5 razloga zašto je ruski rubalj među najbrže rastućim valutama u 2015.

Rubalj je u posljednja tri mjeseca porasla za 35 posto u odnosu na euro

FOTO: Petar Milošević /Wikimedia Commons

Rusk rubalj je lani bio u slobodnom padu, a ove godine je posve preokrenuo trend i sada je među najbrže rastućim valutama. U posljednja tri mjeseca rubalj je porastao čak 35 posto u odnosu na euro i 20 posto u odnosu na dolar.

U siječnju 2014. jedan dolar je vrijedio 33 ruska rublja, a na vrhuncu krize rublja u prosincu 2014. dolar je vrijedio oko 80 rublji. Danas dolar vrijedi oko 52 rublja.

Ruska središnja banka je lani, pokušavajući obraniti rubalj, čak šest puta dizala kamatne stope te prodala 76,1 milijardu dolara i 5,4 milijarde eura, ali rubalj je nastavila ponirati prema rekordno niskim razinama.

Lanjski krah rublja bio je uzrokovan padom cijena nafte koje je Rusija velika izvoznica i sankcijama Zapada zbog njene uloge u ukrajinskoj krizi, ali 2015. je donijela bolju perspektivu rublja.

Za nagli oporavak rublja postoji nekoliko razloga koje vam u nastavku donosimo.

1. Porast cijene nafte

Oporavak cijena nafte, koja je najveći ruski izvor deviznih priljeva, glavni je razlog ponovnog rasta rublja. Nakon što je cijena nafte sredinom siječnja pala na najnižu razinu u posljednjih šest godina od 46,59 dolara po barelu, do danas je porasla na 60 dolara, odnosno 30 posto, pritom povlačeći rubalj za sobom.

2. Smirivanje situacije u istočnoj Ukrajini

Rastu rublja pomoglo je smirivanje situacije u istočnoj Ukrajini gdje se ukrajinska vojska i proruski separatisti drže primirja dogovorenog u veljači. Smirivanje situacije je umanjilo opasnosti novih sankcija prema Rusiji.

3. Rusi prodaju devize i ponovo kupuju rublju

Ruski građani po prvi od 2012. prodaju više strane valute nego što ju kupuju. Lani su prodali rublja u vrijednosti 30 milijardi dolara, a danas se riješavaju deviza i ponovo kupuju rubalj. S početkom pada vrijednosti rublja mnogi Rusi su nagomilali velike zalihe deviza zbog straha od daljnjeg pada.

4. U prvom kvartalu vraćene velike rate dugova ruskih kompanija prema stranim kreditorima

Dobar dio slabosti rublja može se pripisati pristiglim rokovima velikih rata otplate duga stranim kreditorima ruskih kompanija, koje zbog sankcija nisu imale pristup europskim i američkim tržištima kapitala. Procjenjuje se da ruske kompanije u 2015. moraju otplatiti 110 milijuna dolara duga stranim kreditorima, a dobar dio toga je došao na naplatu u prvom kvartalu 2015. Nakon otplate velikih rata pred ruskim kompanijama su znatno ujednačenije rate.

5. Nalozi s ograničenjem gubitka (stop-loss)

U posljednjih nekoliko dana raste potražnja za stop-loss naloge špekulanata koji su mislili da će se pad rublja nastaviti. Stop-loss nalozi koriste se kako bi se ograničili gubici ako se tržište počne kretati nasuprot otvorenoj poziciji. Trgovac postavlja najviši iznos koji je spreman izgubiti u određenoj trgovinskoj transakciji. Kada se ta cijena postigne, transakcija se izvršava.