Vlasnik Plive Teva kupuje generički biznis bivšeg Actavisa za 45 milijardi dolara

Još jedno veliko spajanje potaknuto Obaminom zdravstvenom reformom

(FILES) This June 11, 2013 file photo shows the outside of the factory of Israel’s Pharmaceutical Industries Teva in Jerusalem. Israel’s Teva Pharmaceutical on April 21, 2015 launched an unsolicited bid to buy Mylan for $40.1 billion in a transaction that would create a behemoth in generic drugs. Teva’s cash-and-stock bid would quash an unsolicited […]
FOTO: AFP/AFP

Izraelska farmaceutska kompanija Teva Pharmaceutical Industries upravo pregovara o kupovini Allerganove proizvodnje generičkih lijekova, objavio je Wall Street Journal.

Vijest najavljuje nastavak konsolidacije u zdravstvenoj industriji i mogla bi značiti Tevino odustajanje od kupnje kompanije Mylan koja se opire preuzimanju jer želi kupiti konkurenta Perrigo.

Teva je najveći svjetski prodavač generičkih lijekova, s tržišnom vrijednosti od 60 milijardi dolara, prometom od 9,1 milijarde i 12 udjela u svjestkom tržištu generika. Novartis je drugi, a Allergan treći s prometom od 6,6 milijardi dolara. Allergan ima 1000 jeftinih generičkih lijekova i bezreceptnih lijekova te nekoliko hitova poput analgetika OxyContin i terapije za ADHD Concerta.

Treća velika transakcija u zdravstvenoj industriji

Ponuda za Allerganove generičke lijekove procjenjuje se na 45 milijardi dolara i očekuje se da će je Teva potvrdili već u ponedjeljak, piše WSJ. Allergan bi, prema izvorima koje citiraju, trebao izdvojiti diviziju za generike a Teva će je integrirati.

Tevino preuzimanje Allerganovih generika treća je velika transakcija u industriji. Četiri najveća zdravstvena osiguravatelja spajaju se u dvije mega-kompanije. Anthema kupuje Cignu za 54 milijarde dolara u najvećem spajanju u povijesti te industrije u Americi, a treći i četvrti najjači osiguravatelj Aetna i Humana spajaju se ugovorom vrijednim 37 milijardi dolara. Oba spajanja prolaze težak proces provjere regulatornih agencija i Wall Street ih baš ne podržavau tom procesu.

Smanjenje troškova zbog novog zakona o osiguranju

Velika konsolidacija smatra se posljedicom lipanjske odluke američkog Vrhovnog suda u korist Obamacarea, najveće zdravstvene reforme u povijesti SAD-a koju je Kongres izglasao 2010. i time proširio mogućnost osnovnog zdravstvenog osiguranja na 32 milijuna siromašnih Amerikanaca koji dosad nisu imali nikakvo osiguranje.

Odlukom o poreznim olakšicama na nacionalnoj razini Vrhovni sud je otvorio vrata Obamacareu. Dosad je 13 saveznih država imalo institut porezne olakšice i internetske burze zdravstvenog osiguranja koje su snižavale cijene i činile zdrastveno osiguranje pristupačnim građanima sa srednjim i nižim prihodima.

Prosječna olakšica od 272 dolara proširuje se na 34 savezne države koje su koristile burzu zdravstvenog osiguranja američke vlade i preostale 3 savezne države koje su imale mješoviti model. Osim što će im tržište rušiti cijene, osiguravatelji po novom zakonu moraju ukinuti niz restrikcija pa pokušavaju smanjivati troškove i koristiti sinergije kroz velika spajanja.

Teva i Allergan mijenjaju pozicije

Teva i Allergan su, svatko iz svojih razloga, trenutno najaktivniji kupci u industriji. Tevi pada prodaja glavnog prozvoda, lijeka za multiplu sklerozu Copaxone, jer se suočava s jeftinijom konkurencijom. Allergan se izvlači iz biznisa s genericima jer on ne raste kao prije. Budući da većini blockbuster lijekova ističu licence, dolaze do izražaja jeftiniji proizvođači generika iz Indije i drugih zemalja.

Kompanija se preimenovala, do ožujka Allergan je zapravo bio Actavis, i uložila 100 milijardi dolara u akvizicije i spajanja da dobije jake brendirane proizvode poput Botoxa. U tom procesu dug im je narastao na 44,3 milijarde dolara pa bi im prodaja Tevi i 8 milijardi dolara godišnje godišnje zarađuju, trebali povećati profit u segmentu lijekova na recept.

Još se pregovara hoće li Teva prezueti i Allerganovu distribuciju, koja trenutno stvara čisti prihod od 462 dolara po kvartalu. Generalni direktor Teve Sigurdur Olafsson radio je u Allerganu do 2014. i odlično poznaje njegov generički biznis.

Poznati iz kontroverzne prodaje Plive

Obje kompanije povezane su s razdobljem 2006. do 2008. i prodajom Plive. Glavni konkurenti bili su Actavis i američki Barr. Bila je to žestoka i neravnopravna borba. Actavis je predao ponudu za Plivu i povećao je nekoliko puta, dok su Sanaderova vlada i Uprava Plive pokušavali spriječiti preuzimanje i Plivu prodati američkom Barru, iz čega proizišla i Sanaderova afera Verona. Nakon višemjesečnih agresivnih pokušaja Actavisa, Plivu je krajem 2006. kupio Barr za 15,25 milijardi kuna a Teva je postala vlasnik Plive dvije godine kasnije, kad je preuzela Barr.