Gastro trikovi

Donosimo listu korisnih savjeta za pečenje krafni, ali i najbolju alternativu kad nam ispadnu loše

Uvijek treba pripaziti na omjere sastojaka i normative te se držati provjerenih recepata

FOTO: Pan-pek

Ima nešto posebno i nostalgično u krafnama. U jednom malom okruglom zalogaju nalazi se utjeha, utažena želja za slatkim i mekano tijesto koje podsjeća na djetinjstvo i bakine ruke koje su ga marljivo mijesile ujutro pred maškare. Mogu reći da dosad nisam upoznala osobu koja ih ne voli, to je nekako univerzalno dobra hrana – kao i pizza. Danas postoje razne verzije ove poslastice. Primjerice, s punjenima koje god srce može poželjeti – od čokolade i kokosa do jagode i vanilije, a tu su i one američke s rupom u sredini i preljevima koji često budu u boji pa su vizualno baš atraktivni. No ipak, mogu reći da je u našem uredu nekako prevladalo mišljenje da su najbolje one originalne – tuste, mekane, punjene s marmeladom od marelice i posipane šećerom u prahu.

Rijetko kome one domaće ispadnu dobre. Obično budu tvrde i masne, a za njih baš treba imati ruku koja ih zna izmijesiti te pripaziti na temperaturu i omjer sastojaka. Ako ste ona osoba koja želi igrati na sigurno i pojesti provjereno dobru krafnu, onda je najbolja opcija odšetati do najbliže Pan-pek pekarnice i ondje uzeti krafne. One su, naime, uvijek mekane, svježe i tope se u ustima. Svaki dan se peku po nekoliko puta u pekarama kako bi uvijek bile tople, prozračne i slasne, s finim punjenjem od Podravkinog džema od marelice. Također, imaju pakiranje od šest ili 12 krafni, što je po nama jedan od boljih poklona koji možete voljenima dati za Valentinovo jer ipak ljubav ide kroz želudac, a i samo je jedna prava krafna. Najbolja vijest od svega je da se mogu jesti cijele godine, ne samo u vrijeme fašnika.

Sastojci trebaju biti sobne temperature

Pan-pek

Ljubiteljima ovih pokladnica bit će drago čuti i da Pan-pek ima krafne s raznim drugim punjenjima kao što su čokolada, Lino Lada i roza krafna. Ako ste se ipak odlučili biti hrabri i okušati se u izazovu da ih pokušate spremiti doma, skupili smo najkorisnije savjete za pečenje krafni kod kuće. No, svakako, prije svega, savjetujemo da imate Pan-pekove u rezervi doma ako vam vaše ispadnu loše.

Što se tiče sastojaka, krafne obično najbolje ispadnu kada su svi sastojci sobne temperature. Mnogi misle da je to nebitno i zanemare uopće temperaturu sastojaka, no to je iznimno bitno jer se tada sastojci neće lomiti, grudati i neće dobiti konzistenciju koja nije poželjna. Primjerice, kada radimo smjesu za tijesto, ono će biti baršunasto i podatno kada koristimo jaja, maslac i tekućine sobne temperature. Kada te sastojke miješamo s brašnom, neće ga, recimo, probušiti i stvoriti malene rupice u koje će ulaziti zrak. Također, neće biti potrebe za previše miješanja i dodavanja vode, što inače posljedično stvara više glutena pa zato krafne znaju ispati tvrde i žilave.

Nemojte peći previše krafni istovremeno

Pan-pek

Također, pri dizanju kvasca i tijesta, važno je koja je temperatura sobe. Inače je idealna temperatura za dizanje kvasca između 30°C i 40°C, što su visoke brojke koje rijetko tko dosegne u svojoj kući. Dakako se tijesto može dići i na manjim temperaturama, no trebat će mu više vremena. Ako vam se ne da čekati i želite ubrzati postupak, možete se poslužiti prethodno zagrijanom pećnicom i pustiti da se tijesto odmara unutra . Uz to, tijesto treba vlagu da naraste pa ga obavezno pokrijte mokrom krpom.

Kada pečete krafne u loncu ili tavi, pobrinite se da imate dovoljno ulja ili svinjske masti, ovisno o tome što preferirate. Temperatura ulja ili masti mora biti oko 160 stupnjeva. Tijesto nikako ne smije doticati dno posude i nemojte pretjerati s količinom u posudi te staviti previše njih istovremeno peći. Neće imati dovoljno prostora da se lijepo ispeku sa svake strane, napuhnu i moguće je da će se zalijepiti jedna za drugu. Kad ih stavite peći, pokrijte s poklopcem i pecite od minutu do dvije s jedne strane. Zatim maknite poklopac i pecite raskrivene još dvije minute. Na taj način će dobiti onaj fini, bijeli krug koji je uvijek indikator da su krafne dobro napravljene.

Dodajte žlicu ruma ili rakije da upije masnoću

Pan-pek

I ono najvažnije, u tijesto obavezno dodajte žličicu ruma ili rakije jer će alkohol upiti višak masnoće pa vam krafne neće ispasti onako teške. Ako niste ljubitelji masnoće i želite je možda i iz zdravstvenih razloga u potpunosti izbjeći, možete se okoristiti i trikom da ih ispečete u pećnici. To je zdravija inačica koja vam neće toliko teško sjesti na želudac, a prednost je i što ne morate stajati uz štednjak dok se ne ispeku.

Dakle, sve što trebate je narezati ih na krugove, posložiti u lim i ostaviti da se dignu još 15 minuta. Da bi dobile onu lijepu smeđe zlatnu boju, prije pečenja ih premažite umućenim žumanjkom. stavite ih peći u prethodno ugrijanu pećnicu na 180 stupnjeva. Ostavite ih da se peku 15 do 20 minuta, odnosno dok ne vidite da su porumenile. Ako se ipak predomislite ili vam ovi savjeti ne upale, znate gdje se mogu pronaći najsočnije krafne, baš kao domaće bakine – u Pan-peku.

Pan-pek

Sadržaj nastao u suradnji s Pan-pekom.