Hrpa firmi i organizacija u Britaniji isprobala četverodnevni radni tjedan. Šefovi sada otkrivaju učinke i uglavnom su zadovoljni

Ipak, neki upozoravaju da ovakav režim nije za svakoga

FOTO: Pexels

Većina kompanija iz Ujedinjenog Kraljevstva koje su sudjelovale u dosad najvećoj probi četverodnevnog radnog tjedna na svijetu zadržale su tu praksu trajnom.

Kako piše The Guardian, od 61 tvrtke koje su sudjelovale u šestomjesečnom pilot projektu 2022., njih 54, odnosno oko 89 posto, još uvijek primjenjuje tu politiku, a 31 firma, točnije 51 posto od tih 54, trajno je uvela takav način rada.

Više od polovice voditelja projekata i izvršnih direktora koji su sudjelovali u istraživanju o pilot projektu reklo je da je četverodnevni radni tjedan imao pozitivan utjecaj na njihovu organizaciju, pokazalo je izvješće. Za 82 posto njih to uključuje pozitivne učinke na dobrobit osoblja, dok ih 50 posto smatra da je ovime smanjena fluktuacija osoblja, a 32 posto reklo je i da su im se na natječaje za posao počeli javljati bolji kandidati nego prije.

Fizički i mentalni benefiti

Autorica izvješća Juliet Schor, profesorica sociologije na Boston Collegeu, kaže da rezultati pokazuju stvarne i dugotrajne učinke ovakvog režima rada. “Tjelesno i mentalno zdravlje te ravnoteža između posla i privatnog života znatno su bolji nego što su bili šest mjeseci prije uvođenja ove prakse. Smanjen je burnout i poraslo je zadovoljstvo životom”, rekla je.

Ipak, direktor poslodavačke Konfederacije britanske industrije Matthew Percival kaže da ovakav režim nije za svaku firmu i teško da bi se isplatio u svakom sektoru. Kaže da je potrebno usporediti što donosi četverodnevni radni tjedan u usporedbi s povišicama, višim uplatama u mirovinske fondove, većim porodiljnim naknadama ili drugim dodacima za zdraviji i bolji život.

Izvješće o četverodnevnom radnom tjednu, koje su izradili thinktank Autonomy i istraživači sa Sveučilišta Cambridge, Sveučilišta Salford i Boston Collegea u SAD-u, pokazalo je da su “mnoge od značajnih dobrobiti utvrđenih tijekom početnog ispitivanja trajale i idućih 12 mjeseci”, iako su upozorili da se ipak radi o malom uzorku. Gotovo svo osoblje, točnije 96 posto zaposlenika tvrtki koje su sudjelovale u istraživanju, reklo je da je njihov osobni život imao koristi od tri slobodna dana u tjednu umjesto dva, a njih 86 posto smatralo je da su postali i efikasniji na poslu.

Odmicanje od standardnog radnog vremena

Najuspješnije tvrtke svoj su četverodnevni tjedan uredile pazeći kako prilagoditi radne procese, napisali su autori istraživanja. Izazovi s kojima su se susreli neki šefovi uključivali su kako ovom režimu prilagoditi rad s klijentima i drugim akterima kod kojih četverodnevni radni tjedan inače nije praksa. Jedan od problema nekima je bilo i nekonzistentno provođenje ovakve politike, što je dovelo do nezadovoljstva među zaposlenicima.

Paul Oliver, glavni operativni direktor engleske humanitarne organizacije Citizens Advice Gateshead, rekao je da je skraćivanje radnog tjedna pomoglo zaposlenicima da se nose sa zahtjevnijim zadacima i poboljšalo njihovo zadržavanje na radnom mjestu jer ova organizacija u početku nije bila u mogućnosti povećavati plaće radnicima.

“Željeli smo pronaći način da poboljšamo uvjete za osoblje kako bi se bolje odmorili i mogli dati više na poslu”, pojasnio je. “Odmičemo se od modela ‘od devet do pet’, koji više ne funkcionira za naše društvo ili naše klijente”, dodao je Oliver.

Škotska vlada testira režim

Mark Downs, izvršni direktor Kraljevskog biološkog društva, kaže da će njegova organizacija i u budućnosti zadržati ovakav režim rada, prema kojem je osoblje slobodne ponedjeljke i petke samo podijelilo među sobom, što su i vanjski partneri pozitivno prihvatili.

Jedna neočekivana prednost na koju je Downs naišao bila je ta da su dani kada je on radio, a većina drugog osoblja bila slobodna, i dalje bili produktivni. Također je smatrao da je to njegovu tvrtku učinilo privlačnijim poslodavcem, a kandidati su naveli četverodnevni radni tjedan kao veliku prednost.

U veljači je i škotska vlada pokrenula probni četverodnevni radni tjedan za neke javne službe.