Istraživanja potvrđuju da najbolje vrijeme za prvu kavu u danu nije nakon buđenja. Evo glavnog razloga zašto

Uz ovaj mali trik možete i dalje uživati u omiljenom napitku, a pritom izbjeći neugodni popodnevni osjećaj uljuljkanosti

FOTO: Pexels

Kava je jedan od najpopularnijih napitaka na svijetu, a ljubavna veza između Hrvata i kave oslikava se u prepunim trgovima kafića s vrhunskim kavama. World of Statistics je na jednoj popularnoj društvenoj mreži objavio popis zemalja u kojima se pije najviše kilograma po stanovniku godišnje. Rezultati pokazuju da je Finska na prvom mjestu, a Hrvatska je zauzela impresivno 15. mjesto na ovome popisu s 3.8 kilograma po stanovniku godišnje.

Svi koji su djelomično zaslužni za ovu statistiku vjerojatno ne mogu započeti dan bez jutarnje šalice kave u rukama jer aroma, okus i čar ovog napitka predstavljaju idealan ritual svakog pravog ljubitelja kave. S druge strane, nedavna istraživanja su pokazala kako postoji optimalno vrijeme za ispijanje prve šalice kave u danu i dobivanje najbolje efekta kofeina.

Koje je najbolje vrijeme za popiti prvu kavu u danu?

Istraživanja su potvrdila kako je idealno vrijeme za prvu kavu u periodu od 60 do 90 minuta nakon buđenja. Konzumacija kofeina u razdobljima kada je proizvodnja kortizola (hormon stresa) u tijelu visoka uvelike umanjuje učinak kofeina i dugoročno gradi veću toleranciju na njega. Nakon buđenja razina kortizola veća je za 50% u odnosu na ostatak dana, a na ta razdoblja uvelike utječe sunčeva svjetlost. Zbog visokog kortizola smanjuje se efekt kofeina.

Kortizol je poznat kao hormon stresa koji se luči u većim količinama u napetim ili zahtjevnim situacijama, istovremeno je poznat i kao hormon budnost. Dok su ljudska tijela na vrhuncu proizvodnje kortizola, konzumacija kofeina utječe na to da tijelo proizvodi manje kortizola.

Tako se zaključuje da je za sve koji se npr. ustaju u 7 sati ujutro najbolje popiti prvu kavu između 8 i 8:30 sati. Ako se želi popiti i drugu šalicu kave preporučuje se to učiniti izvan drugog perioda vrhunca proizvodnje kortizola koje se većinom događa između podneva i 13:00 i između 17:50 i 18:30 sati. Ispijanje kave van ovih vremenskih okvira pomaže u rješavanju neugodnog popodnevnog osjećaja uljuljkanosti te može dovesti do produktivne večeri.

Najbolje vrijeme za popiti kavu
Pexels

Je li bolje piti kavu na prazan želudac ili nakon jela?

Jaka kava nakon loše prospavane noći je pokretač koji je mnogima potreban ujutro, ali nova istraživanja sugeriraju da bi možda bilo najbolje prvo nešto pojesti. Studija je otkrila da ispijanje kave na prazan želudac može imati negativan učinak na kontrolu šećera u krvi, što je faktor rizika za dijabetes i bolesti srca.

Znanstvenici su otkrili da jaka crna kava konzumirana prije doručka značajno povećava razinu glukoze u krvi, za oko 50 %, što sugerira da bi oslanjanje na kavu s ciljem prestanka osjećaja pospanosti moglo ograničiti sposobnost tijela da tolerira šećer u doručku pa se zaključuje da nije preporučljivo konzumirati kavu sat vremena prije doručka koji je bogat ugljikohidratima.

Pozitivni učinci kofeina

Kofein je u današnje vrijeme društveno najprihvaćeniji stimulans koji ima brojne pozitivne učinke. Između ostaloga, kofein je zaslužan za sljedeće stavke:

  • Održavanje budnosti i povećana koncentracija
  • Ubrzavanje metabolizma
  • Sadrži fenolske spojeve, poznate kao antioksidante koji mogu reducirati stres i smanjiti rizik od srčanog udar
  • Smanjen rizik od razvoja bolesti jetre
  • Smanjen rizik od razvoja depresije
Kava sadrži kofein
Pexels

Potencijalne negativne strane konzumacije kave

Stručnjaci smatraju kako bi se unos kofeina u tijelo za većinu ljudi trebao ograničiti na maksimalno 400 miligrama, što je ekvivalentno unosu 4 do 5 šalica kave. Važno je znati i da zadnju kavu u danu ne bi trebalo piti u kasne poslijepodnevne sate zbog učinaka kofeina koji mogu potrajati čak i do 7 sati nakon ispijanja kave. No, stvar je malo drugačija s trudnicama budući da kofein prolazi kroz posteljicu te može djelovati i do 16 sati nakon unosa kave u tijelo, pa se stoga trudnicama preporučuje jedna do maksimalno dvije šalice kave dnevno.

Za osobe koje učestalo piju kavu preporučuje se maksimalno jedna šalica svakih sat vremena, ali ne više od 5 šalica dnevno, a budući da je tolerancija na kofein različita od osobe do osobe, optimalnu količinu kave najbolje bi bilo odrediti po vlastitom osjećaju.