Bankrotirala je Peabody Energy, najveća privatna rudarska kompanija na svijetu

U stečaju su rudarske firme koje čine 45 posto američke proizvodnje

Ilustracija
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Najveća američka rudarska kompanija i najveća privatna na svijetu Peabody Energy podnijela je na američkom sudu zahtjev za zaštitu od vjerovnika.

Kompanija se na proglašavanje bankrota odlučila u uvjetima oštrog pada cijena ugljena zbog čega nije mogla servisirati obveze proizišle iz širenja poslovanja u Australiju, posljednja je u nizu američkih rudarskih kompanija koje su se odlučile na sličan potez, od Arch Coal, Alpha Natural Resources, Patriot Coal i Walter Energy. Prema službenim podacima iz 2014. godine, stečaj su proglasile američke rudarske kompanije koje čine oko 45 posto američke proizvodnje ugljena.

Kako navode u zahtjevu, potraživanja i obveze kreću u rasponu od 10 do 50 milijardi dolara. Izvršni direktor Glenn Kellow je u službenom priopćenju objasnio da je ova “teška odluka ispravna za firmu, jer će omogućiti jačanje likvidnosti i smanjenje duga, nadogradnju na operativnim dostignućima napravljenim u posljednjih nekoliko godina i postavljanje temelja za dugoročnu stabilnost i uspjeh u budućnosti.”

Peabody je krenuo u međunarodnu ekspanziju 2011. godine preuzimanjem australske tvrtke Macarthur Coal za 5,1 milijardu dolara, što su financirali kreditom. Nekako u to vrijeme krenula je kriza u rudarskom sektoru uzrokovana žestokim padom cijena ugljena koja je od vrhunca u 2011. godini u međuvremenu pala za 75 posto, intenzivirana usporavanjem gospodarskog rasta i padom potražnje u Kini i Brazilu.

Osim toga, proizvođači ugljena našli su se pod snažnim pritiskom zbog širenja niza regulativa kojima vlade diljem svijeta nastoje ograničiti emisije Co2 i poticati prelazak ne ekološki prihvatljivije izvore energije.

Cijene dionice Peabody Energy se ove godine strmoglavila za više od 75 posto i njome se trguje za oko dva dolara. Kompanija je prošle godine zabilježila pad prihoda od 17 posto na 5,6 milijardi dolara i gubitak od 2 milijarde dolara.