Našoj galaksiji se približava oblak plina koji će stvoriti dva milijuna novih zvijezda, tvrde znanstvenici

Oblak plina se približava brzinom od 310,6 kilometara po sekundi

FOTO: NASA

Mliječnoj stazi se približava ogromni oblak plina Smith Cloud koji će u sudaru s našom galaksijom stvoriti dva milijuna novih zvijezda, piše Independent.

Za otkriće su zaslužni znastvenici s područja astronomije koji su otkrili kemijski sastav Smithovog oblaka, ogromne formacije plina koja se približava rubovima Mliječne staze brzinom od 310,6 kilometara u sekundi.

Smith Cloud otkriven je 1963. godine i od tada je predmet proučavanja, no njegovo porijeklo i sastav su dugo vremena bili nepoznanica. Neki su smatrali da je oblak ustvari galaksija bez zvijezda ili jednostavno ogromna količina plina koja pada na Mliječnu stazu iz intergalaktičkog prostora.

Međutim, promatrajući oblak kroz teleskop Hubble, znanstvenici na čelu s dr. Nicolasom Lehnerom sa Sveučilišta Notre Dame u američkoj Indijani došli su do spoznaje da je oblak sačinjen od kemijskih elemenata sa zvijezda koje se mogu naći na vanjskom dijelu diska galaksije, 15.000 svjetlosnih godina udaljenom od njezinog središta.

Drugim riječima, oblak je bogat sumporom što ne bi bio slučaj da potječe izvan galaksije. Umjesto toga, znanstvenici zaključuju da je oblak izbačen iz galaksije i sada se vraća natrag. No kako je uopće došlo do njegovog izbacivanja s Mliječne staze i što ga je držalo u formaciji, još nije poznato.

“Oblak plina je primjer kako se galaksije s vremenom mijenjaju”, kaže Andrew Fox s Space Telescope Science Institute u Baltimoreu za Huffington Post. “Govori nam da je Mliječna staza vrlo aktivno područje na kojem se plin može izbaciti s jednog dijela galaktičkog diska i pojaviti na drugom mjestu.”

Sudar za 30 milijuna godina

Sastav oblaka otkriven je praćenjem prolaska svjetla iz udaljenih galaksija. Proučavajući valne duljine ultraljubičastog zračenja kroz oblak, otkrili su da je oblak bogat sumporom kao i jedan od dijelova galaksije – da je stigao iz nekog drugog dijela svemira, ne bi sadržavao toliko sumpora.

Znastvenici procjenjuju da će oblaku do galaksije trebati oko 30 milijuna godina, ali kada konačno stigne, sudar bi mogao izazvati stvaranje zvijezda. Kako veličina prelazi 9800 svjetlosnih godina, ima dovoljno materije za stvaranje dva milijuna novih zvijezda.

Voditelj tima znanstvenika dr. Lehner je objasnio da ovo otkriće pokazuje da je plin važan dio mehanizma u evoluciji galaksija. Istraživanje pod nazivom “On the Metallicity and Origin of the Smith High-Velocity Cloud” je objavljeno u znanstvenom časopisu Astrophysical Journal Letters.