Ljetno zdravlje

Provjerite hidrirate li se dovoljno i zašto biste trebali. Unos tekućine nam mora biti prioritet

Izbjegnite neželjene posljedice poput slabosti, glavobolje, umora i niskog krvnog tlaka

FOTO: Shutterstock

Najljepše doba godine istovremeno može biti i najizazovnije za naš organizam. Sunce, visoke temperature, brojne aktivnosti i još više opuštanja, može predstaviti stres za naše tijelo i izazov za figuru koju smo postigli netom prije izlaska na plažu.

S1 Summer challenge serijal je članaka koji će ti pomoći da ostaneš zdrava, poletna i u top formi tijekom ljeta. Sve što trebaš je pratiti naše priče, savjete i stručnjake koji ti putem recepata, kvizova i kratkih videa donose smjernice za top ljeto. Serijal ti omogućava Vindija, a sve priče potraži ovdje.


Glavobolja i zbunjenost, umor, nekvalitetan san, slabost i ošamućenost, suhi kašalj i suha koža, gubitak apetita te visok broj otkucaja srca i nizak krvni tlak, samo su neki od znakova koji bi nas trebali upozoriti na moguću dehidraciju. Kao što već znamo, dehidracija se događa kada ne pijemo dovoljno vode ili kada brzo gubimo vodu kroz, na primjer, znojenje ili pak proljev i povraćanje, a istovremeno ju ne nadomještamo u dovoljnim količinama.

Kada pritom nehidriranom tijelu pridodamo visoke vanjske temperature, nedostatak svježeg zraka te pojačano znojenje – rizik od neželjenih posljedica popust nesvjestice i nelagodnog osjećaja se povećava. Hidratacija tijekom toplijeg vremena zato je od isključive važnosti, ponajprije jer regulira tjelesnu temperaturu te osigurava kvalitetno funkcioniranje cjelokupnog organizma. Imajući to na umu, izdvojili smo još nekoliko dodatnih vodećih razloga zašto vam pijenje dovoljno tekućine mora biti prioritet ovog ljeta.

Hidrirate li se dovoljno i znate li za što nam je sve tekućina u tijelu potrebna, provjerite u našem kratkom kvizu.

Elektroliti kao ozbiljan saveznik

Hidratacija je fizički proces upijanja vode iz hrane ili pića – otprilike 20 do 30 posto dolazi iz hrane, dok 70 do 80 posto osiguravamo kroz tekućinu koju pijemo. Budući da je naše tijelo izgrađeno od oko 60 posto vode, ona je ključan dio gotovo svih procesa koji se događaju u organizmu. Osim u regulaciji temperature, pomaže u ‘podmazivanju’ zglobova, zdravoj probavi i uklanjanju otpadnih tvari, ključna je za održavanje zdravlja svih stanica u tijelu i njihovih raznolikih uloga te za zdravlje tjelesnih tkiva, od mišića, preko bubrega do drugih unutarnjih i osjetilnih organa. Stoga, kada tijelo nema dovoljno tekućine, vodu počinje čuvati u bubrezima, a rezultat je rjeđe mokrenje. Što se duže voda zadržava u bubrezima, to više dolazi do promjena u tijelu. Primjerice, krv postaje gušća što je razlog već spomenutoj slabosti, ošamućenosti i glavobolji.

A kako točno hidratacija utječe na organizam, objasniti se može ulogom elektrolita. Kemijski gledano, riječ je o ionskim vodičima, odnosno česticama s pozitivnim ili negativnim nabojem. S nutritivnog stajališta, elektroliti su minerali koji služe važnim metaboličkim funkcijama u našim tijelima, pomažući stanicama u reguliranju protoka tekućina i otpada. Neki od najvažnijih su natrij, kalij, klorid, kalcij, magnezij, fosfor te bikarbonat. Ove hranjive tvari tako pomažu kod hidratacije, održavaju stabilnu pH ravnotežu u organizmu te reguliraju funkcije mišića i živaca. Primjerice, za sportaše i zdravlje njihovih mišića su posebno potrebni kalcij, natrij i kalij. Kada te tvari dođu u neuravnoteženost, to može dovesti do slabljenja mišića ili neujednačenih kontrakcija.

Budući da se u čistoj vodi nerijetko ne može pronaći dovoljna količina elektrolita i minerala, posebice ne za one koji su ljeti poprilično fizički aktivni, na scenu pritom stupaju izotonični napitci koji direktno nadoknađuju elektrolite i vitamine izgubljene znojenjem. Osiguravaju brzu regeneraciju sa svim ključnim nutrijentima, a elektroliti uz njih poboljšano reguliraju hidrataciju, kiselost krvi i funkciju mišića i živaca. Na domaćem tržištu vodeći je Iso Sport izotonični napitak brenda Vindija, koji uz fine voćne okuse poput grejpa, limuna i mandarine, predstavljaju osvježavajuće, niskoenergetsko, negazirano i bezalkoholno piće obogaćeno vitaminima kao pravi spas u potrebi za hidratacijom, u bilo kojem trenutku.

Važna za zdravlje kože i tijela

Također, voda je potrebna za hipetrofiju, odnosno rast mišića, jer pripomaže u kvalitetnoj provedbi biokemijskih reakcija unutar organizma koje utječu na rast ili smanjenje mišićne mase, stoga je potrebno upamtiti da loše hidrirani ili dehidrirani mišić jednostavno ne raste. Osim u postizanju optimalnih rezultata kada je riječ o fitnessu i drugim sportskim aktivnostima, kvalitetna hidratacija doprinosi i lakšem mršavljenju te rješavanju problema poput celulita. Voda potiče cirkulaciju, pravilan rad limfnog sustava, smanjuje apetit te potiče bržu razgradnju unesenih kalorija. Uz to, dovoljan unos tekućine pospješit će i održavanje zdravlja kože te će se time izbjeći suhoća, ispucalost i potencijalna oštećenja, a od kojih je rizik uvelike povećan tijekom ljeta zbog češćeg izlaganja suncu.

Koliko točno tekućine je potrebno organizmu ovisi pak o raznim faktorima poput prehrane, spola, dobi, tjelesne težine i aktivnosti, ali i o načinu funkcioniranja metabolizma i klimi koja nas okružuje. Primjerice, hrana s visokim udjelom šećera zahtijeva dodatnu tekućinu za razgradnju unesenih tvari, dok višak soli može preopteretiti naše tijelo elektrolitima koje treba razrijediti vodom. Visoka razina soli u krvi može uzrokovati poremećaje u kontrakciji mišića i živčanih funkcija. Tekućinom bismo tako trebali osigurati sve elektrolite i minerale koji su tijelu potrebni u optimalnim količinama, a ono što je pritom potrebno izbjegavati su gazirana pića, slatkiši s prekomjernom količinom sladila, slane grickalice i suhomesnati proizvodi s previše začina.

Povećana fizička aktivnost znači više pijenja

Nadalje, u prosjeku odrasli muškarci imaju veće potrebe za unosom vode od odraslih žena, pa se primjerice muškarcima preporučuje unos tri do četiri litre tekućine dnevno, dok ženama od dvije do tri litre. No, povećan unos tekućine ženama se savjetuje tijekom trudnoće, menstruacije te u razdoblju dojenja. Kod starijih osoba, iako potreba za tekućinom ostaje ista kao i u mlađoj odrasloj dobi, s druge se strane javlja smanjen osjećaj žeđi, stoga je u tim godinama potrebno unositi tekućinu i kada uopće nismo žedni.

Više tekućine zahtijeva i organizam ljudi koji su više fizički aktivni, posebice sportaši i rekreativci, ali i oni koji svakodnevno obavljaju fizički zahtijevan posao. Oni koji pak imaju brži metabolizam, također bi trebali piti više tekućine jer se u njihovom slučaju sve tvari u organizmu brže razgrađuju i gube. Kada je pak riječ o okolini u kojoj se nalazimo, suh i vlažan zrak te klima obilježena visokim temperaturama također više utječu na razinu potrebne hidratacije u odnosu na područja koja karakterizira hladnija klima.


Sadržaj nastao u suradnji s Vindijom.