5 najvažnijih stvari o financijskoj krizi u Grčkoj koje bi svi trebali znati

Grčke su banke zatvorene, a sutra im stiže na naplatu 1.6 milijardi eura

Greek Prime Minister Alexis Tsipras attends a parliamentary session in Athens on June 27, 2015. Greece will hold a referendum on July 5 on the outcome of negotiations with its international creditors taking place in Brussels on June 27, Prime Minister Alexis Tsipras announced. AFP PHOTO / ANGELOS TZORTZINIS
FOTO: AFP

Grčke su banke zatvorene odlukom vlasti. Tržišta diljem svijeta trpe velike gubitke, a eurozona se našla u najvećoj krizi u svojoj povijesti. Tečaj eura u ponedjeljak je potonuo za 2 posto, a zabrinuti situacijom su svi, od europskim i američkih čelnika, do grčkih političara. Ministri financija eurozone odbili su zahtjev za produljenje programa Grčkoj nakon 30. lipnja što prevedeno znači da će Grčka bankrotirati u utorak kada MMF-u treba platiti 1.6 milijardi eura. Bez financijske pomoći Grčka neće izvršiti tu obvezu. Grčki premijer Aleksis Cipras najavio je referendum na kojem će Grci odlučiti hoće li prihvatiti uvjete kreditora ili ne. U nastavku teksta su najvažnija recentna događanja vezana uz grčku krizu.

1. Odluka o zatvaranju banaka

Grčka je vlada u subotu navečer objavila kako zatvara banke do 7. srpnja i uvodi mjere kontrole kapitala. Konkretno, to znači da građani sa svojih računa mogu podizati 60 eura dnevno u idućih 7 dana. Od početka pregovora Ciprasa i vjerovnika, iz grčkih je banaka podignuto više od 30 milijardi eura, od toga samo u zadnjih tjedan dana oko pet milijardi eura. Ovu je mjeru Cipras uveo kako bi zaustavio to povlačenje novca iz banaka.

2. Burzovni indeksi padaju zbog referenduma

Investitori bježe iz grčke, a reagirala su i svjetska financijska tržišta. Tečaj eura u ponedjeljak je potonuo gotovo dva posto, a regirale su i europska tržišta. Njemački burzovni indeks DAX pao je za 4.11 posto, francuski CAC 40 za 4.22 posto, španjolski Ibex za 4.52 posto, britanski FTSE 100 za 2.26 posto, a talijanski burzovni indeks FTSE MIB 4.63 posto.

Na australskom tržištu izbrisano je 35 milijardi dolara u prvom satu trgovanja na burzi. Burzovni indeks Tokija Nikkei 225 pao je za 2 posto, dok je indeks šangajske burze pao za 0.4 posto unatoč tome što je Kina za vikend srezala kamatne stope. Burzovni indeks Hong Konga Hang Seng pao je za 1.7 posto, a Kospi sa burze u Seulu 1.6 posto. S&P/ASX 200, indeks burze u Sydenyu pao je za 1.8 posto, a uzdrmana su i tržišta u Tajvanu, Singapuru i Novom Zelandu.

3. Kako će Grci glasati na referendumu?

U ovom je trenutku teško procijeniti. Referendum je zakazan za 5. srpnja kada će Grci odlučiti žele li prihvatiti uvjete međunarodnih kreditora za novi program pomoći. Taj je Ciprasov prijedlog u parlamentu prihvatilo 179 od ukupno 300 zastupnika. a sam Cipras je prijedlog međunarodnih zajmodavaca opisao kao “uvredljivi ultimatum”, te je glasače pozvao da glasaju “protiv” na referendumu. Kaže da bi to ojačalo poziciju Grčke u pregovorima. Ugledni “Economist Intelligence Unit” predviđa kako postoji 60 posto šansi za scenarij u kojem će Grci glasati u skladu s preporukom Vlade, dakle protiv prihvaćanja uvjeta kreditora.

4. Hoće li se u cijelu situaciju aktivnije uključiti i SAD?

U proteklom smo stoljeću nerijetko bili svjedoci kako su krizu na Starom kontinentu gasile upravo Sjedinjene Države. Visoki američki dužnosnici pozivaju Međunarodni monetarni fond i Europsku uniju da osmisle plan oporavka koji bi Grčku zadržao u eurozoni. Američki ministar financija Jack Lew rekao je kako je “za sve strane važno da nastave e surađivati u traženju rješenja, što podrazumijeva i raspravu o mogućem otpisu grčkoga duga”. Izlazak grčke iz eurozone i potencijalno okretanje nekim drugim silama, prije svega Rusiji, naštetili bi američkim globalnim interesima. SAD-u je u interesu postizanje dogovora, a ostaje za vidjeti hoće li u narednim danima američka diplomacija imati učinka.

5. Što kaže predsjednik Europske komisije?

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pokušao je u zadnji čas u nedjelju nagovoriti Grčku da pristane na dogovor koji bi je spasio od bankrota te rekao kako su pregovorima “vrata i dalje otvorena”. Juncker se obratio izravno grčkim glasačima. Komisija je objavila dokument za koji tvrdi da je ublažena ponuda koju su grčki pregovarači razmatrali u petak navečer u Bruxellesu kad je stigla vijest da je premijer Aleksis Cipras odbacio ponudu i odlučio raspisati referendum.

Čelnica MMF-a Christine Lagarde rekla je u nedjelju da je razočarana zastojem u pregovorima kojima bi trebalo spriječiti grčki bankrot, ali je i dodala da je eurozona “u snažnoj poziciji” i može učinkovito reagirati na promjenu stanja.