6 ključnih poteza koje EU mora napraviti do idućeg vikenda da izbjegne katastrofu u eurozoni

Presudno je da Aleksis Cipras ponudi nešto konstruktivno

FOTO: AFP

Nakon što su Grci na nedjeljnom referendumu s više od 60 posto glasova odbacili uvjete koje su Europska komisija, Međunarodni monetarni fond i Europska središnja banka postavili za nastavak financijske pomoći zemlji, Europsku uniju čeka težak tjedan. Grčki premijer Aleksis Cipras može nastaviti pregovore s potpuno novom pozicijom i jakim legitimitetom koji mu da je ishod referenduma, ili može odlučiti da će napustiti eurozonu. Oba scenarija za EU su noćna mora i nemaju puno vremena za razvijanje plana kojim bi spriječili vjerojatno katastrofalne posljedice grčkog izlaska iz eura. Atmosfera je loša, povjerenja nema, grčke banke u ponedjeljak ujutro još su bile zatvorene i zemlja je ušl au vrlo neizvjesno razdoblje. Evo što bi se iduće trebalo događati oko Grčke.

1. Merkel i Hollande danas moraju smisliti novi plan

Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik François Hollande u ponedjeljak se u 18.30 sastaju u Parizu kako bi “zajednički procijenili situaciju nakon grčkog referenduma i nastavak francusko-njemačke bliske suradnje na tom pitanju”. Moraju, ukratko, napraviti novi plan za Grčku i pripremiti izvanredni summit eurozone sazvan za utorak.

Sinoć, nakon što su Grci na referendumu odbili uvjete kreditora za nastavak financijske pomoći zemlji, čuli su se telefonom i zaključili da “odluku grčkog naroda treba poštovati”.

2. EU će čekati da Cipras nešto predloži

Članice eurozone navodno su spremne čekati da Grčka da prijedloge koji bi spriječili njezin izlazak iz eura, potvrdili su za Bloomberg stručnjaci za krizne strategije.

Iako su u službenim izjavama pokazali respekt prema demokratskoj instituciji referenduma, EU dužnosnici, tvrde izvori, nemaju nikakve volje nastaviti pregovarati s grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom. Prepuštaju idući korak njemu, traže da kaže kako će riješiti neizvjesnost koja slijedi nakon grčkog odbijanja uvjeta i financijske pomoći Europske komisije, MMF-a i Europske središnje banke.

3. Moraju spriječiti pad eura

Finski premijer Juha Sipila rekao je da grčka vlada sada drugim članicama eura mora reći kako misli stabilizirati zemlju i riješiti njezine probleme. Euro je u ponedjeljak na početku trgovanja pao, Europska unija priprema cijeli tjedan hitnih sastanaka u pokušaju da uspostavi kontrolu u najvećoj krizi u povijesti zajedničke valute.

4. Juncker mora smekšati ECB i Eurogrupu

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u ponedjeljak će održati telefonski sastanak s predsjednikom Europske središnje banke Mariom Draghijem i Jeroenom Dijsselbloemom, koji predvodi Eurogrupu, ministre financija eurozone. “Rezultati su vrlo nepovoljni za budućnost Grčke” rekao je Dijsselbloem, “Za oporavak grčke ekonomije teške mjere i reforme su neizbježne. Čekamo inicijativu grčkih vlasti.” Juncker je uoči referenduma najavio da će odbijanje uvjeta “bitno oslabiti grčku pregovaračku poziciju.”

5. ECB mora odlučiti o pomoći grčkim bankama

Upravni odbor ECB-a također će u ponedjeljak odlučivati što će s grčkim bankama koje ovise o njihovim pozajmicama. Iako se nastavak opasno kosi s propisima o Hitnoj pomoći likvidnosti, Europska središnja banka spremna je nastaviti kreditirati grčke banke, ako dobije pozitivan politički signal iz EU, Mario Draghi ne smije napraviti ništa što bi bilo destruktivno za pregovore ili omogućilo Ciprasu da ucjenjuje EU.

6. Premijeri EU moraju smiriti domaće političare

Predsjednica odbora za financijske Bundestaga Ingrid Arndt-Brauer uoči referenduma je izjavila da u slučaju da Grci prihvate uvjete za pomoć, očekuje sastanak odbora u utorak, a u slučaju odbijanja, najavila, bilo kakva rasprava o daljnjoj pomoći je isključena. Što znači da će Angela Merkel, poput Hollandea i ostalih lidera EU, imati dodatnog posla kod kuće odluče li se na ustupke Grčkoj kako bi očuvali integritet eura i Europske unije.