NASA-in teleskop Hubble poslao je novu fotografiju jedne spiralne galaksije; divna je

Spiralna galaksija NGC 2903 udaljena je 30 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje

FOTO: NASA/Twitter

Svemirski teleskop Hubble uhvatio je novu fantastičnu fotografiju spiralne galaksije, imena NGC 2903. Galaksija NGC 2903 dio je konstelacije Leo, udaljene oko 30 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje. Za ovu je galaksiju karakteristično to što se u njenoj centralnoj regiji netipično brzo stvaraju nove zvijezde. NASA je uz NGC 2903 u tom dijelu svemira svemira Hubbleom uspjela uhvatiti i još stotinjak galaksija u obliku diska.

Spiralne galaksije najbrojnije su u svemiru, budući da ih je oko 75 posto spiralnih. Do 1960-ih smo mislili da je naša Mliječna staza jedinstvenog oblika, no tada je reklasificirana kao samo jedna od spiralnih galaksija. Krakovi spiralnih galaksija puni su zvijezda, odnosno sunčevih sustava, ali i kozmičke prašine te pokoje eksplozije plina, piše Sci-News.

U središtu te galaksije je možda crna rupa

NASA, koja je trenutno opsjednuta crnim rupama (jer su prvi puta u povijesti uspjeli slikati jednu) kaže da se u središtu takvih spiralnih galaksija nalaze crne rupe. Hubbleom žele istražiti koja je korelacija između tih crnih rupa i njihovih susjednih galaksija.

Znanstvenici se nadaju da će ovom i budućim studijama moći shvatiti odnos između crnih rupa u sredini galaksija te izduženog područja u njenoj sredini, prepunog zvijezda, plina i prašine.