanju odgojitelja i tome slično. Pa koliko je toga onda dosad realizirano?

Izgradnja tek počinje

U odgovoru na to pitanje iz resornog Ministarstva navode da je Vlada u posljednjih pet godina uložila oko dvije milijarde kuna u sustav ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja što se, kažu, vidi u povećaju broja djece u vrtićima za 13 tisuća u odnosu na 2019/2020. godinu. Uz to, dodaju, počelo se graditi ili će se uskoro početi graditi još 26.300 mjesta, zahvaljujući europskim sredstvima.

U okviru plana oporavka potpisani su ugovori vrijedni 163,98 milijuna eura za 251 objekt kako bi se otvorilo još 16.403 mjesta u predškolskim ustanovama, preciziraju iz resora ministra Radovana Fuchsa. Uskoro ide novi natječaj od 51 milijun eura za dodatna ulaganja.

Iz novog EU proračuna planirana su ulaganja od 45 milijuna eura za još 3800 mjesta u vrtićima. Sve je to, međutim, u planovima i najavama. Unatoč tome, izmijenjena pravila već su u provedbi.

Objašnjenje Ministarstva

Zakonske izmjene prošle su javno savjetovanje još u ljeto 2021., ali u originalnom nacrtu nismo uspjeli naći odredbu o upisu djece starije od četiri godine. Iz odgovora Ministarstva proizlazi da je taj kriterij uvršten naknadno, nakon “zaprimljenih i detaljno pregledanih komentara zainteresirane javnosti”, no, iako su o tome dobili dodatan upit, ni u tjedan dana nisu precizirali na koji se konkretno komentar iz javnog savjetovanja pozivaju.

Nema, dakle, uvjerljivog, ako i ikakvog objašnjenja poteza koji će mnoge roditelje, pogotovo u Zagrebu dovesti do ludila (i značajnih financijskih problema). Valjda to nije činjenica – jer bi takvo poigravanje s djecom bilo precinično čak i za vlast čiji cinizam teško može više iznenaditi – da će najviše kaosa biti u Zagrebu, što će najveći politički problem predstavljati za Možemo! i SDP, glavne takmace vladajuće stranke na razini države.

Kad nezadovoljstvo bukne

Ovdje se, pritom, ne radi ni o slijepom poštivanju dogovorenog s Europskom komisijom u Nacionalnom programu oporavka i otpornosti – upis četverogodišnjaka je, podsjetimo, trebao postati prioritetan tek nakon izgradnje infrastrukture i zapošljavanja dovoljnog broja odgojitelja.

Što se nije dogodilo. Preuranjena izmjena zakona jest. Valjda se, stoga, nitko od odgovornih u Vladi barem neće praviti iznenađenim kad nezadovoljstvo – eruptira.