5 razloga za stresni prošli tjedan na američkim burzama zbog kojeg se svi pitaju je li 6-godišnji rast gotov

Analitičari još uvijek preporučuju ulagačima da duboko dišu i ne čine ništa radikalno

FOTO: AFP

Nakon tjedna koji američki mediji nazivaju jednim od težih u zadnje dvije godine i računaju kako je on odnio dobitke od proteklih godinu dana, svi se pitaju je li riječ o kratkotrajnoj krizi ili dolazi do korekcije koja se očekuje već četiri godine.

Zadnjih šest godina na američkim se burzama kupuje i igra na rast cijena. To je raspoloženje bilo jače i od prijetnji urušavanja eura i od prijetnji bankrota američkog proračuna. Trend se sada preokreće, prema analizi Associated Pressa, rasprodaja dionica ruši indekse jer su se poklopila četiri razloga.

Indeks S&P 500 koji je u ožujku imao tri puta veću vrijednost nego prije šest godina kad je rast počeo, ovoga tjedna pao je gotovo 6 posto, najviše u zadnje četiri godine. Kako se postoci pada bliže granici od 10 posto u odnosu na nedavni vrhunan trenda, sve se više piše o nastavaku rasprodaje dionica i mogućoj korekciji tržišta.

1. Usporavanje rasta u Kini

Značajan motiv za prodaju ovoga tjedna bili su novi pokazatelji usporavanja rasta u Kini, ovoga puta o industrijskoj akvitnosti koja se smanjuje najviše u zadnjih šest godina, ali Kina nije jedina briga ulagačima.

2. Daljnji pad cijena nafte

Druga je nemogućnost oporavka cijene nafte. Cijena barela sirove nafte u petak je pala ispod 40 dolara, što je najniže u zadnjih šest godina. Ako se trend nastavi, očekuje se da će indeks S&P 500 opet padati, jer dobar njegov dio čine naftne kompanije, a vrijednost njihovih dionica u zadnjih je godinu dana pala 35 posto.

3. Razduživanje građana i potrošnja

Višak novca koji Amerikancima ostaje zbog jeftinog goriva, međutim, ne ide u potrošnju onoliko koliko se očekivalo. Razduživanje građana se “stabiliziralo” ali još nije jasno znači li to da pravo tek počinje, ili se trend smiruje. Prema nekim procjenama potrošnja američkih kućanstava ove će godine doseći više od 12 bilijuna dolara, zbog jeftine nafte, rasta broja zaposlenih, poreznih olakšica i razduživanja. Financijsko zdravlje kućanstava se popravlja, ali nova štedljivost ugrožava poslovne rezultate kompanija.

razduzivanje

https://www.pinterest.com/pin/8936899233674885/

4. Reakcije ulagača na tehničke indikatore

Mnogi ulagači biraju dionice na temelju poslovnih prognoza i rezultata kompanija, ali cijela jedna klasa ulagača koja se oslanja na analizu samih performansi dionica i indeksa i oni su ovoga tjedna počeli više prodavati. Indeksi S&P 500 i Dow Jones u četvrtak su pali ispod 200-dnevnog prosjeka pa se smatra da je i to potaklo prodaju, ali s indeksom S&P 500 to se već dogodilo i početkom srpnja, piše AP, pa se vratio za nekoliko dana. Dok se izračunavaju mogući najgori scenariji, većina analitičara ulagačima ipak preporučuje da smireno podnesu eventualne gubitke i ne čine ništa radikalno.

 

5. FED šalje signale da američki rast nije baš čvrst

Četvrti razlog rasprodaje dionica su signali iz američki Federalnih rezervi da će, s nastavkom oporavka američke ekonomije, morati dizati kamate kako bi kontrolirali inflaciju i da bi se to moglo dogoditi do kraja godine, možda već u rujnu.

Godinama se priča da će, digne li Fed kamate, tržišta snažno pasti, ali ovoga tjedna nešto se i tu promijenilo. Fed je u srijedu, u izvještaju sa svog srpanjskog sastanka, izrazio zabrinutost da će usporavanje Kine ugroziti američku ekonomiju. To je ostavilo dojam da američki rast nije bio tako čvst kako se mislilo. Kako je za AP komentirao Ernie Cecilia iz Bryn Mawr Trusta, riječ je o “ironičnoj i pomalo zabrinjavajućoj promjeni mišljenja.”

“Tržište je već dugo poručuje Fedu da već jednom digne kamate, a sada to ne žele, jer misle da Fed misli da se američka ekonomija usporava.” komentirao je Cecilia. Slijedeće podatke ulagači čekaju u utorak, kad će vlada objaviti procjene gospodarskog rasta u razdoblju od travnja do lipnja. Tržište se zaljuljalo ali se ne ruši, pa upravo postaje zanimljivija rasprava o tome što kupovati.