Europska središnja banka ostavila je kamatne stope nepromijenjenima

Kako je i najavljeno, kamatne stope ostaju na nultoj razini

Na danas održanom sastanku čelnika Europske centralne banke (ECB) donesena je odluka o zadržavanju kamatnih stopa na rekordno niskim razinama.

Europska središnja banka prošloga je mjeseca smanjila kamatne stope s 0,05 na nula posto te proširila program kvantitativnog popuštanja, odnosno ubrizgavanja novca u financijski sustav eurozone putem kupnje obveznica sa dotadašnjih 60 milijuna na 80 milijuna eura.

Kako je i očekivano, Vijeće ECB-a koje čini 25 članova sastalo se danas u Frankfurtu, ostavilo je kamatnu stopu na nultoj razini, uz negativnu kamatnu stopu od 0,4 posto na depozite, a nepromijenjen ostaje i paket kvantitativnog popuštanja na 80 milijuna eura. Šef ECB-a Mario Draghi je prije mjesec dana najavio da će kamatne stope ostati prilično niske još barem godinu dana. Osim toga, nagovijestio je mogućnost uvođenja novih stimulativnih mjera.

Postoji mogućnost negativne inflacije

Na konferenciji za medije održanoj nakon sastanka Mario Draghi je najavio i mogućnost negativne inflacije u nadolazećim mjesecima, te da se unatoč masivnim stimulativnim mjerama, rast inflacije očekuje tek u drugoj polovici godine.

Draghi je kazao da su dosadašnje monetarne mjere pomogle boljim uvjetima financiranja, što bi trebao podržati povećanje potrošnje i rast investicija. Međutim, određene nesigurnosti su i dalje prisutne, osobito u pogledu u daljeg razvoja globalne ekonomije te geopolitičkim rizicima.

Ništa od novca iz helikoptera

Draghi je nedavno izjavio kako mu se čini da je koncept izravnog ubrizgavanja novca u gospodarstvo vrlo zanimljiv, na što su burno reagirali ekonomisti i mediji, zgodno primijetivši da bi se taj novac mogao distibuirati građanima iz helikoptera.

Novac iz helikoptera je metafora iza koje stoji koncept tiskanja više novca namijenjenog građanima i privatnom sektoru, a sve s ciljem povećanja potrošnje i investicija. Novinari nisu propustili priliku da Draghija ponovno priupitaju što će biti s novcem iz helikoptera i je li takav koncept uopće legalan prema europskim regulativama,, no on je samo kratko odgovorio da nisu raspravljali o tome.

Draghijeva monetarna politika koja za cilj ima oživljanje uspavanog gospodarstva eurozone žestoko je kritizirana u Njemačkoj. Naime, vodeći njemački političari krive upravo politiku jeftinog novca za uspon radikalne desnice. Nijemci su nezadovoljni niskim prinosima na štednju te životna i mirovinska osiguranja.