Izgleda da je sve dogovoreno oko budućnosti TikToka u Americi, evo detalja

Oracle i Walmart objavili su da su postigli dogovor ByteDanceom, cijelu stvar komentira kineska veleposlanica u RH

(FILES) In this combination of file pictures created on August 1, 2020 shows the logo of the social media video sharing app Tiktok displayed on a tablet screen in Paris, and US President Donald Trump at the White House in Washington, DC, on July 30, 2020. - Video app Tiktok said on August 22, 2020, it will challenge in court a Trump administration crackdown on the popular Chinese-owned service, which Washington accuses of being a national security threat. (Photos by Lionel BONAVENTURE and JIM WATSON / AFP)
FOTO: AFP

Nakon žestokih političkih pritisaka, teških pregovora i dramatičnih obrata, američka multinacionalna kompanija Oracle te trgovački lanac Walmart, objavili su da su postigli dogovor s kineskim tehnološkim divom ByteDance. Osnovat će tvrtku TikTok Global, u kojoj će američki partneri imati 20 posto dionica, a ByteDance će na novu tvrtku prenijeti globalno poslovanje TikToka.

Procjenjuje se da taj dogovor vrijedi između 50 i 65 milijardi dolara te da će osporiti Facebookovu dominaciju na društvenim mrežama u svijetu te postati obrazac za partnerstvo s drugim aplikacijama u kineskom vlasništvu.

Kineski TikTok, društvena mreža za razmjenu videozapisa, ima u svijetu oko 800 milijuna korisnika, dok samo u SAD-u ima 100 milijuna. Vlasnik TikToka je ByteDance, kineska multinacionalna kompanija za internetsku tehnologiju sa sjedištem u Pekingu. Procjenjuje se da ByteDance vrijedi oko 100 milijardi dolara, a njena glavna platforma nije TikTok nego Toutiao, još popularnija platforma za vijesti i informacije.

Trump je zadovoljan, Kina šuti

Prema postignutom dogovoru, Oracle će preuzeti upravljanje TikTokovim američkim korisničkim podacima u SAD-u, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu, dok bi Walmart, trgovački lanac koji posjeduje tisuće hipermarketa, robnih kuća i trgovina prehrambenih proizvoda, koristio TikTok kao platformu za internetsku prodaju.

Američko ministarstvo trgovine, premda obje strane tvrde da su dogovoreni svi detalji sporazuma, produžilo je rok za potpisivanje ugovora do 27. rujna. Problem je što je za potpisivanje ugovora potrebna suglasnost američke i kineske vlade. Dok je američki predsjednik Donald Trump izrazio zadovoljstvo takvim raspletom, iz Pekinga još nije stigla suglasnost. Ipak, sve govori kako je tako ipak završila još jedna epizoda u sve ozbiljnijem trgovačko političkom ratu između SAD-a i Kine.

Izlika za stopiranje ekspanzije?

Američki predsjednik Donald Trump zaratio je s TikTokom, kao ranije i s tehnološkim gigantom Huawei, jer je te tvrtke proglasio opasnima za nacionalnu sigurnost. Optužbe da te dvije kompanije, kao i kineska društvena platforma WeChat, prikupljaju podatke o svojim korisnicima i prosljeđuju ih kineskim vlastima samo je, mnogi smatraju, izlika pod kojom Trump želi zaustaviti ekspanziju velikih kineskih tehnoloških kompanija. One su, naime, iz temelja potkopale dosadašnju američku dominaciju na polju novih tehnologija.

Američko Ministarstvo trgovine objasnilo je kako se mora ograničiti rad kineskih tehnoloških kompanija jer “komunistička partija ima sredstva i motive za upotrebu ovih aplikacija koje ugrožavaju nacionalnu sigurnost te vanjsku politiku i gospodarstvo SAD-a”. “Iako prijetnje WeChata i TikToka nisu identične,” tvrdi se u priopćenju, “one su vrlo slične. Svaka od njih prikuplja golem broj podataka, uključujući mrežne aktivnosti, podatke o lokaciji te povijest pregledavanja i pretraživanja.”

Postignuto kompromisno rješenje

Iako je isprva predsjednik Trump tražio da ByteDance proda cjelokupno američko poslovanje TikToka, na kraju se ipak morao zadovoljiti kompromisnim rješenjem. Kao što je morao odustati od najavljene potpune zabrane rada te popularne aplikacije kratkih videozapisa u SAD-u i svijetu. Unatoč tome što su Oracle i Walmart objavili da će nova tvrtka biti “u većinskom vlasništvu američkih investitora,” kineska grupa ByteDance kontrolirat će rad nove kompanije jer drži većinski paket dionica.

Inače Kinezi su prethodno odbili ponudu Microsofta za kupovinu američkog ogranka TikToka. Izvršna direktorica Oraclea Safra Catz, koja je bila u predizbornom timu Trumpa 2016., izjavila je kako je sada “100 posto osigurana privatnost podataka američkim korisnicima TikTok-a i korisnicima širom svijeta.” Kako bi ostavio dojam apsolutnog pobjednika, predsjednik Trump najavio je da će kineska tvrtka donirati 5 milijardi dolara američkom obrazovnom fondu, što je kompanija ByteDance odmah demantirala tvrdeći da su za takvu ideju saznali iz medija.

Trump je također objavio da će ByteDance američkoj vladi platiti naknadu za transakciju te obećao da će novi TikTok stvoriti najmanje 25.000 radnih mjesta, uglavnom u državi Teksas. To Trump drži osobnim poklonom toj državi koju kontroliraju republikanci jer će, po njegovim tvrdnjama, TikTok Global postati jedan od najvećih poslodavaca među društvenim mrežama u Americi.

Zlokobno priopćenje iz Pekinga

Iz ByteDance su poslali poruku kako su sretni “jer će dogovor TikToka, Oraclea i Walmarta riješiti sigurnosne probleme te pitanje TikTokove budućnosti u SAD-u”. Još uvijek se međutim čeka odluka kineske vlade u vezi dogovora, a u subotu je iz Pekinga stiglo zlokobno priopćenje kao odgovor Kine na američke mjere protiv TikToka i koncerna Huawei.

I to bi moglo dodatno zakomplicirati posao stoljeća. Kinesko Ministarstvo trgovine priopćilo je, naime, da je stupio na snagu mehanizam koji podrazumijeva novčane kazne, ograničavanje uvoza i izvoza, zabranu ulaska u zemlju ili investiranja protiv osoba i kompanija koje ugrožavaju “nacionalnu sigurnost Kine”.

Komentar kineske veleposlanice u Hrvatskoj

Kineska veleposlanica u Hrvatskoj Xu Erwen u razgovoru za Telegram objasnila je stajališta Pekinga te razloge zašto Washington pokušava onemogućiti rad TikToka i Huaweija. “Izvršna direktorica Huaweija Meng Wanzhou u kućnom je pritvoru u Kanadi više od 600 dana. Mnoge kineske tvrtke su uplašene, a rukovoditelji se boje putovati u SAD. TikTok je platforma koja pruža zabavu, pokazivanje, razmjenu i dijeljenje talenata i nema nikakve veze s nacionalnom sigurnošću”, rekla nam je Erwen.

“Mnogi hrvatski prijatelji koriste TikTok i objavljuju na njemu hrvatske prirodne krajolike i svakodnevne zanimljivosti. Jedini pravi razlog zašto ih se napada je taj što su kineskog podrijetla. Svatko može lako i jasno vidjeti da je cilj SAD-a zadržati monopol u znanosti i tehnologiji, pa zato drugim zemljama uskraćuju legitimno pravo na razvoj. Čvrsto ćemo podržati relevantne tvrtke u zaštiti njihovih legitimnih prava i interesa i čvrsto ćemo zaštititi međunarodna ekonomska i trgovinska pravila”, nastavila je.

Kina je spremna surađivati

Na primjedbu kako se američke sankcije spram TikToka ne odnosi na druge države, veleposlanica Erwen je kazala kako je Kina spremna dijeliti mogućnosti kineskog internetskog razvoja s drugim zemljama svijeta. “Sve dok se strane internetske tvrtke poput Googlea i Facebooka pridržavaju kineskih zakona i propisa, ispunjavaju regulatorne zahtjeve kineskih odjela i poštuju kinesku povijest i kulturu, pozdravljamo i njihov razvoj u Kini”, kaže.

“Nedavno smo objavili ‘Globalnu inicijativu za sigurnost podataka’. Aktualna revolucija informacijske tehnologije mijenja se svakim danom, a digitalna ekonomija cvjeta. Kina je spremna i dalje surađivati s drugim zemljama svijeta kako bi održala pošteno, pravedno, otvoreno i nediskriminirajuće poslovno okruženje, promovirala međunarodnu znanstvenu i tehnološku razmjenu i suradnju te pružala sigurne, pouzdane i visokokvalitetne informacije. Tehnologija daje novi poticaj za oporavak globalne ekonomije i bolji život ljudi u svim zemljama. Nadam se da se i SAD mogu vratiti na pravi put otvorenosti i suradnje.”

‘Nema dokaza o tome da je Huawei sigurnosna prijetnja’

Kako objašnjavate činjenicu da je Velika Britanija odbila ponudu tvrtke Huawei da uvede 5G mrežu u tu zemlju? “Huawei je vrlo uspješno privatno poduzeće u Kini koje pruža usluge u više od 170 zemalja svijeta. Niti jedna zemlja nije iznijela dokaze o sigurnosnim prijetnjama ili o takozvanom ‘backdoor’ u Huawei proizvodima. U posljednjih 20 godina Velika Britanija odlučila je dobro surađivati s Huaweijem zbog vlastitih interesa. Huawei je stvorio desetke tisuća radnih mjesta u Velikoj Britaniji i dao pozitivan doprinos u izgradnji komunikacijske infrastrukture Ujedinjenog Kraljevstva.”

“U vezi s britanskom zabranom Huaweija, glasnogovornik britanskog premijera priznao je da su razlog britanske promjene stava o Huaweijevom sudjelovanju u izgradnji 5G mreže u Velikoj Britaniji američke sankcije Huaweiju u svibnju. Zbog navedenog, u Velikoj Britaniji također postoje različita mišljenja toj odluci. Izvršni direktor British Telecoma rekao je da odluka britanske vlade o Huaweiju očito utječe na poslovanje i troškove tvrtke.”

“Glasnogovornik britanskog Vodafonea rekao je da će ovo odgoditi promociju 5G u Velikoj Britaniji i time izazvati dodatne troškove. Huawei je financirao uspostavu centra za testiranje kibernetičke sigurnosti u Velikoj Britaniji koji će prihvatiti testiranje britanskih stručnjaka i izrazio spremnost da potpiše ‘nezakulisne sporazume’ sa svim zemljama. Koje druge zemlje na svijetu to može učiniti? Nadamo se da će vlade relevantnih zemalja pažljivo osluškivati domaće racionalne glasove i na odgovoran način donijeti odluku koja najbolje odgovara njihovim temeljnim i dugoročnim interesima.”

Kinesko gospodarstvo spremno je na rizike i izazove

Na pitanje može li taj američki udar na najveće kineske tehnološke kompanija poput Huaweija, ZTE, TikToka (ByteDance), WeChata(Tencent), usporiti, pa čak i ugroziti, dosadašnji brzi razvoj kineskog gospodarstva, veleposlanica Erwen je ustvrdila: “S obzirom na gore spomenute sankcije i suzbijanje, kineski stav je vrlo jasan: ne izazivati probleme, ali i ne bojati se problema. Gotovo stotinu godina nakon osnutka Komunističke partije Kine i više od 70 godina nakon osnivanja Narodne Republike Kine, preživjeli smo velike nedaće, udarani jakim vjetrovima i valovima, dok je naša cesta postajala šira i svjetlija”.

“Kinesko gospodarstvo ima snažnu otpornost, ogroman potencijal i obilnu vitalnost. Potpuno smo opremljeni i otporni na razne rizike i izazove. Kineske tvrtke poput Huaweija i TikTok-a, koje su SAD sankcionirale i potisnule, napredne su tvrtke. Njihove tehnologije i proizvodi su sigurni. Svih ovih godina navedeni su proizvodi bili prepoznati u svijetu kao visoko kvalitetni i sigurni, ne nanijevši nikome nikakvu štetu, za razliku od skandala poput onih s ‘Prism Gate’ i ‘Echelon System’, koji su pokazali da postoje sjene određenih moći”, zaključila je veleposlanica Erwen.

Echelon je kodno ime programa preko kojeg SAD uz pomoć Australije, Kanade, Novog Zelanda kontroliraju po svijetu političke, privatne i komercijalne komunikacije. Prism je pak kodno ime za program preko kojeg američka špijunska agencija, NSA, kontrolira internetsku komunikaciju raznih američkih internetskih kompanija.