Bivši zaposlenici tvrde da je Kaspersky svojim antivirusnim programima namjerno sabotirao konkurenciju

Optužili su tvrtku za razvoj programa koji namjerno lažno klasificiraju benigne datoteke u malver

Dvojica bivših zaposlenika ruske internacionalne kompanije specijalizirane za razvoj antivirusnih programa Kaspersky Lab, optužili su nekadašnjeg poslodavca da je benigne datoteke namjerno klasificirao kao malver s ciljem da našteti konkurenciji, prenosi Reuters.

Tajna kampanja uperena protiv Microsofta, AVG Technologiesa, Avast Softwarea i još nekih, sastojala se u navođenju tvrtki da izbrišu neke važne datoteke na računalima svojih korisnika na način da antivirusni program ispravne datoteke identificira kao malver.

Kaspersky je krenuo u sabotažu zbog krađe intelektualnog vlasništva

Kaspersky se javno još 2010. godine žalio zbog krađe intelektualnog vlasništva i optuživao tvrtke da kopiraju njihovu antivirusnu tehnologiju. Kako bi dokazali da druge tvrtke kradu njihova rješenja, proveli su eksperiment. Napravljeno je 10 bezopasnih datoteka i poslano VirusTotalu, servisu koji analizira sumnjive datoteke, tvrdeći da se radi o malveru.

VirusTotal je podijelio datoteke s ostalim tvrtkama za računalnu sigurnost. Nakon kraćeg vremena, čak je 14 tvrtki prihvatilo Kasperskyjevu ocjenu i te benigne datoteke proglasilo malverom. Kaspersky je rezultate svojeg eksperimenta javno objavio, no kako to nije dalo željene rezultate, tvrde bivši zaposlenici, odlučio se na agresivniji pristup za kažnjavanje tvrtki koje prepisuju njihova rješenja.

Neke od napada navodno je naručio Eugene Kaspersky

Neke od tih sabotaža navodno je naručio sam suosnivač tvrtke Kaspersky Lab, Eugene Kaspersky zbog odmazde manjim konkurentima, za koje je smatrao da kopiraju njegovu tehnologiju umjesto da razvijaju vlastita sigurnosna rješenja.

“Eugene je ovo doživljavao kao krađu”, rekao je jedan od bivših zaposlenika. Oba djelatnika Kasperskyja koji su iznijeli optužbe na račun bivšeg poslodavca žele ostati anonimni, ali tvrde da su dio veće grupe ljudi koja zna za ove malverzacije.

Na ove optužbe Eugene Kaspersky je odgovorio na Twitteru šaljivim tvitom, ali i službenim priopćenjem objavljenim na stranicama u kojem odbacuje sve optužbe.

 

 

Kasperskyjeve antivirusne programe koristi 400 milijuna korisnika i 270.000 korporativnih klijenata. Jedan od većih uspjeha napravili su s istraživanjem o Stuxnet računalnom crvu koji je sabotirao iranski nuklearni program 2009. i 2010. godine.