Ovo je ogromno. Znanstvenici upravo potvrdili prijelomno otkriće: 'Na korak smo do svetog grala u proizvodnji energije'

Znanstvenici u Kaliforniji tvrde kako su prvi put fuzijom proizveli više energije nego je bilo uloženo

WASHINGTON, DC - DECEMBER 13: Guests await the beginning of a news conference with U.S. Energy Secretary Jennifer Granholm at the Department of Energy headquarters to announce a breakthrough in fusion research on December 13, 2022 in Washington, DC. The officials announced that experiments at the National Ignition Facility at the LLNL achieved 'ignition,' where the fusion energy generated equals the laser energy that started the reaction for the first time ever, a major advancement that may produce bountiful clean energy in the future.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP (Photo by CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Američki znanstvenici danas su objavili golemi napredak u korištenju fuzijske energije koja bi, bude li se iz laboratorija pretvorila u komercijalnu proizvodnju energije, mogla pomoći u borbi protiv klimatskih promjena. Uspjeli su proizvesti više energije iz eksperimenta nego što je u njega uloženo.

Eksperti iz Nacionalnog laboratorija Lawrence Livermore u Kaliforniji, koji se bavi nacionalnom sigurnošću i nuklearnim naoružanjem, uspjeli su dobiti energiju iz fuzije u pokusu koji uključuje lasere, rekao je izvor uoči službenog predstavljanja.

Nuklearni stručnjaci izvan laboratorija kažu da bi ovo mogao biti prijelomni trenutak u desetljetnim nastojanjima da se iskoristi nuklearna fuzija. Znanstvenici su u eksperimentu usmjerili laser prema cilju kako bi spojili dva lagana atoma u jedan gušći koji ispušta energiju. Do sada niti jedan eksperiment nije uspio proizvesti više energije od količine uložene da bi eksperiment funkcionirao, piše BBC.

Sveti gral u proizvodnji energije

Inače, nuklearna fuzija opisuje se kao “sveti gral” u proizvodnji energije.

BBC piše kako je količina energije dobivena u ovom eksperimentu dovoljna da zagrije nekoliko kuhala za vodu, ali da je u pitanju ogromna stvar za znanstvenike koji toliko dugo proučavaju nuklearnu fuziju. Ovaj eksperiment pokazuje da znanost djeluje, a sada ga treba ponoviti, usavršiti i značajno povećati količinu energije koju stvara, piše britanska znanstvena novinarka Rebecca Morelle.

No, još puno toga treba napraviti. Tony Roulstone, stručnjak za nuklearnu energiju s Cambridgea procjenjuje da je pokusom dobiveno samo 0.5% energije u odnosu na energiju koja je potrebna da bi se ispalio laser. “Stoga možemo reći da je ovaj rezultat znanstveni uspjeh, ali još je dalek put do dobivanja upotrebljive, snažne, čiste energije”, izjavio je Roulstone.

‘To nije samo fantazija’

Elektroindustrija je s oprezom pozdravila ovaj korak, ističući da, želi li se provesti energetska tranzicija, fuzija ne bi trebala usporiti alternative, poput solarne i energije vjetra, baterija i nuklearne fisije.

“To je prvi korak koji kaže da to nije samo fantazija, to se teoretski može ostvariti”, rekao je Andrew Sowder, viši direktor za tehnologiju u EPRI-ju, neprofitnoj skupini za istraživanje i razvoj energije.

No, fuzija nije jeftina – ovaj eksperiment težak je milijarde dolara. Međutim, obećanje izvora čiste energije svakako će biti veliki poticaj za prevladavanje ovih izazova, piše BBC u svojoj analizi.