Evo što je britanska Vlada upravo napravila za poticanje ulaganja u startupe i inovacije u biznisu

Velike porezne olakšice, blaži zakoni o stečaju, lakši novi početak za osnivače tvrtki

FOTO: AFP

Kako bi ohrabrila rizična ulaganja, Velika Britanija odlučila je ublažiti zakone koji reguliraju na koji način vlasnici za dugove kompanija jamče osobnom imovinom. Dio je to državne strategije poticanja inovacija u biznisu vrijedne 1,1 milijardu dolara, piše Guardian.

Paket zakona o kakvom hrvatska poduzetnička scena i venture ulagači zasad mogu samo sanjati, uključuje promjene porezne politike, posebno prema ulaganjima u ranim fazama projekata istraživanja i razvoja. Investitori će dobiti 20 posto poreznog odbitka na ulaganja u startupe, s gornjom granicom od 200.000 dolara po investitoru godišnje i 10-godišnje izuzeže od poreza na kapitalnu dobit na ulaganja koja traju dulje od tri godine. Državni proračun to će stajati 106 milijardi dolara u idućih pet godina.

Veća zaštita osnivača u slučaju bankrota

Zakoni o nesolventnosti koji su sada “fokusirani na kažnjavanje i stigmatiziranje poslovnog neuspjeha” i štite kreditore, promijenit će se tako da ohrabre ulagače na rizičnija ulaganja.

Trajanje stečajnog postupka skražuje se s tri godine na godinu dana i uvodi se koncept “sigurne luke” koji će direktore kompanija zaštititi od odgovaranja osobne imovine pod uvjetom da angažiraju profesionalnog stečajnog upravitelja sa zadatkom restrukturiranja i spašavanja tvrtke. Zakoni

Vlada mora biti kao startupi koje potiče

Britanski premijer David Cameron tvrdi da će zakonske promjene osigurati “veći poslovni kontinuitet” i da neće amnestirati direktore kompanija od njihovih obveza.

Ocijenio je da je bilo krajnje vrijeme za takve promjene. Britanska vlada priznaje da novi zakoni o stečaju predstavljaju rizik za proračun ako ih kompnaije bude zloupotrebljavale, ali premijer je to objasnio ovako: ”Jedan od aspekata političke paradigme koju kanim promijeniti je uvjerenje političara da moraju jamčiti da će svaka nova politika uspjeti, pa se sve razvodnjava da bismo izbjegli rizik…Ne jamčim da će sve ove politike donijeti uspjeh, ali nadamo se da hoće. Ako to ne bude slučaj, promijenit ćemo ih. Naučit ćemo nešto. Vlada 21. stoljeća mora biti jednako agilna kao startup koje želi poticati. ”

Želimo razviti kulturu inovacije i rizika

Strateški cilj, potvrdili su predstavnici britanske vlade medijima, jest “razviti kulturu inovacije i rizika koja će razviti ekosustav inovativnosti u cijeloj ekonomiji.”
Među novim odlukama Vlade su i ulaganje od 30 milijuna dolara u idućih pet godina razvoj novog centra za internetsku sigurnost, promjena zakona koji privatnom sektoru omogućavaju pristpu “neosjetljivim” javnim podacima koji bi im olakšao stvaranje novi proizvoda i usluge, dodtanih 90 milijuna dolara za Commonwealthovu organizaciju za znanstvena i industrijska istraživanja (CSIRO) kojoj je od 2013. oduzeto 115 milijuna dolara državnih donacija.