9 najprozirnijih prijevara u našem inboxu (koje smo barem jednom otvorili)

Znanost je bespomoćna pred pitanjem što nas tjera da kliknemo na očite navlakuše

Iako najčešće okrenemo očima i obrišemo ih, stotine reklamnih poruka, ponuda i obavijesti koje nam zatrpavaju mailove nisu samo obična gnjavaža. Većina su zamke za financijsku prevaru, iznudu a ponekad i otvorenu pljačku. Od molbi propalih nigerijskih prinčeva do Facebookovih ponuda za rad kod kuće, donosimo listu najpoznatijih i najčešćih prevara u vašem inboxu i savjete kako prevariti prevarante.

Nigerijska shema ili 419

Potpuno je nevjerojatno da je ovako prozirna prevara ikada zaživjela. Pravo internetsko čudo, takozvana nigerijska shema ili “419” opstala je godinama i još je jedna od najuspješnijh i najpoznatijih. Ime je dobila po članku nigerijskog kaznenog zakona koji prijevaru definira kao kazneno djelo. Samo u 2013. prevarantima je donijela 12,7 milijardi dolara. Na mail vam stigne pismo “člana bogate nigerijske obitelji” (koriste i druge zapadnoafričke države) kojemu je umro netko važan i zbog sigurnosnih razloga želi izvući novac iz zemlje. Privremeno bi ga stavio na vaš račun i to je spreman velikodušno platiti, samo biste mu odmah unaprijed trebali uplatiti beznačajan iznos za provizije. Ova nevjerojatno prozirna shema prevarantima je samo u 2013. donijela 12,7 milijardi dolara.

Što napraviti: No-brainer. Ignorirati i nikad nikome u mailu ne davati osobne podatke ako niste sigurni s kim komunicirate.

Odobreno vam je!

Pošalju vam mail u kojemu tvrde da ste kreditno sposobni za bankovnu pozajmicu ili dobar limit na kreditnoj kartici, samo kod potpisivanja dokumenata za karticu trebate uplatiti mali iznos za troškove. Iako se čini jednako prozirna kao nigerijska, ova je shema začuđujuće uspješna, posebno među ljudima koji su u financijskim problemima.

Što napraviti: Kartičarske kuće zaista naplaćuju godišnju članarinu za kreditne kartice ali nikad na ovaj način. Akreditirane banke ne provjeravaju vašu kreditnu sposobnost prije nego zatražite kredit.

Phishing

Dobijete mail od kompanije koja vam je poznata, recimo svoje banke ili trgovačkog lanca u kojemu često kupujete. Poruka vas vodi na stranicu gdje se traži da date e-mail i šifru za logiranje na mail, a onda to šalje prevarantima. Phishing sheme su vjerojatno najčešći oblik prevare na internetu. Sumnja se da je velika hakerska provala u američki trgovački lanac Target u kojoj su pokradeni miljuni podataka o adresama i kreditnim karticama kupaca, počela upravo kao phishing shema.

Što napraviti: Nikad ne kliknuti na linkove u sumnjivim mailovima jer biste kompjutor mogli izložiti virusima i zloćudnom softveru. Iako se čini da je kompanija koja šalje mail poznata i pouzdana, to je varka, legitimne kompanije nikad ne rade tako. Ključne osobne podatke na njihove stranice možete upisivati samo ako s njima već imate neku vrstu konvencionalnog ugovora uz niz provjera.

Humanitarna pomoć

Kad god se dogodi velika elementarna nepogoda, u mail vam stižu molbe za donacije u fondove za pomoć žrtvama. Misleći da donirate novac, mogli biste predati broj kartice i druge podatke za plaćanje kriminalcima.

Što napraviti: Donirajte, ali samo preko provjerenih institucija. charitynavigator.org (www.charitynavigator.org) je dobro mjesto za provjeru humanitarnih organizacija

Putovanja

Društvene mreže prevarantima su otvorile neslućene mogućnosti, jer sada mogu privlačiti žrtve dobrim fotografijama na Pinterestu, Twitteru, Instagramu, Facebooku i prevariti čak i iskusne putnike. Kad kliknete na divnu sliku resorta ili plaže koja reklamira besplatna putovanja ili avionske karte, zamolit će vas da ispunite anketu s puno osobnih podataka ili da upisivanjem maila i šifre otvorite kompjutor zloćudnom softveru.

Što napraviti: Sve velike aviokompanije i operateri u turizmu imaju stranice na društvenim medijima, ali treba uvijek provjeriti jesu li povezane s njihovim (pravim) web stranicama. Ne vjerujte linkovima na Twitteru i sličnim trikovima koji koriste vašu dekoncentriranost.

Pomoć dužnicima

Ljudi koji su se našli u noćnoj mori prezaduženosti lako padaju na mailove u kojima prevaranti tvrde da i mogu pomoći da smanje konsolidiraju dug ili da ga se riješe. Sve što se traži je uplata malog avansa za operativne troškove.

Što napraviti: Kao i u slučaju mailova u kojima se nude kreditne kartice, ne davati nikakve podatke o financijama, posebno ako ste u financijskim problemima.

Lutrija

Čestitamo! Dobili ste na lutriji! Osim što niste. Lažni mailovi stižu iznenada iz izmišljenih međunarodnih kompanija za igre na sreću i tvrde da trebate poslati samo mali iznos za troškove obrade ili konaktirati nekoga tko će vam organizirati isplatu.

Što napraviti: Ne treba objašnjavati da sigurno niste dobili na igrama na sreću ako ih niste igrali. Kad dobijete na lutriji, vi se javljate njima, ne traže oni vas.

Lažna uprava

Prodavali ste nešto na internetu i javljaju vam da je osoba koja je izlicitirala najbolju cijenu uplatila više nego što je trebala. Pošalju ček na kojemu se vidi iznos i zamole da vratite razliku. ali ček je lažan i nakon što pošaljete novac, morat ćete pokriti i iznos na čeku.

Što napraviti: Nikad ne prihvaćajte iznose veće od cijene po kojoj prodajete na internetu i birate sigurne načine online plaćanja.

S Facebookom radite od kuće

Velika je vjerojatnost da ste u posljednje vrijeme na mai ldobili ponudu u kojoj se tvrdi da je Facebook lansirao novi program preko kojega korisnici mogu zarađivati od kuće. Riječ je, dakako, o lažnoj poruci. Link vas vodi na lažnu Facebook stranicu na kojoj prevaranti traže uplatu 4 dolara za “Facebook Millionaire” početni komplet a sitnim slovima na disrektnom mjestu piše da će vam kreditnu karticu teretiti s 94 dolara mjesečno za daljnji pristup programu.

Što napraviti: Kao i u već spomenutim slučajevima, suzdržite se od otvaranja linka, ne dajte brojeve kartica i, ako vam se da, prijavite prevaru Facebooku.