Dugo smo testirali Samsungov S22 Ultra: Najbolja Ultra je ona koja podsjeća na Note

Dodavanjem funkcionalnosti s nekadašnjeg Notea, ovogodišnji Ultra model nudi sve najbolje od Samsunga

Samsung je prije nekoliko godina najavio da će prestati proizvoditi svoju Note seriju, čime je razočarao određeni broj zagriženih fanova, čiji je broj kroz godine ipak postajao sve manji, što se vidjelo i po prodajnim podacima. No, Note je jedan od ključnih, povijesnih modela kako za razvoj Androida, tako i za razvoj mobitela općenito. Praktički je pokrenuo trend velikih mobitela, nekoć zvanih phableta (portmanteau od phone i tablet), a dokazao je i da tvrdnja Stevea Jobsa, da su stylusi mrtvi i da ja najbolji stylus naš prst, premda ponekad, apsolutno kriva.

Ove godine, Samsung je konačno napravio poprilično logičan potez, vrativši funkcije nekadašnjeg Notea u sadašnju Ultra seriju. Tako današnji S22 Ultra ima sve funkcije koje su očekivane od te serije još od predstavljanja sa S20 generacijom, no ima i sve što je nudio donedavno posljednji Note 20. Ultra je tako dobila još jedan set funkcija koji ju ističu od ostalih mobitela, ali joj i daju više argumenata u usporedbi sa sve atraktivnijim i sposobnijim Samsungovim sklopivim mobitelima, koji su ustvari i preuzeli apsolutni vrh ponude Samsunga, s najinovativnijim funkcijama. Do sklopivih, to mjesto je čvrsto bilo rezervirano za Note.

S22 Ultra je tipičan Samsung – što je dobro

A kakva je S22 Ultra? Pa, tipičan Note i tipičan Samsung, što nije negativna tvrdnja. Oblik S22 Ultre definitivno više podsjeća na nekadašnje Noteove, s ravnim bočnim plohama s donje i gornje strane, te s blago zaobljenim ekranom s lijeve i desne strane. Mobitel zbog toga, premda je poprilično velik, leži iznimno stabilno, no za dodirivanje nekih dijelova ekrana ipak treba malo “gimnastike” i ispuštanje mobitela po dlanu kako bi se, recimo, palcem moglo doći do gornjeg lijevog kuta. Međutim, to upravo i je bio smisao nekadašnjih Noteova, maksimalno velik ekran.

Galaxy S2 Ultra ima nešto oštrije bridove od ostatka S22 serije

Ekran je sam po sebi jedan od najboljih Samsungovih panela koji smo imali prilike vidjeti. Na 6,8 inča ekranske dijagonale prostire se rezolucija od 3088 x 1440 piksela, s maksimalnom svjetlinom od 1750 nitsa, čime je vidljivost ekrana odlična i pri najsunčanijim uvjetima. Stopa osvježavanja je automatska, pa može varirati do 120 Hz, uz zadržavanje maksimalne rezolucije ekrana. Stoga se S22 doima iznimno fluidnim, a ekran besprijekorno dobrim.

Iznimno mali odaziv ima i S pen, kojim se piše po ekranu gotovo kao penkalom ili olovkom po papiru, ili bolje rečeno u ovom slučaju kao po notesu koji stane u džep. Samsung tvrdi da su odaziv, odnosno latenciju, smanjili za 70 posto. S pen je upravo u takvom korištenju bio najkorisniji. Za brzo skiciranje nečega ili za kratko zapisivanje nekih podsjetnika, poput toga što treba kupiti u trgovini, dovoljno je izvaditi S pen, napisati što moramo i ponovno ga vratiti u S22 Ultra. Unos u notes se automatski sprema.

Korisnost S pena nadilazi bilješke i skiciranje

No, korisnost S pena nije samo u pisanju kratkih bilješki. Riječ je o “aktivnom stylusu”, dakle u njemu se nalazi punjiva baterija koja omogućuje da se pozicija olovčice prepoznaje i par milimetara iznad ekrana. U tom slučaju se pojavljuje mali prozirni kružić ispod mjesta gdje se nalazi S pen, pa je i poprilično lako procijeniti mjesto gdje ćemo spustiti S pen. Prepoznavanje rukom napisanog teksta ovisi ponajviše o rukopisu, no ako smo se trudili urednije pisati kako bi Note lakše prepoznao ono što pišemo, brže i lakše je bilo jednostavno tipkati na tipkovnici. Stoga smo S pen koristili ponajviše za prostoručno pisanje i skiciranje.

S Pen i njegov utor u S22 Ultra

Ipak, pronašli smo još poneke fora funkcije. Za dorađivanje screenshotova, poput zaokruživanja određenih dijelova ili praćenja nekih oblika, S Pen je bio iznimno koristan i češće smo ga koristili nego što bi pomislili. Za izrezivanje nečeg s jedne fotografije, pa kopiranja u drugu, S Pen je neusporedivo bolji nego prst, stoga smo to i češće radili. No, najčešće smo S pen koristili kao daljinski upravljač za kameru. Mobitel pritom možemo odložiti na neko stabilno mjesto, namjestiti se u kadar i neprimjetno pritisnuti tipku na S penu, kojom se inače može brisati ono što smo napisali, kako bismo uhvatili fotku. Fotografiranje pomoću S pena je također bilo praktično i za noćnu fotografiju, kada smo mobitel također odložili na stabilno mjesto i fotografirali s iznimno dugom ekspozicijom, gdje su i najmanji pokreti, čak i onaj kada bi se dotaknula tipka za fotografiranje na ekranu, često preveliki i rezultiraju zamućenjem fotografije.

Kad smo kod kamera, kamere sa stražnje strane su gdje se S22 Ultra najviše odmiče od drugih modela u S22 seriji. Pritom ne mislimo samo po specifikacijama, gdje je S22 Ultra daleko najpotentniji model serije, već i po dizajnu. Umjesto izbočenog dijela u kojem se nalaze sve kamere na drugim S22 modelima, S22 Ultra ima izbočenje za svaku pojedinu kameru. Ukupno ih na stražnjoj stranici ima pet, a neki djeluju poput omanjih kovanica. Rubovi oko tih izbočina su i poprilično oštri i istureni, stoga se S22 Ultra postavljena na ravnu površinu poprilično “klacka”. Drugi problem je kada se nosi u džepu bez maske, budući da se oko kamera skuplja poprilična količina prašine. Stoga, maska je za ovaj mobitel gotovo pa obvezna.

Zbog prašine i “klackanja”, maska je gotovo pa obvezna za S22 Ultra

Kamere na koje se može osloniti

Sustav kamera broji četiri individualne kamere, koje su gotovo pa identične onima s prošlogodišnjeg modela. Jedna kamera broji 108 megapiksela, jedna zoom kamera s uvećanjem od tri puta broji 10 megapiksela, kao i druga zoom kamera s uvećanjem od deset puta. Te tri kamere imaju i optičku stabilizaciju, dok četvrta ultraširoka kamera broji 12 megapiksela bez optičke stabilizacije. Optička stabilizacija na ovogodišnjim kamerama je jedna od boljih s kojima smo se susreli, pogotovo kada smo u zoom modu, bio on optičkih deset puta uvećan ili još s dodatnim deseterostrukim digitalnim uvećanjem za ukupno uvećanje od 100 puta.

Upravo su te zoom kamere najveća fora na kamera sustavu S22 Ultre. Znatno češće bi se našli u situaciji gdje kada nešto fotografiramo, da radije biramo zoom kamere. Po kvaliteti, ako zanemarimo megapiksele, zoom kamere ne odstupaju previše od glavne kamere. Boje su tipično Samsungu naglašene, ponekad i prenaglašene, kao i oštrina, koja je tek rijetko preizoštrena. Reći da su zoom kamere toliko blizu glavnoj kameri je poprilično rijetka i pohvalna stvar, stoga sustav kamera na S22 Ultra ostavlja odličan dojam. Korištenjem tih kamera, stječemo osjećaj kao da se na njih možemo osloniti u bilo kojem scenariju ili uvjetima, kao što je bilo i kod prošlogodišnjeg S21 Ultra modela.

Fotografirano ultraširokom kamerom
Fotografirano standardnom kamerom od 108 megapiksela
Fotografirano zoom kamerom s trostrukim uvećanjem
Fotografirano kamerom s deseterostrukim uvećanjem

Upitna autonomija baterije prvih nekoliko dana

Ono na što se prvih par dana nismo mogli baš osloniti je baterija, koja broji poprilično velikih 5000 mAh. U prvih par dana našeg višetjednog testiranja, baterija je izdržala jedva do večeri, kada je mobitel s jednoznamenkastim preostalim kapacitetom baterije vapio za punjačem. Međutim, nakon par dana stigla je nadogradnja softvera, a i S22 Ultra je “naučio” naše obrasce korištenja mobitela.

Rezultat toga je da smo nakon otprilike prvog tjedna korištenja došli do cjelodnevne autonomije, s oko četiri do pet sati uključenog ekrana i dvadesetak posto preostalog kapaciteta baterije. Baterija bi neke dane, očekivano, trajala i kraće ako bismo bili u području slabijeg mobilnog signala ili ako bismo češće koristili mobitel pod jakim dnevnim svijetlom, kada se osvjetljenje ekrana diže do maksimuma. U danima s manje korištenja, baterija bi sasvim logično trajala i znatno duže, stoga je s blagim korištenjem moguće i izdržati dan i pol do dva bez punjača. Međutim, čak i u tim intenzivnijim danima, baterija bi bila i više nego zadovoljavajuća.

Ime Ultra je zaista zasluženo

O sposobnostima samog čipseta, odnosno procesora, i ne treba trošiti previše riječi. Riječ je o Samsungovom Exynos 2200 procesoru koji koristi 4 nm proces, čime su performanse odlične, a autonomija baterije nešto bolja nego kod prethodnika. Zagrijavanje, koje posljednjih godina muči gotovo sve mobitele s procesorima s vrha ponude, i nije previše izraženo na S22 Ultra. Tek kod najzahtjevnijih igara primijetili smo nešto topliju stražnju stranicu, no ništa što bi nas previše zabrinulo. RAM memorije ima na pretek, gdje početni model sa 128 GB pohrane dolazi s dovoljnih 8 GB RAM-a, a ostali modeli, poput našeg testnog primjerka s pohranom od 256 GB, s većim kapacitetom dolaze s 12 GB RAM.

Nakon par tjedana korištenja S22 Ultra, možemo zaključiti kako ovaj mobitel ispunjava očekivanja koja mu nameće njegovo ime. Ima gotovo sve “ultra” sposobnosti koje Samsung nudi – od vrhunskih performansi procesora, do ekrana koji bi se sigurno mogao pronaći na vrhu ljestvice kvalitete. Izrada je očekivano Samsungovom flagshipu vrhunska, baterija je očekivana, softver je dobro poznati i dorađeni One UI 4.1, a S pen je ono što je falio kako bi se Ultra model mogao zaista tako nazvati. Jedina “ultra funkcionalnost” koja nedostaje s ovog modela je savitljivi ekran, no to je sasvim druga kategorija uređaja, a time i sasvim druga priča. No, S22 Ultra bi komotno mogla nositi i ime Note, koje ipak ima dugogodišnji pedigre u mobilnoj industriji.