Analitičari misle da je današnji dan na burzama zatišje pred novu buru

Ulagači su u panici, čekaju se potezi Narodne banke Kine, Feda i ECB-a

Čikaška tvrtka za istraživanje tržišta Spectrem Grupa objavila je da je prema njihovu mjesečnom indeksu povjerenja, nervoza među velikim ulagačima počela puno prije velikog kineskog pada koji je prošli tjedan srušio američke indekse a u ponedjeljak izazvao paničnu rasprodaju u gotovo cijelom svijetu.

“Kad cijene dionica dotaknu dno počnu rasti, ali mnogi od ulagača čije je povjerenje bilo manje, u toj fazi ostaje po strani, nespremno na nove rizike”, citira Reuters predsjednika Spectrema Georgea Walpera, “Dosadašnji trendovi pokazuju da čak i kad se tržišta munjevito oporavljaju, takvim ulagačima trebaju mjeseci da se vrate punom snagom”.

Indeks povjerenja ulagača pada

Spectremov Indeks povjerenja većih ulagača (Affluent Investors Confidence Index) u kolovozu je pao gotovo 30 posto, najviše zbog razočarenja američkim i globalnim ekonomskim rastom. Anketirani ulagači, s raspoloživim kapitalom za ulaganje u rasponu od 500.000 do 25 milijuna dolara, sve više brinu i zbog svojih portfelje.

Prije točno godinu dana Spectremov je indeks bio na vrhuncu i sve do kolovoza ostao je relativno stabilan. Većina ulagača početkom 2015. očekival aje dobru godinu, a samo ih je 4 posto predviđalo da će Dow Jones biti ispod 17.000 bodova. U ponedjeljak je bio na 15.370.

Ulagačima će trebati mjeseci da se vrate

Iduće mjerenje povjerenja bit će sredinom rujna i Spectrem očekuje isto raspoloženje među ulagačima, posebno onima s manje od milijuna dolara raspoloživih za ulaganje.

“Ovo je očigledno početak višemjesečne krize povjerenja, koja će potrajati i ako se tržište oporavi” piše Walper “A ako tržište nastavit padati, kriza će se produbiti.”
Nepovjerenje ulagača neće se odraziti samo na stanje na burzama, već i na njihove poslovne odluke koje djeluju na stanje američkog gospodarstva. Jedna od uobičajenih posljedica nepovjerenja ulagača je da ljudi počinju izbjegavati dionice kao oblik ulaganja, unatoč dobrim prilikama na tržištu kakva je, prema mnogima, upravo sada.

Još se čeka potez Narodne banka Kine

U Europi, analitičari ističu da bi uobičajena reakcija na dane kakav je bio ponedjeljak, bila “malo poskakivanje prema gore” ali ovoga puta tržišta su, kažu u Societe Generale, “čupava” jer ulagači još čekaju da Narodna banka Kine intervenira i povisi stopu obveznih rezervi, ali ostaje nejasno što će biti s yuanom i usporavanjem gospodarskog rasta. Indeks šangajske burze u utorak je opet pao više od 7 posto.

Opće je je mišljenje da tržište u utorak održavaju ulagači koji koriste prilike za jefitnu kupnju, ali analičari Rabobanka kažu da je ovo vjerojatno tek predah do nove panike, jer se ni raspoloženje prema Kini ni kineski pokazatelji nisu popravili.

Ulažu uglavnom oni koji traže jeftinu kupnju

“Dok se prašina sliježe nakon jučerašnjih silovitih kretanja na tržištima, nejasno je je li stabiliziranje američkih dionica i obveznica znak da jedna klasa ulagača traga za dobrim prilikama ili su ulagači shvatili da ne moraju toliko paničariti zbog stanja u Kini. Što se nas tiče, jučerašnja volatilnost na rastućim tržištima i slabost cijena sirovina ostat će tema još neko vrijeme.” piše u njihovu izvještaju za ulagače.

Deutsche Bank je komentirao kako se u utorak čini “kako je sve vrlo lako kupiti”. Kupuje se iz niza razloga, od fundamenata do tehničkih performansi dionica. “Ipak, nije riječ o sustavnoj akciji kakvu smo očekivali, već se sve koncentriralo oko početk atrgovanja i zatvaranja tržišta u Europi i SAD-u, a između tih termina nije bilo nekog uzbuđenja. Ništa se smiruje dok se ne vidi što će na sve ovo reći Fed.” pišu analitičari njemačke banke.

Fed je suočen s kvakom-22

Analitičari Commerzbanka kažu da su američke Federalne rezerve suočene s kvakom-22:

1) Na idućem sastanku zaista ne smiju dirati kamate, a tako će ulagačima potvrditi da je situacija u Kini stvarno loša i da će utjecati na globalna tržišta.

2) Ako pokušava pokazati da gospodarska situacija u Kini nije tako opasna i dignu kamate, uhvatit će tržište na krivoj nozi i moglo bi se dogoditi da ulagači to protumače kao krivi potez pa postanu još nervozniji.

Pritom nitko još nije predvidio moguće odluke Europske središnje banke.

Euro raste u očekivanju novih mjera ECB

Banka RBS u bilješki poslanoj ulagačima piše: “Euro je prema yuanu rastao 9 posto u zadnja dva tjedna i 12 posto od najniže razine u travnju. Euro raste i u odnosu na dolar. Tečaj za efektivu je 4,3 posto veći na mjesečnoj razini i 6,7 posto veći u odnosu na travanj…Snaga eura brine Europsku središnju banku (ECB) jer je efekt tečaja jedina pouzdana reflacija (mjere smanjivanja deflacije poticanjem oživljavanja gospodarke aktivnosti, bez izazivanja inflacije). Mislimo da je upravo tečaj eura jedini mehanizam reflacije na koji je ECB računala kad je pokretala stimulativne mjere. Drugi paket mjera očekujemo do kraja godine, zato smo spremni pojačano kupovati i na ovim razinama.”