Studije su pokazale da kad radimo kreativne stvari to može imati ozbiljan učinak na naše zdravlje, evo nekih

Recimo, pjevanje potiče imunološki sustav

Young woman painting outdoors. Girl painter on plein air sitting near easel with color palette and paintbrush. Happy artist on chair drawing landscape. Open your creativity and inspiration concept
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Stoljećima se ljudi iz svih društvenih slojeva bave kreativnom stimulacijom. Bilo da se radi o pjevanju, pisanju, plesanju ili slikanju, u kreativnosti leži poseban tip ispunjenja i zadovoljstva dok koristimo ove načine izražavanja. Znanstvena istraživanja su često proučavala vezu između kreativnosti i kako ona koristi zdravlju i kako umjetničke aktivnosti poboljšavaju emocionalno stanje bez obzira razinu vještina. Temeljem raznih istraživanja, Medical Daily donosi pet načina na koje kreativne aktivnosti mogu poboljšati naše zdravlje.

1. Pisanje pomaže našem umu da se nosi s teškoćama i da se oporavi

Pisanje dugoročno koristi mentalnom zdravlju, osobito ljudima koji uče kako se nositi s traumatskim iskustvima. Prema literaturi, terapija pisanjem ili izražajno pisanje na početku potiče kratkoročno povećanje negativnog raspoloženja dok pisca podsjeća na negativna iskustva, ali dugoročni učinak je pozitivan. Studije nalaze dokaze o zdravstvenim dobrobitima u smislu objektivno procijenjenih posljedica i samospoznajnih posljedica na fizičko i emocionalno zdravlje.

2. Pjevanje potiče imunološki sustav

Pjevanje pomaže izvođaču da diše dublje i pravilno se drži. Studija iz 2016. godine sugerira da pjevanje potiče imunološki sustav. Studija je testirala skoro 200 članova različitih zborova koji su imali karcinom. Skupljali su uzorke sline prije i poslije jednog sata pjevanja. Rezultati su pokazali znatno smanjenje hormona stresa i povećanje proteina citokina koji pomaže tijelu da se bori protiv bolesti.

3. Plesanje je dobar i zabavan korak prema fitnesu

Dok je vježbanje sa spravama često limitirano i monotono, plesanje daje više slobode. Osim što nije skupo, možemo plesati sami ili na nekim društvenim događanjima. Uključuje svaki dio tijela i može učiniti čuda za poboljšanje tonusa mišića, kardiovaskularno zdravlje, ravnotežu, koordinaciju i puno drugih stvari. Studija koja je analizirala različite aktivnosti koje možemo raditi u slobodno vrijeme, sugerira da je plesanje jedina tjelesna aktivnost koja smanjuje rizik demencije.

4. Slikanje, crtanje i kiparstvo pomažu protiv tjeskobe

Bez obzira na to stvarate li sami ili samo volite umjetnost, ona ima snažan utjecaj na ljudski mozak. Gledanjem umjetničkih djela, aktiviraju se područja u mozgu koja su odgovorna za obradu emocija i ona za užitak i nagradu. Studija je otkrila i psihološki utjecaj kreativne umjetnosti i kaže da značajno smanjuje tjeskobu.

5. Sviranje instrumenta je poticajno

Postoji mnoštvo dokaza da sviranje glazbenog instrumenta, osobito počnete li rano u životu, omogućava da bolje čitamo i da smo vještiji u matematici. Neuropsihologinja Nadine Gaab autorica je studije o kognitivnim razlikama glazbenika i neglazbenika iz 2014. godine koja povezuje sviranje s poboljšanjem funkcija mozga kod rješavanja problema i očuvanja memorije.