Znanstvenici u Kaliforniji ponovili reakciju nuklearne fuzije, korak su bliže čistoj energiji

Nažalost, još smo daleko od pouzdanog i samoodrživog izvora energije

WASHINGTON, DC - DECEMBER 13: Guests await the beginning of a news conference with U.S. Energy Secretary Jennifer Granholm at the Department of Energy headquarters to announce a breakthrough in fusion research on December 13, 2022 in Washington, DC. The officials announced that experiments at the National Ignition Facility at the LLNL achieved 'ignition,' where the fusion energy generated equals the laser energy that started the reaction for the first time ever, a major advancement that may produce bountiful clean energy in the future.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP (Photo by CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Znanstvenici u Kaliforniji po drugi puta u povijesti uspješno su dovršili reakciju nuklearne fuzije koja je dala više energije nego što je u nju uloženo, piše Financial Times. Ovim postignućem ponovljeni su revolucionarni rezultati iz prosinca prošle godine.

Tada je tim kalifornijskog Nacionalnog laboratorija Lawrence Livermore objavio je da su prvi put ikada stvorili fuzijsku reakciju s neto povećanjem energije. Koristeći 192 ogromna lasera, do mete su isporučili 2.05 megadžula koji su oslobodili 3.15 megadžula izlazne energije. Samo osam mjeseci kasnije, glasnogovornik laboratorija kazao je za Reuters da je reakcija ponovljena i da je proizveden još veći izlaz energije.

Put do čiste energije

Znanstvenici kažu da je ovo ključni korak prema proizvodnji čiste i potencijalno jeftine energije, iako je pred njima još dug put prije nego što to postane održiva opcija.

Nuklearne elektrane trenutno proizvode energiju kroz proces koji se naziva fisija, a koji uključuje cijepanje jezgre atoma na dva dijela. Dok nukelarna fisija stvara znatnu količinu energije bez gotovo ikakvih emisija stakleničkih plinova, kao nusprodukt proizvodi dugotrajni radioaktivni otpad.

Stvaraju zvijezde na zemlji

Znanstvenici su odavno svjesni i procesa fuzije u kojem se dvije lake jezgre spajaju i oslobađaju ogromne količine energije. Fuzija je reakcija koja ima potencijal stvoriti goleme količine energije sa manje opasnim nusproduktima. Istraživači se desetljećima bore kako bi je nanovo stvorili i iskoristili.

Glavni znanstvenik za program inercijske zatvorene fuzije, Omar Hurricane kazao je za Scientific American da oni zapravo stvaraju zvijezde na Zemlji.

Fizičar Arthur Turrel za Independent je kazao: “Svjedočimo povijesnom trenutku, kontrola izvora energije zvijezda najveći je tehnološki izazov koji je čovječanstvo ikada poduzelo. Eksperiment stiže u vrijeme kada nam najviše treba obilan izvor energije bez ugljika.”

Utrka s vremenom

Znanstvenici napominju da bi moglo proći još nekoliko desetljeća prije nego što fuzija postane pouzdan izvor energije. Klimatski znanstvenici podsjećaju da, kako bi se globalno zagrijavanje zadržalo na najviše 1.5 stupanj Celzijusa, svijet mora smanjiti emisije stakleničkih plinova za 45 posto do 2030. godine i dostići nultu emisiju do 2050. godine.

“Ako to pokušavamo postići kroz velike projekte za čiju su izgradnju potrebne milijarde i deseci godina za razvoj, moglo bi se dogoditi da se fuzija pojavi prekasno kako bi pomogla zaustavljanju klimatskih promjena”, smatra Jeremy Chittenden, fizičar sa Imperial Collegea u Londonu. “Trebamo se fokusirati na povećanje raznolikosti pristupa kako bismo pokušali pronaći nešto što ima niži trošak i brži obrt, te kako bismo to nešto postigli već za deset ili 15 godina”, zaključio je.