Indijci tvrde da su stvorili zamjenski lijek za inzulin koji bi mogao promijeniti život dijabetičarima. Zovu ga Dimpi

Napori da se stvori netoksični oralni zamjenski lijek traju već godinama

FOTO: Flickr

Otkriće koje bi moglo posve promijeniti život dijabetičarima, stiže iz indije. Tamošnji znanstvenici načinili su oralnu supstancu nalik inzulinu. Nazvali su je Dimpi i tvrde da može pomoći dijabetičarima tipa I i II, piše Social News XYZ. Preko 400 milijuna ljudi u svijetu muči se s ovom bolešću, a Indija je jedna od zemalja s najviše bolesnih. Dijabetes ne bira, od njega boluju i bogati i siromašni i slavni (Tom Hanks i Halle Berry) i manje slavni.

Napori da se stvori netoksični oralni zamjenski lijek za inzulin traju već nekoliko posljednjih godina, ali uspjeha baš i nema. Molekule do sada dizajnirane da bi dosegnule stadij kliničkog apliciranja nisu uspjele zbog problema efikasnosti, sigurnosti i stabilnosti. Malena molekula dmp koju su Indijci proizveli, je, uzimana oralno, učinkovita, stabilna na sobnoj temperaturi i nije toksična, kako pokazuju pokusi na životinjama, kaže endokrinolog Satinath Mukhopadhyay.

Tijelo bolje odgovara na inzulin koji proizvede

Dizajniranje molekule trajalo je 25 godina. Razaranje i disfunkcija beta stanica pankreasa koje proizvode inzulin javlja se kod obje vrste dijabetesa, a inzulin se mora nadomjestii injekcijama. Molekula dmp je izdvojena iz vanadija koji je u istraživanjima razvijen kao antidijabetski agent zbog njegove aktivnosti slične inzulinu.

Međutim, količine kod kojih ove komponente pokazuju antidijabetičke efekte mogu za ljude biti toksične. Indijskim znanstvenicima je uspjelo stvoriti Dimpi koji ne samo da pokazuje snažno djelovanje nalik inzulinu već u malim dozama, nego izbjegava i rezistenciju na inzulin te čini da tijelo bolje odgovara na inzulin koji samo proizvede.

Kod nekih neće biti potrebne inzulinske injekcije

Kod dijabetesa tipa I, imunološki sustav organizma napada stanice koje proizvode inzulin, a rezultat je malo ili nimalo inzulina. Zbog toga postaje prijeko potrebno injektirati inzulin jer bez njega tijelo ne može dobiti energiju niti zadovoljiti svoje potrebe iz glukoze. Kod dijabetesa tipa II tijelo često nije u stanju proizvesti dovoljno inzulina ili upotrijebiti na pravi način inzulin koji proizvede.

To zahtijeva dijetu, vježbanje i lijekove da se šećer u krvi stavi pod kontrolu. Budu li daljnje studije dobre, korištenje ove supstance moglo bi smanjiti ili čak eliminirati korištenje inzulinskih injekcija kod nekih pacijenata. Ovaj složeni proces će još dugo trajati ali daje novu nadu za buduću generaciju terapije protiv dijabetesa.