Vlada sutra reže plaće u državnim agencijama. Još nije kasno da pročitate Telegramovu analizu njihovog rada

Dio je to plana za rezanje troškova državnog aparata, poslanog Europskoj komisiji

Ilustracija
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Svima zaposlenima u agencijama plaće bi se ubuduće trebale obračunavati prema propisima za javne službe, po smjernicama za uređenje sustava agencija, zavoda, fondova, centara i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima, koje su na dnevnom redu Vlade u četvrtak.

Telegram je u svojem istraživanju ovog tjedna donio analizu koliko državu zapravo koštaju djelatnici raznoraznih agencija, centara i zavoda. Ove su smjernice Vlade u skladu s najavama koje su u ponedjeljak predstavljajući dodatni paket mjera Europskoj komisiji u sklopu procedure prekomjernog deficita, predstavili potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo Branko Grčić i ministar financija Boris Lalovac.

Pola milijarde kuna uštede na agencijama

Ukupno bi taj paket, po njihovim najavama, trebao donijeti fiskalni učinak 0,63 posto BDP-a ili 2,09 milijardi kuna, a u sklopu tog iznosa 500 milijuna kuna Vlada namjerava uštedjeti u poslovanju agencija.

Država putem svojih predstavnika u upravnim vijećima želi utjecati na plaće u agencijama, pa i onim neovisnim, kako bi ih uskladila s ostatkom javnog sektora. Te su plaće, kaže Grčić, često veće nego drugdje u javnom sektoru pa ih treba korigirati kako bi svi podjednako nosili teret krize.

Priliku za uštede Vlada vidi i u smanjenju troškova servisnog osoblja u agencijama koje bi se trebale spojiti. Jedna od smjernica je i spajanje agencija, pri čemu bi se trebalo spojiti njih najmanje deset.

Tko će se spojiti s kime

Tako bi se Državni zavod za zaštitu prirode spojio s Agencijom za zaštitu okoliša, Hrvatski zavod za norme s Hrvatskom akreditacijskom agencijom, Hrvatski mjeriteljski institut išao bi u Institut Ruđer Bošković, integrirale bi se Agencija za strukovno obrazovanje s Agencijom za odgoj i obrazovanje, Agencija za znanost i visoko obrazovanje vjerojatno će se integrirati s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja, dok bi se Agencija za regionalni razvoj spojila sa Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU; Agencija za vodne putove postat će dio Hrvatskih voda, a Hrvatska agencija za hranu spojila bi se s Hrvatskim veterinarskim institutom.

Među smjernicama je i racionalizacija troškova agencija. Tako se najavljuje definiranje standardnih troškovnika za agencije. Primjerice, moglo bi biti određeno da državne ustanove i agencije ne smiju za prostore u kojima djeluju plaćati najamninu veću od 11 eura po četvornom metru.

Smanjuju se i troškovi za službena vozila

Oni koji sada plaćaju više od toga imat će kratak rok da krenu u traženje novih prostora, ili kod DUUDI-ja ili kod jedinica lokalne samouprave. Jučer smo u trećem dijelu našeg analitičkog serijala donijeli i pregled različitih troškova agencija te kako su one dosad poslovale.

Među Vladinim smjernicama je i smanjivanje troškova službenih putovanja za 10 posto u odnosu na prošlu godinu, kao i troškove za korištenje službenih vozila, dok bi najveći trošak za nabavu vozila trebao biti 180 tisuća kuna s PDV-om po vozilu. Planira se i smanjenje rashoda po ugovorima o djelu, i to na 2 posto ukupnih izdataka za plaće.