Hoće li Amerika zbilja zabraniti TikTok? Jedna savezna država upravo je to izglasala

O zabrani TikToka u SAD-u se godinama raspravlja zbog bojazni o manipulacijama sadržajem i podacima

(FILES) This file photo taken on March 24, 2022, shows the logo of networking application TikToK displayed on a tablet in Lille, northern France. - The Canadian government on February 27, 2023, banned TikTok from all of its phones and other devices, citing concerns about data protection. TikTok, whose parent company ByteDance is Chinese, has faced increasing Western scrutiny in recent months over fears about how much access Beijing has to user data. (Photo by DENIS CHARLET / AFP)
FOTO: AFP

Američka savezna država Montana donijela je u petak zakon o zabrani TikToka koji će biti teško primjenjiv u postojećem obliku, ali bi mogao potaknuti spremnost Sjedinjenih Država zabrane popularnu platformu kineske grupacije ByteDance.

Zakon SB419, prihvaćen sa 54 glasa i 43 protiv, treba još potpisati republikanski guverner savezne države na sjeverozapadu zemlje, koja ima nešto više od milijun stanovnika.

O mogućoj zabrani TikToka u Americi se javno raspravlja godinama, još od Trumpove administracije. Argumenti jednog dijela stručnjaka i političara su kako Amerika sigurno ne bi, za vrijeme Hladnog rata, dopustila Sovjetskom Savezu da drži propagandne novine po američkim gradovima i neometano skuplja privatne podatke o građanima.

Privatno-državna tvorevina

TikTok formalno nije povezan s kineskom vladom, ali međunarodni izvještaji kažu kako je ByteDance, tvrtka iza aplikacije, ustvari hibridna privatno-državna tvorevina. Recimo, glavni urednik ByteDancea Zhang Fupinga također je sekretar Komunističke partije unutar kompanije, koji je svoju misiju definirao kao “držanje ispravne političke orijentacije”.

To je i pitanje prikupljanja podataka: dok ByteDance tvrdi kako s podacima raspolaže odgovorno, nisu svi uvjereni u to, posebno jer je nemoguće znati što se točno prenosi u Kinu i kako se s time raspolaže.

Poput mnogih demokratskih i republikanskih zastupnika u američkom Kongresu, predstavnici Montane misle da platforma kratkih i zabavnih videozapisa koju posjećuje 150 milijuna Amerikanaca, omogućuje Pekingu da špijunira i manipulira korisnicima.

TikTok niječe optužbe

Tekst novog zakona u Montani naređuje trgovinama mobilnih aplikacija (Apple i Google) da od 1. siječnja 2024. više ne distribuiraju TikTok. Tako je Montana postala prva američka država koja je donijela zakon o zabrani TikToka.

No on će se sigurno pokušati osporiti na sudu i mali su izgledi da će se primjenjivati u sadašnjem obliku. “O ustavnosti teksta odlučit će sud. Nastavljamo borbu za korisnike i kreatore TikToka u Montani”, rekla je službena predstavnica aplikacije uoči glasovanja.

TikTok godinama niječe optužbe za špijunažu u korist Kine.