Drugi dan zaredom pad na Wall Streetu, inflacija ubrzala na gotovo 9 posto: 'FED-u je samo jedno na umu'

Bila bi to nova najviša razina inflacije u više od 40 godina

Traders work during the opening bell at the New York Stock Exchange (NYSE) on November 4, 2019 at Wall Street in New York City. - Wall Street stocks added to records early Monday, boosted by optimism over US-China trade talks, while McDonald's retreated on an executive shakeup. Analysts cited remarks from US Commerce Secretary Wilbur Ross that "phase one" of the trade agreement between Beijing and Washington was on track."The news seems to be getting good," J.J. Kinahan, chief market strategist at TD Ameritrade, said of the trade developments. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su burzovni indeksi pali i u utorak, drugi dan zaredom, jer na tržištu vlada nesigurnost uoči izvješća o inflaciji u SAD-u i početka sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija.

Dow Jones oslabio je 192 boda ili 0,62 posto, na 30.981 bod, dok je S&P 500 skliznuo 0,92 posto, na 3.818 bodova, a Nasdaq indeks 0,95 posto, na 11.264 boda. Cijelo vrijeme indeksi su se kretali na rubu pozitivnog i negativnog područja da bi pred sam kraj trgovanja skliznuli dublje u negativno.

Ulagači su oprezni i ne žele riskirati uoči izvješća o potrošačkim cijenama u SAD-u, koje će biti objavljeno u srijedu i koje bi moglo znatno utjecati na smjer tržišta.

Najviša razina u 40 godina

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u lipnju inflacija dodatno ubrzala s 8,6 posto, koliko je iznosila u svibnju, na 8,8 posto na godišnjoj razini. Bila bi to nova najviša razina inflacije u više od 40 godina, što je ponajviše posljedica rasta cijena energenata i poremećaja u nabavnim lancima. Paul Kim, direktor u tvrtki Simplify ETFs, procjenjuje da se inflacija u lipnju primaknula razini od 9 posto, „a s tako visokom inflacijom Fedu je samo jedno na umu”.

U nastojanju da suzbije inflaciju, američka središnja banka povećala je u lipnju ključne kamatne stope za 0,75 postotnih bodova, a očekuje se da će to učiniti i u srpnju. Zbog toga se rast gospodarstva usporava, a pitanje je samo hoće li Fed uspjeti ‘mekano’ prizemljiti gospodarstvo ili ga gurnuti u recesiju.

„Investitori čekaju da vide kakva je situacija s inflacijom i zaradama kompanija. Već nekoliko mjeseci tržište je nestabilno zbog straha od inflacije i recesije. Investitori su vrlo zbunjeni i ne žele riskirati”, kaže Brent Schutte, direktor u tvrtki Northwestern Mutual Wealth Management Company.

Sezona kvartalnih izvješća

Ulagači su oprezni i zbog toga što ovoga tjedna počinje sezona objava kvartalnih financijskih izvješća kompanija. U četvrtak i petak rezultate ostvarene u drugom tromjesečju objavit će velike američke banke, a prije toga nekoliko kompanija, kao što su PepsiCo i Delta Air Line.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su kompanije iz sastava S&P 500 indeksa ostvarile rast zarada za 5,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što bi bio znatno manji rast nego u prethodnim tromjesečjima.

Osim rezultata, ulagači će pažljivo analizirati i poruke kompanija o daljnjim očekivanjima, s obzirom na rast kamatnih stopa, visoku inflaciju, usporavanje rasta gospodarstva i poremećaje u nabavnim lancima. A na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,18 posto, na 7.209 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,57 posto, na 12.905 bodova, a pariški CAC 0,80 posto, na 6.044 boda.