Farmaceutski div Teva ponudio 40 milijardi dolara za Mylan koji ne želi da ga preuzmu

Ako uspiju biti će najveće preuzimanje u farmaceutskoj industriji ove godine

(FILES) This June 11, 2013 file photo shows the outside of the factory of Israel’s Pharmaceutical Industries Teva in Jerusalem. Israel’s Teva Pharmaceutical on April 21, 2015 launched an unsolicited bid to buy Mylan for $40.1 billion in a transaction that would create a behemoth in generic drugs. Teva’s cash-and-stock bid would quash an unsolicited […]
FOTO: AFP/AFP

Farmaceutski div Teva predao je ponudu za preuzimanje proizvođača generičkih lijekova Mylana vrijednu 40,1 milijardi dolara, što bi bilo najveće preuzimanje u farmaceutskoj industriji ove godine.

Izraelska Teva, najveći svjetski proizvođač generičkih lijekova, ponudio je 82 dolara po dionici, što je 23 posto više nego što su Mylanove dionice vrijedile kada je objavljena namjera preuzimanja. Mylan pak ne želi preuzimanje i pribojava se da bi spajanje s Tevom naišlo na mnoge pravne zapreke zbog potencijalnog monopola.

Spajanjen bi nastao gigant s 27 milijardi dolara prihoda

Prođe li ponuda Teve nastao bi svjetski gigant generičkih lijekova s 27 milijardi prihoda godišnje, a Teva bi bez konkurencije postala najveća tvrtka industrije, piše Bloomberg.

Teva je u 2014. godini ostvarila prihod od 20,27 milijardi dolara, a njen poznati lijek Copaxone koji se prepisuje protiv multiple skleroze predstavlja petinu njegovih prihoda i polovinu njegovih profita (3,06 milijardi dolara prošle godine). Zbog straha od pada prodaje Copaxona, čelnik Teve Erez Vigodman se obvezao pronaći partnera koji bi im omogućio širenje i ublažio udarac smanjene prodaje njihovog glavnog proizvoda.

Međutim, potencijalna kupnja Mylana je naišla na neželjene prepreke. Mylan je ubrzo nakon najave Teve, ponudio oko 29 milijardi dolara u dionicama i gotovini za kupnju farmaceutske tvrtke Perrigo. Stoga Teva mora požuriti s procedurom da Mylan u međuvremenu ne bi postao prevelik za preuzimanje.

„Čvrsto vjerujemo da je spajanje Teve i Mylana puno atraktivnije i bolje rješenje za dioničare Mylana nego njihovo preuzimanje Perriga. Spajanjem možemo ponuditi još bolju uslugu pacijentima i zdravstvenim sustavima diljem svijeta“, poručio je Vigodman u pismu čelniku Mylana Robertu J. Couryu.

Najveća akvizicija u povijesti Teve

Nakon objave ponude dionice Mylana porasle su za 8,4 posto na 73,75 dolara, a Teve za 2,9 posto, dok je dionica Perriga pala za 2,3 posto.

Akvizicija vrijedna 40,1 milijardu dolara bila bi četiri puta više nego što je Teva u svojoj povijesti platila neko preuzimanje. Spajanjem bi Teva, koja prodaje tuđe brendove lijekova kada im patenti isteknu, dobila na raspolaganje Mylanove proizvodne pogone u zemljama s niskom cijenom rada poput Indije, Brazila, Mađarske i Poljske.

Mylan, baziran u američkoj Pennsylvaniji, zbog poreza je u fazi preseljenja baze na nizozemsku adresu, a Teva vjerojatno nema namjeru napustiti Izrael gdje ima razne porezne olakšice i prima poticaje za ulaganja.

Coury u spajanju Teve i Mylana ne vidi „nikakvu industrijsku logiku niti kulturološku kompatibilnost dvije kompanije“. Štoviše smatra da „bi spajanjem došlo do značajnog poslovnog preklapanja, a nova tvrtka bi trebala premostiti brojne prepreke dobivanja dozvola od regulatornih agencija“.

Iz Teve su poručili kako proučavaju regulatorne zapreke i izrazili uvjerenost da ne bi bilo problema sa spajanjem koje ovisi o tome hoće li Mylan preuzeti Perrigo.

Vraćanje strategiji preuzimanja proizvođača generičkih lijekova

Kupnjom Mylana Teva bi se vratila svojoj strategiji preuzimanja drugih proizvođača generičkih lijekova koju je proteklih godina zapostavila jer se posvetila preuzimanju tvrtki koje proizvode originalne lijekove.

Teva je osnovana 1901. u Jerusalemu kao uvoznik lijekova, a vjetar u leđa je dobila 1984. kada su Hatch-Waxman zakonom američke vlasti počele poticati proizvodnju generičkih lijekova čime su im je značajno pala cijena. Nakon donošenja zakona Teva je iskoristila prihode Copaxona kako bi financirala brojne akvizicije.

Copaxone je otkriven devedesetih godina prošlog stoljeća na izraelskom Weizman institutu znanosti i još uvijek je najprodavaniji lijek za multiplu sklerozu u svijetu.