Digitalne platforme u EU su pod povećalom zbog neviđenog kaosa s dionicama Gamestopa

ESMA smatra da bi se koordinacija trgovine mogla smatrati manipulacijom tržištem

An investor looks at screens showing stock market movements at a securities company in Beijing on July 14, 2015. Hundreds of firms were expected to resume trading again on July 14, adding to the more than 400 that returned July 13, after they were suspended over the past few weeks to prevent a market meltdown. Authorities intervened after the Shanghai index plunged 30 percent in three weeks, wiping trillions of dollars from market capitalisations, spreading contagion in regional markets and raising fears over the potential impact to the real economy. AFP PHOTO / GREG BAKER
FOTO: AFP

Internetske platforme koje malim ulagačima nude mogućnost trgovine dionicama bez provizije bile bi u Europskoj uniji nezakonite, poručili su europski dužnosnici. Internetsko trgovanje dionicama našlo se u žiži pozornosti nakon što su mali ulagači s foruma na Redditu kupnjom dionica GameStopa putem platforme Robinhood podigli njihovu cijenu, prouzročivši gubitke hedge fondovima koji su špekulirali s njezinim padom.

Robinhood je nakratko zabranio kupnju, što je razljutilo male ulagače. Hedge fondovi su pak uspjeli ublažiti gubitke koje im je donijelo ‘shortanje’, posudba dionica u očekivanju pada cijene, prodaja i otkup po nižoj cijeni, te vraćanje vlasniku, uz zadržavanje razlike. Trgovina putem digitalnih platformi privukla je i pozornost europskih regulatora. Europska agencija za vrijednosnice i tržišta (ESMA) upozorila je prošlog tjedna male ulagače da bi se koordinacija trgovine – ali ne i rasprava o dionicama – mogla smatrati manipulacijom tržištem.

EK bi mogla osmisliti nove propise

Treba biti oprezan pri dijeljenju preporuka za ulaganja, što vrijedi i za društvene medije i mrežne platforme budući da podliježu regulatornim zahtjevima, naglasili su iz ESMA. Trgovina dionicama putem aplikacija privukla je pozornost i u Bruxellesu. “Europska komisija proučila je naknade koje brokeri isplaćuju digitalnim platformama za proslijeđene naloge za trgovinu dionicama kroz tri aspekta zakona o vrijednosnicama”, izjavio je u utorak visoki dužnosnik upravi EK za financijske usluge Ugo Bassi.

“Preliminarno smo zaključili da zbog kombinacije ta tri seta propisa prosljeđivanje naloga, opisano u (slučaju) GameStopa i Robinhooda, u Europi ne bi bilo zakonito i da ne bi moglo biti odobreno”, rekao je Bassi zastupnicima u Europskom parlamentu.

Napomenuo je i da ulagači koji špekuliraju s padom cijena dionica moraju o pozicijama izvijestiti regulatore EU-a, a eventualne promjene propisa mogle bi uključivati objavu pozicija u dionicama svakog tjedna, odnosno svaka dva tjedna. “Mogli bismo osmisliti propise koji bi pojasnili dužnosti brokera i investicijskih savjetnika i njihovih tvrtki u internetskim sobama za čavrljanje”, dodao je dužnosnik EU-a.

U Europi bi se teško dogodila situacija kao s Gamestopom

Predsjednik ESMA-e Steven Maijoor naglasio je pak da je teško pomiriti plaćanje digitalnim platformama za naloge s načelom “klijent je na prvom mjestu”. Dodao je i da su zajednice malih ulagača u EU uglavnom organizirane na razini pojedinih država, što znači da je njihov utjecaj puno manji nego na daleko većem američkom tržištu. U osvrtu na problem ‘shortanja’, Maijoor je rekao da samo 20 dionica u Europi ima neto prodajnu poziciju veću od 10 posto, što ograničava mogućnost ponavljanja priče s GameStopom.

Upozorio je ujedno da ne bi trebalo ići predaleko u kažnjavanju onih koji prakticiraju ‘shortanje’ jer mogu pomoći da tržišta dobro funkcioniraju. Podsjetio je na propalu njemačku financijsko-tehnološku kompaniju Wirecard. “U slučaju Wirecarda, neki su trgovci, koji su prakticirali ‘shortanje’, željeli razotkriti prijevaru”, naglasio je čelnik ESMA-e.