Tehnološki divovi ulaze u cyber rat protiv ISIS-a, direktorica Facebooka predlaže napade lajkovima

Šefovi Facebooka i Googlea pozivaju na web akcije protiv ekstremista

FOTO: AFP

Silicijska dolina ulazi u otvoreni rat protiv ISIS-a, potvrdilo se na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu. Direktori velikih američkih tehnoloških kompanija počeli su javno napadati ekstremiste i njihovu aktivnost na internetu.

Kako smo već pisali, direktori vodećih kompanija Silicijske doline sastali su se prije dva tjedna iza zatvorenih vrata s najvišim američkim dužnosnicima. Razgovaralo se o suzbijanju ISIS-ove regrutacije na internetu za koju sve više koriste Facebook, Twitter i YouTube u vlasništvu Googleova holdinga Alphabet.

Mediji su pisali da su predstavnici obavještajnih službi direktoricu Facebooka Sheryl Sandberg pitali kako bi se Facebookova tehnologija označavanja korisnika koji su objavljivali suicidalne poruke mogla upotrijebiti za označavanje ekstremista. Direktor Applea Tim Cook na sastanku je navodno bio vrlo otvoren za ideje o internetskoj borbi protiv ISIS-a

Sheryl Sandberg je sada u Davosu predložila “napade lajkovima” kao inspiraciju za antiekstremističku aktivnost na internetu. Kao primjer je uzela nedavnu akciju njemačkih korisnika koji su na Facebooku masovno lajkali stranicu neonacističke stranke i onda na njoj objavljivali stotine pozitivnih poruka.

Napadi lajkovima ili totalna blokada

“Stranica puna mržnje i netolerancije tako je postala velika poruka nade”, rekla je Sandberg. “Najbolji način govora protiv ISIS-ove regrutacije su glasovi ljudi koje su regrutirali, koji imaju to iskustvo, pobjegli su i vratili se reći istinu…To je najbolji način suprostavljanja govoru mržnje”. U Alphabetu su konkretniji. Tvrde da se ISIS mora izbaciti iz otvorenog interneta. Direktor kompanije Google Ideas Jared Cohen u Londonu je održao govor nakon što se s izvršnim predsjednikom Ericom Schmidtom sastao s Papom Franjom. Tom je prilikom rekao: “Jedino u potpunoj blokadi ISIS-a na internetu možemo postići značajniju kratkoročnu pobjedu”.

Američki dužnosnici, zastupnici i političari prigovaraju tehnološkim kompanijama da ne čine dovoljno u obrani građana od terorista na internetu. Korisnici se pitaju zašto Facebook može regulirati čednost na svojoj mreži, a tvrdi da ne može ograničiti ekstremističku propagandu.

Suzdržavanje od javnih istupa o borbi protiv ISIS-a

Svi su prošlog tjedna ismijalavi izjavu Donalda Trumpa da bi tražio od Billa Gatesa da “zatvori interenet”, ali to na neki način od vlasnika i direktora tehnoloških tvrtki traži i američka vlada i postavlja se pitanje koje bi zaista posljedice na građanske slobode moglo imati ograničavanje interneta uime borbe protiv ISIS-a.

Privatno, šefovi vodećih tehnoloških kompanija slažu se s pozicijama sigurnosnih službi, ali nitko baš ne želi javne konflikte koje bi izazvala ograničenja. Internet je otvoren po svojo prirodi a američke tehničke kompanije ukorijenjene u liberalnu tradiciju slobode govora, piše Guardian. Nitko ne želi javno preuzeti ulogu policajca i cenzora, ali nedavni istupi Sheryl Sandberg i Jareda Cohea ukazuju da bi se i to moglo promijeniti.