Teva prodaje svoj biznis s aktivnim farmaceutskim sastojcima. Pitali smo Plivu što to znači za njih

Okončanje transakcije očekuje se krajem sljedeće godine

16.03.2012., Zagreb - U pozaru koji je izbio u pogonu Plive u Cankarevoj ulici na zagrebackom Crnomercu ozlijedjeno je devet osoba. Pozar je stabiliziran, ali zbog velike koncentracije dima vatrogasci jos dezuraju na mjestu nesrece. r"nPhoto: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Izraelski Teva Pharmaceutical Industries, vlasnik hrvatske Plive, najavio je prodaju poslovanja s aktivnim farmaceutskim sastojcima, nakon smanjenog gubitka u 2023. godini. U zadnja tri mjeseca prošle godine prihod od prodaje aktivnih farmaceutskih sastojaka bio je manji za devet posto nego u istom razdoblju 2022., kliznuvši na 153 milijuna dolara..

Sastojci se koriste u generičkim i brendiranim lijekovima, a Tevin odjel ima 1000 klijenata širom svijeta. Uprava očekuje da će dovršiti prodaju u prvoj polovini iduće godine.

S obzirom na to da je Pliva u vlasništvu Teve, pitali smo Tamaru Sušanj Šulentić, višu direktoricu komunikacija Plive, kako će se ova prodaja odraziti na poslovanje u Hrvatskoj te hoće li doći do gubitka radnih mjesta.

Kraj transakcije iduće godine

“Namjera prodaje Tevinog poslovanja aktivnim farmaceutskim supstancijama (API) – TAPI, najavljenog tijekom objave godišnjih rezultata, imat će važnu ulogu u provedbi nove strategije Teve usmjerene prema rastu te će omogućiti ostalim poslovnim područjima da usmjere svoje snage i kapitalne alokacije prema rastu i razvoju poslovanja te inovacijama”, rekla je Sušanj Šulentić.

Spomenuti TAPI je, kako napominju, globalni lider u snabdijevanju aktivnih farmaceutskih supstancija, a na njegovim službenim stranicama među sastavnicama navodi se i Plivina tvornica u Savskom Marofu, kao i njezin centar za istraživanje i razvoj u zagrebačkom Prilazu baruna Filipovića. “Tevin je cilj pronaći kupca koji će osigurati da TAPI postigne svoj puni potencijal danas i u budućnosti, s namjerom zadržavanja svih zaposlenika TAPI-ja”, navodi Sušanj Šulentić za Telegram.

Ona nadalje ističe kako se poslovanje trenutno odvija prema zadanim planovima. “Međutim, Teva očekuje završetak transakcije u najboljem slučaju tijekom prve polovice 2025. i prerano je za detaljnija predviđanja”, zaključila je.

Brojne nagodbe u tužbama

Najveći proizvođač generičkih lijekova u svijetu zaključio je prošlu godinu s neto gubitkom od 559 milijuna dolara. U 2022. iznosio je 2,4 milijarde dolara zbog viših troškova otpisa nematerijalne imovine i troškova pravnih sporova.

Kompanija je lani za nagodbu u tužbama u SAD-u za suodgovornost za prekomjernu potrošnju opioidnih lijekova izdvojila milijardu dolara, upola manje nego u 2022. Prihod im je lani porastao za šest posto, na 15,8 milijardi dolara.

U kompaniji izdvajaju veći prihod od prodaje generičkih lijekova u Europi i na drugim tržištima i prodaju patenata na skupinu proizvoda. Uteg su bili nepovoljni valutni tečajevi.

Fokus na nove lijekove

Teva je prošlu godinu zaključila s operativnom dobiti od 433 milijuna dolara. U 2022. zabilježili su operativni gubitak od 2,2 milijarde dolara. U 2024. Teva očekuje prihod u rasponu od 15,7 do 16,3 milijarde dolara.

Tvrtka sada pokušava potaknuti rast skupinom brendiranih lijekova, uključujući Austedo za liječenje Huntingtonove bolesti, lijek za migrenu Ajovy i lijek za shizofreniju Uzedy.