IBM je predstavio prvi dvonanometarski čip. Što to znači za korisnike?

Smanjenjem procesa, dobili bismo mobitele kojima baterija drži znatno dulje od jednog dana

FOTO: IBM

IBM je objavio kako su prvi uspjeli proizvesti čip koji koristi 2nm proces. No, što to uopće znači? Neupitno je da će procesori koji koriste čipove na 2nm procesu biti budućnost, u uređajima veličine pametnog sata, pa sve do konvencionalnih računala ili servera. Prvenstveno, riječ je o golemom skoku po broju tranzistora. U usporedbi sa sadašnjim 7nm čipovima, zahvaljujući kompaktnijem dizajnu, IBM-ova tehnologija sadrži znatno veći broj tranzistora. Što je broj tranzistora veći, to su potencijalne performanse čipa veće.

Istovremeno, budući da je čip manji, trošit će manje energije, pa će za davanje znatno boljih performansi biti znatno štedljiviji. IBM tako tvrdi da će performanse biti 45 posto bolje od sadašnjih čipova, a potrošnja energije i do 75 posto niža. Premda nisu naveli koje su točne metrike za performanse koristili, ako se vodimo IBM-om navodima, u budućnosti ćemo imati dvostruko brže mobitele, s do četiri puta većom autonomijom. Dakle, ako mobitel trenutno možemo koristiti maksimalno jedan dan, u budućnosti će nam punjenje držati i do četiri dana.

Znatno veći broj tranzistora od konkurencije

Prema pisanju AnandTecha, IBM-ov novi čip sadrži 333 milijuna tranzistora na kvadratni milimetar, dok najnapredniji čipovi proizvođača TSMC-a bazirani na 5nm procesu sadrže 173 milijuna, a Samsungovi najnapredniji 127 milijuna.

Premda su ovo sjajne vijesti za sve nas koji mobitel punimo dva puta dnevno, IBM-ov novi čip je za sada dokaz koncepta, a masovna proizvodnja tih čipova, koja bi ih dovela i u procesore, sigurno neće početi još nekoliko godina. Iz IBM-a nisu precizirali kada će tehnologija biti spremna za tržište.

Kada će u realne proizvode, još ne znamo

TSMC i Samsung, jedni od najvećih proizvođača čipova na svijetu, za sada proizvode čipove s 5nm procesom. Istovremeno, Intel se muči s proizvodnjom 7nm čipova, pa su još uvijek zapeli na 10nm. Ni TSMC ne očekuje proizvodnju čipova baziranih na 2nm procesu. Za sada planiraju početi proizvodnju 4nm čipova krajem godine, dok bi masovna proizvodnja počela najranije 2022. godine.

Spuštanje na 3nm ne očekuju do druge polovice 2022. godine, a 2nm proces je još u vrlo ranim fazama razvoja. S druge strane, sve ove pretpostavke su dane bez uzimanja u obzir trenutne nestašice čipova koja pogađa praktički sve industrije koje koriste bilo kakav čip u svojim proizvodima. Također, u proizvodnji čipova se često dogode nepredvidive stvari koje odgode proizvodnju, što najbolje znaju u Intelu. Spominju ih od 2018. godine, a još uvijek nisu predstavili procesor s njima.