Infobip je predstavio svoj novi kampus u Zagrebu, njihov najveći inovacijski centar u svijetu

Bili smo u kampusu imena Alpha Centauri smješten je nedaleko od zagrebačke Arene, u naselju Sveta Klara

Vodnjanski Infobip, najveća hrvatska IT tvrtka i vodeća IT tvrtka u regiji, danas je medijima predstavila svoj najveći inovacijski centar u svijetu. Riječ je o kampusu Alpha Centauri, smještenom u zagrebačkom gradskom naselju Sveta Klara, nedaleko od Arene Zagreb. Time se, uvjereni su u Infobipu, Zagreb i Hrvatsku smješta na vodeće mjesto tehnološke industrije u ovom dijelu Europe.

Kampus Alpha Centauri razvili su arhitektonski timovi iz 3LHD-a i Fabrike, a broji 11.900 kvadrata zatvorenog prostora, te još 5100 kvadrata otvorenog prostora. Kako nam je ispričao Marko Dabrović, partner u 3LHD-u, kampus je jedinstven po tome što uz prostore koji su oblikovani za rad i edukaciju, ima i zasebne smještajne jedinice u kojima mogu boraviti zaposlenici ili gosti iz drugih ureda Infobipa, te poslovni partneri ili klijenti.

Terasa kampusa Alpha Centauri

U kampusu može raditi više od 800 zaposlenika

Iz Infobipa se nadaju da će njihov novi kampus pospješiti razmjenu znanja i iskustva unutar kompanije, ali i pospješiti suradnje s najvećim tehnološkim kompanijama diljem svijeta čiji će stručnjaci redovno dolaziti u kampus. U kampusu može raditi više od 800 zaposlenika, a u kompaniji su se osigurali da im prostori za rad budu po najsuvremenijim standardima, kakvi se očekuju od vrhunske IT kompanije.

Silvio Kutić, suosnivač i glavni izvršni direktor Infobipa, ispričao je da su u kompaniji posvećeni razvoju cijele tehnološke zajednice u Hrvatskoj, što rade u tri razine. “Prva je razvoj i inoviranje koje predvode naši zaposlenici u Hrvatskoj i svijetu. Druga je postavljanje Hrvatske u središte developerske zajednice u ovom dijelu Europe kroz Infobip Shift. I treće, dajemo znanje i otvaramo vrata globalnog tržišta domaćim startupovima kroz naš program Startup Tribe. Hrvatska ima vrhunske talente i jako nas veseli da svojim djelovanjem možemo pomoći da se njihovi potencijali ostvare”, rekao je Kutić.

Silvio Kutić, suosnivač i glavni izvršni direktor Infobipa

Investicija veća od 150 milijuna kuna

Vrijednost investicije veća je 150 milijuna kuna, a kampus je dizajniran s konceptom oblikovanja prostora koji potiče komunikaciju između različitih timova i agilnu metodologiju rada. Ipak, agilni način rada je način na koji u Infobipu rade još od 2013. godine, kaže Petar Dučić, direktor razvoja.

Kampus broji osam katova, od kojih su tri etaže uredskih prostora. Jedna etaža namijenjena je za restoran i konferencijsku dvoranu, a u tri etaže smještene su rekreacijske dvorane, teren za skvoš i zajednički lounge prostor. Prostori odišu nizom detalja i ukrasa iz tehnološkog i geek svijeta, pa se na nekim zidovima mogu vidjeti i citati iz znanstveno fantastičnih filmova i serija, ali i fotografije nekih golemi tehnoloških napredaka, poput prvih letova u svemir.

Jedna od dekoracija kampusa

Zaposlenici i gosti kampusa Alpha Centauri imaju pravo na besplatno korištenje svega što nudi kampus, a posebno su ponosni na zdravu prehranu koja se dnevno priprema. Kako je ispričao chef Infobipove kuhinje Zdravko Perić, tjedno se priprema tridesetak različitih jela. Dnevno skuhaju i više od 400 obroka, a broj obroka će vjerojatno i rasti. Kuhinja radi po principu zero-waste, dakle ništa se ne baca, a paze i otkuda im dolazi hrana. Tako se namirnice za doručak, ručak i zdrave međuobroke nabavljaju se od lokalnih OPG-ova.

Skvoš teren u sklopu kampusa

Ostavili su prostora za proširenje

Što se tiče same izgradnje kampusa, na zgradi je radilo 35 tvrtki, a za konačnu izvedbu trebalo je obaviti preko 1700 pojedinačnih zadataka. Izrađeno je i više od 1200 nacrta i snimljeno je 5000 fotografija. Samo projektiranje trajalo je godinu i tri mjeseca, dok je proces izgradnje trajao godinu i 9 mjeseci do uporabne dozvole. Kampus se prostire na zemljištu od 20.000 kvadratnih metara, od kojih je trenutno iskorišteno 8000. Ostatak je ostavljen za potencijalnu izgradnju istog ili sličnog objekta u budućnosti.

Kampus Alpha Centauri, kažu, postavlja posebni naglasak na održivost, pa je sama zgrada A+ energetskog razreda. Za hlađenje i grijanje radnih prostorija koriste se okolne podzemne vode, što rezultira manjom potrošnjom električne energije. “Zelena fasada, koja okružuje vanjske element kampusa, a omogućuje više ljeta zimi i zaštitu od presnažnog sunca ljeti.

Kampus se prostire na zemljištu od 20.000 kvadratnih metara, od kojih je trenutno iskorišteno 8000

Novi dom Infobipa

Kutić kaže kako je kampus Alpha Centauri novi dom Infobipa, u koji su uložili puno truda. “Uložili jako puno truda, najboljih iskustava koje smo skupili diljem svijeta, ali i mnogo pozitivne energije. U Infobipu vjerujemo kako je disrupcija na globalnom tržištu moguća samo pomoću inovacija, a za stvaranje inovacija potrebno je nešto više od uobičajenog radnog prostora”, kaže Kutić.

“Vjerujemo da će ovaj izvanredni kampus dodatno potaknuti istraživački duh koje njegujemo u Infobipu. Alpha Centauri predstavlja evoluciju našeg prvog kampusa u Vodnjanu, Pangee koji je bio važna prijelomnica za ubrzani razvoj našeg poslovanja i razvoja”, zaključuje Kutić.