Kancelarka Merkel u intervjuu ZDF-u rekla je da će MMF ipak sudjelovati u pomoći Grčkoj

Njemački parlament u srijedu glasa o pomoći i poprilično je skeptičan

Njemačka kancelarka Angela Merkel u nedjelju je najavila da bi Međunarodni monetarni fond (MMF) ipak mogao sudjelovati u trećem programu financijske pomoći Grčkoj, prenosi Reuters..

Njemački parlament, koji će u srijedu glasati o pomoći Grčkoj vrijednoj 86 milijardi eura, još je prilično skeptičan. I mnogi konzervativci mogli bi glasati protiv. Zastupnici Kršćanske demokratske unije (CDU) i sestrinske stranke iz Bavarske Kršćanske socijalne unije (CSU) žele da MMF sudjeluje u pomoći Grčkoj jer ima reputaciju rigorozne institucije kad je riječ o provedbi ovakvih programa.

Pobuna konzervativnih zastupnika

Politički saveznik kancelarke Merkel i lider konzervativaca u parlamentu Volker Kauder, izjavo je da je sudjelovanje MMF-a “uvjet” za podršku pomoći Grčkoj. Dođe li do veće pobune među konzervativicma, za Merkel će to biti politički udarac, iako je i nakon 10 godina vlasti još izuzetno popularna u Njemačkoj.

U srpnju je pregovore s Grčkom odbio podržati rekordan broj od 65 konzervativnih zastupnika. Njemački list Bild, koji tvrdi da je njemačka vlada dosad prekršila sva obećanja koja je građanima i parlamentu dala oko pomoći Grčkoj, procjenjuje da bi u srijedu i do 120 zastupinka CDU-a i CSU-a moglo glasati protiv programa financijske pomoći. Neizvjesnost sudjelovanja MMF-a u programu stoga stvara velike probleme kancelarki Merkel.

Christine Lagaarde traži otpis dijela duga

U prvom nastupu nakon ljetne stanke, na televiziji ZDF u nedjelju je rekla kako da je sigurna da će direktorica MMF-a Christine Lagarde donijeti odluku o sudjelovanju u pomoći ako Grčka ispuni uvjete reforme mirovinskog sustava i smanjenja javnog duga.

“Gospođa Lagarde…je vrlo jasno dala do znanja da su to uvjeti i ako se ispune, ona će svom odboru predložiti da se MMF od listopada uključi u program”, rekla je Merkel, “Nimalo ne sumnjam da će se riječi gospođe Lagard obistiniti.”

Lagarde je članicama eurozone rekla da bi Grčkoj trebale otpisati “značajan” dio duga i nastaviti ga otpisivati i za pet godina kad istekne treći program pomoći. Najavila je da će MMF s odlukom o sudjelovanju u programu pričekati do listopada, tako da će europski parlamenti vjerojatno glasati o pomoći bez ikakvih jamstava o ulozi MMF-a.

Merkel priznaje da bi se Grčkoj život mogao olakšati

Dajući malo prostora argumentima Christine Lagarde, Merkel je u nedjelju rekla da ima prostora za smanjenje tereta Grčkoj produljenjem rokova otplate obveznica i smanjenjem kamata. Odbacila je kritike da je Njemačka pretjerala s uvjetima za Grčku i da su njemački pregovarači jedini imali tako teške zahtjeve u pregovorima. “Ne pomaže da smo previše ljubazni jedni prema drugima jer ćemo za dvije ili tri godine imati goru situaciju nego danas. Kriza eura ionako već traje predugo.” rekla je Merkel.

Migranti su za EU veći problem od Grčke

I njemački ministar financija Wolfgang Schäuble pokušao je uvjeriti zastupnike da podrže dogovor kreditora s Grčkom, neprijateljskog tona kojim je obilježio te pregovore više nema i Schäuble je izjavio kako vjeruje kako će ovaj model izvlačenja Grčke iz krize uspjeti.

https://twitter.com/NBTWT/status/633054424747782144

Unatoč svemu, realno je očekivati da njemački parlament odobri pomoć Grčkoj zbog podrške socijaldemokrata i Zelenih. Na pitanje želi li njezina vlada stvoriti “njemačku Europu” kancelarka je odgovorila: “Ne želimo to.” Poručila je kako je Europa trenutno suočena s puno većim problemom od Grčke – izbjegličkom krizom.