Ekonomisti tvrde da je Njemačka od krize u Grčkoj zaradila sto milijardi eura

I druge zemlje su imale koristi, uključujući SAD, Francusku i Mađarsku

(From L) German Chancellor Angela Merkel, French President Francois Hollande, and Greek Prime Minister Alexis Tsipras confer prior to the start of a summit of Eurozone heads of state in Brussels on July 12, 2015. The EU cancelled a full 28-nation summit to decide whether Greece stays in the European single currency as a divided eurozone struggled to reach a reform-for-bailout deal.  AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALL
FOTO: AFP

Njemačka je od krize u Grčkoj zaradila gotovo 100 milijardi eura, proizlazi po istraživanju Instituta za ekonomske studije Leibnitz. Profitirala je niskim kamatama fondova koje je vlada posuđivala.

“Ove uštede prelazilaze troškove krize, čak i u slučaju da je Grčka bankrotirala. Jasno je da je Njemačka imala korist od krize u Grčkoj”, tvrde autori istraživanja s Instituta, čije je sjedište u gradu Hale, piše N1.

Konkretno, kada se investitori suoče s problemom na tržištu, počnu tražiti svojevrsno utočište za svoj novac, od čega je Njemačka imala ogromnu korist. “U proteklih nekoliko godina, kad god su se financijska tržišta suočavala s negativnim vijestima, kamatne stope njemačkih državnih obveznica opadale su, a kada su vijesti dobre, onda su one u porastu”, ističu autori istraživanja.

Ministar Schäuble bio je protiv otpisivanja dugova Grčkoj

Berlin je zahtijevao fiskalnu disciplinu i oštre ekonomske reforme u Grčkoj u zamjenu za suglasnost s novom pomoći od međunarodnih kreditora. Podsjetimo, njemački ministar financija Wolfgang Schäuble bio je protiv otpisivanja dugovanja Grčkoj.

Iznos od 100 milijardi eura Njemačka je uštedjela od 2010. godine i to je tri posto domaćeg bruto proizvoda. “Zaradom od obveznica i druge zemlje su imale koristi, uključujući SAD, Francusku i Mađarsku, ali u znatno manjoj mjeri. Udio Njemačke u financijskim paketima za Grčku, uključujući i novi, iznosi oko 90 milijardi eura. Čak i u slučaju da Grčka ne vrati ni cent, državna blagajna Njemačke imala je financijsku korist od krize”, ističe se u istraživanju.