Svjetska zdravstvena organizacija potvrdila Kinu kao zemlju bez malarije

Malarija je u Hrvatskoj iskorijenjena prije 57 godina

Komarac je i dalje glavni izvor zaraze
FOTO: Picasa

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je jučer da je potvrdila Kinu kao zemlju bez malarije. Do odluke dolazi nakon sedam desetljeća znanstvenih istraživanja i mjera javnog zdravstva Kine u borbi protiv te bolesti. Četrdesetih godina prošlog stoljeća malarija bi godišnje u Kini ubila oko 300 tisuća ljudi. A 2017. godine nisu imali ni jedan smrtnih slučaj. Nakon četiri godine za redom bez smrtnih slučajeva, Kina se obratila WHO-u za potvrdu da su zemlja bez malarije, piše Science.

Kina je četrdeseta zemlja koja je eliminirala malariju i uz El Salvador, druga zemlja koja je ove godine dobila tu potvrdu. Postoji i 61 zemlja koja nikada nije imala malariju ili je bolest nestala bez aktivne kampanje.

WHO smatra da je budućnost bez malarije ostvariva

Malariju uzrokuje parazit kojeg prenose komarci preko krvi. Smanjenje populacije komaraca i zaštita ljudi u domovima može uvelike smanjiti broj slučajeva. Kina je osamdesetih bila jedna od prvih zemalja koja je koristila mreže tretirane insekticidima. Do tada je zemlja bila uključena u vojni istraživački projekt, 523 koji je osnovao Mao Zedong za borbu protiv malarije, piše New York Times. Farmaceutska kemičarka Tu Youyou radila je na projektu kada je iz slatkog pelina izolirala spoj artemisinin, koji se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za liječenje vrućice. Kemikalija ubija parazita malarije i sada je ključni dio lijekova protiv te bolesti. Za to je Tu 2015. godine dobla Nobelovu nagradu.

Kina je identificirala provinciju Yunnan kao zonu najvećeg rizika od malarije zbog sezone kiša koje stvaraju bazene s vodom u kojoj se komarci razmnožavaju i susjednih zemalja u kojima je malarija česta. Kineska strategija 1-3-7 pokrenuta 2012. godine zahtijeva da lokalni zdravstveni službenici prijave dijagnozu malarije kroz jedan dan, a da slučaj istraže kroz tri dana. U roku 7 dana moraju poduzeti protumjere kako bi spriječili širenje komaraca, poput prskanja zidova insekticidima, prenosi The Economist. Kina je na ovaj način pokazala da je budućnost bez malarije ostvariva, kažu iz WHO-a.

U Hrvatskoj malarija iskorijenjena 1964.

Malaria je nekada u Hrvatskoj bila ozbiljan javnozdravstveni problem, a službeno je iskorijenjena 1964. godine. U prvom desetogodišnjem razdoblju nakon toga tri su slučaja prenesena transfuzijom. Svi ostali slučajevi uvezeni su, najvećim dijelom donijeli su je pomorci. Vrsta komarca koji prenosi malariju i danas živi u Hrvatskoj. Pojava sporadičnih slučajeva u okolnim zemljama ukazuje na to da je potreban oprez, jer je ponovna pojava autohtone malarije moguća.