Telegramov pregled: Živimo u epohi Facebooka, Apple kašljuca, burze mrze Twitter, Microsoft u bolovima

Telegram analizira kvartalne rezultate vodećih tech kompanija

Proteklih desetak dana prošli su u znaku nestrpljivo iščekivane objave prvih ovogodišnjih poslovnih rezultata najvećih tehnoloških kompanija, iz kojih analitičari i Wall Street nastoje izvući što je moguće više informacija o tome što mogu očekivati ubudućnosti. Ovdje smo izvukli kvartalne rezultate globalnih tehnoloških divova po kategorijama.

1. Amazon je postao ozbiljno profitabilan

Amazonova poslovna strategija agresivnog investiranja i širenja, pa makar to značilo i višegodišnji minus, napokon se isplatila. U prva tri mjeseca ove godine, prvenstveno zahvaljujući stravičnom rastu biznisa s cloud rješenjima za pohranu podataka, kompanija je ostvarila rekordni profit.

U brojkama, Amazon je ostvario 513 milijuna dolara profita, u usporedbi s istom razdobljem prošle godine, kada su objavili gubitak od 57 milijuna dolara. Ujedno, radi se o najvećem kvartalnom profitu koji je Amazon ostvario u svojih 22 godine postojanja.

Prihode od 29,1 milijardu dolara, više od očekivanih 27,99 milijardi koliko se očekivalo i 28 posto više nego u usporedivom razdoblju prošle godine.

2. Živimo u epohi Facebooka. Koji apsolutno dominira

U skupini rijetkih tehnoloških kompanija koje su u ovoj sezoni objave kvartalnih rezultata rastom prihoda i dobiti ugodno iznenadile analitičare i investitore spada i Facebook. Kompanija Marka Zuckerberga objavila je rast prihoda u od 52 posto u odnosu na usporedivo razdoblje prošle godine i trostruki rast profita.

Drugim riječima, s 3,54 milijarde dolara prihoda ostvarenih prošle godine u prva tri mjeseca 2016. prihodovali su 5,38 milijardi dolara, a dobit je skočila 1,5 milijardi dolara, gotovo tri puta više nego lani. Facebook svoje izvrsne rezultate duguje uspješno savladanoj tranziciji na mobilno oglašavanje. Osim rasta prihoda od oglašavanja na Instagramu, odlično su iskoristili eksploziju videooglašavanja na digitalnim platformama.

3. Apple: neugodno iznenađenje koje to zapravo i nije

Kvartalni rezultati Applea ispod očekivanja analitičara nisu trebali pretjerano iznenaditi javnost, jer je kompanija usporila proizvodnju iPhonea još u siječnju, a analitičari snizili očekivanja u pogledu financijskih rezultata. Ipak, za Apple vrijede druga pravila, pa je prekid trinaestogodišnjeg niza objave rekordnih rezultata izazvao je priličnu neugodu na Wall Streetu, a pad vrijednosti dionice od osam posto nakon objave rezultata izbrisao je 40 milijardi tržišne vrijednosti kompanije.

Na kraju prvog tromjesečja Apple je objavio prvi pad prihoda od 2003. godine, pad prodaje iPhonea od 61,2 milijuna uređaja koliko je prodano u prva tri mjeseca 2015. godine na 51 milijun iPhone uređaja u prvom dijelu 2016. godine. Osim iPhonea, pala je i prodaja Mac računala s 4,5 milijuna na 4 milijuna, kao i pad prodaje iPada, s 12,6 milijuna na 10,2 milijuna.

4. Googleov holding Alphabet ispod očekivanja

Alphabet, holding kompanija Googlea je u prvom kvartalu ove godine ostvarila niže prihode i manju dobit nego što se očekivalo. Prihodi su rasli s prošlogodišnjih 17,26 milijardi ostvarenih u prvom kvartalu na 20,26 milijardi dolara, no analitičari su očekivali više, oko 20,37 milijardi dolara.

Na njihove financijske rezultate najviše je utjecao rast troškova podatkovnog prometa, važnih zbog oglašavanja na mobilnim platformama i jaki dolar, a upravo su nepovoljni efekti tečaja gurnuli kompaniju ispod granica očekivanih rezultata. Cijena dionice pala je za nešto više od pet posto na oko 737,42 dolara, što je najveći pad vrijednosti u posljednje četiri godine.

S obzirom na rast prihoda od oglasa za 16,2 posto na 18,02 milijarde dolara i skokom broja oglasa od 29 posto, analitičari su ocijenili da su posljednja tri mjeseca bili solidni, no ipak najslabiji u usporedbi s proteklih pet kvartala.

5. Burze uistinu, ali uistinu, ne vole Twitter

Twitter svojim dugotrajnim problemom stagnacije korisničke baze koja se zamrzla na oko 300.000 vjernih i aktivnih tviteraša, pridodao je probleme s padom prihoda od oglašavanja. U prva tri mjeseca ostvaren je prihod od 594,5 milijuna dolara, manje od očekivanih 607,8 milijuna dolara i manje nego u posljednjem kvartalu 2015. godine, kada je ostvareno 710 milijuna dolara.

Cijena dionice je u trgovanju nakon sata pod utjecajem loših rezultata zaronila i do 14 posto i njome se sada trguje za oko 15,33 dolara po dionici.

6. Microsoft je u ozbiljnoj i ponekad bolnoj tranziciji

Microsoft je u kvartalnim rezultatima objavio iznenađujući pad u prodaji i profitu, što mnogi tumače kao znak da tehnološki gigant još uvijek traži svoje mjesto u post PC-eri. Nakon niza promjena koje je uveo izvršni direktor Satya Nadella koji su trebali donijeti pozitivne efekte na poslovanje kompanije, prihodi u prva tri mjeseca 2016. godine su pali za šest posto na 20,5 milijardi dolara, dok je profit zaronio čak 25 posto i iznosio 3,76 milijardi dolara.

Nakon objave financijskog izvješća, cijena dionice Microsofta pala je oko pet posto u trgovanju nakon sata na oko 52,92 dolara.

7. IBM-ova dionica izgleda kao da joj nema sapsa

IBM je već šesnaesti kvartal zaredom zabilježio pad prihoda, a njihov negativni niz rezultat je toga što ljudi sve više odustaju od kupovine programa koje instaliraju na vlastita računala i sve više prelaze na korištenje online softvere.

Prihodi IBM-a pali su na 18,7 milijardi dolara odnosno za 4,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a profit je pao za 13,5 posto na dvije milijarde dolara. Nakon objave rezultata, krenula je najveća rasprodaja dionica u posljednjih šest mjeseci, a cijena dionice je pala više od pet posto, na oko 8,53 dolara po dionici.

Doduše, prihodi i dobit bili su veći nego što su to očekivali analitičari, no rasprodaja je krenula potaknuta padom margine od 1,8 postotnih bodova na 47,5 posto, suprotno od onoga što su sami najavljivali u siječnju, kada je kompanija prognozirala rast.