Kako je potres utjecao na tržište nekretnina i što se događa s cijenama kvadrata u Zagrebu. Istražili smo

Stručnjaci ističu da bi postojeća segmentacija cijena na tržištu stambenih nekretnina mogla postati još izraženija

FOTO: Vjekoslav Skledar

Cijene zagrebačkih nekretnina posljednjih godina snažno su rasle, pogotovo u središtu grada, ali veliki broj zgrada stradao je u potresu, što će sasvim sigurno donijeti određene promjene na tržištu. Povećat će se potražnja za novijim, solidnije građenim zgradama, dok će one starije, bez obzira na lokaciju, postati manje atraktivne.

Sergio Serdarušić iz agencije za nekretnine Eurovilla kaže da su cijene nekretnina još uvijek stabilne, ali da je tržište stalo.

“Cijene nekretnina u centru grada se drže i dalje, nitko ne spušta cijenu ali je potražnja manja pa nema niti realizacija. Mnogi će prodavatelji reći da im se ne žuri prodati a kupci će očekivati korekciju cijena pa neće brzati u odlukama kupnje”, kaže Serdarušić.

Nekretnine oštećene u potresu teško će se prodati i po nižim cijenama

Osim toga, veliki pokretač zagrebačkog tržišta nekretnina bio je turizam. Mnogi su kupovali stanove kako bi ih pretvarali u apartmane za iznajmljivanje turistima, a to je sada stalo zbog pandemije koronavirusa.

“Vjerujem da će se nakon korona krize i vraćanjem turizma vrlo brzo početi oporavljati tržište nekretnina u strogom centru grada ali u međuvremenu cijene neće padati već će se prodavatelji samo strpjeti do izlaska iz krize”, kaže Serdarušić.

Za vlasnike starijih nekretnina jedan od ključnih problema jest obnova. Dok novije nekretnine imaju stabilne cijene, one koje su oštećene u potresu, bez ozbiljne obnove bit će jako teško prodati i po znatno nižim cijenama od sadašnjih.

‘Bitno je da se što prije krene s obnovom’

“Bitno je da se što prije krene s kvalitetnom obnovom, jer su takve nekretnine opasnost po život vlasnika ili prolaznika”, kaže Serdarušić i dodaje da najveći problem vidi u tome što vlasnici čekaju financiranje od strane države, umjesto da, kako kaže, predstavnici stanara pristupe procesu pripreme za obnovu za koju su potrebna mišljenja i rješenja statičara, troškovnici, ponude, krediti, izvođači radova, nadzor…

“Normalno je da se očekuje pomoć grada i države kao i europskih fondova za štetu izazvanu potresom, ali se ne treba na to osloniti. Treba sakupiti svu dokumentaciju čim prije i krenuti u obnovu prije nego se još više unište nekretnine. Grad mora imati više razumijevanja za takozvane spomenike kulture koji su to isključivo na papiru ili zone koje spadaju pod zaštitu. Treba smanjiti vrijeme dobivanja suglasnosti i ubrzati vrijeme odobrenja kredita i isplate izvođača”, kaže Serdarušić.

Prosječna cijena stana u Zagrebu u prosincu 2177 eura

Inače, na nekretninskom portalu Crozilla, u prosincu prošle godine, prosječna tražena cijena stana u Zagrebu bila je 2177 eura, što je na godišnjoj razini porast od 4,6 posto.

Cijene nekretnina, osim u Zagrebu, rasle su i na razini cijele zemlje. Prema podacima Hrvatske narodne banke, u trećem kvartalu prošle godine došlo je, doduše, do pada u odnosu na drugi kvartal, ali su u odnosu na 2019. i dalje u plusu.

Indeks cijena stambenih nekretnina, koji mjeri kretanje tržišnih cijena stambenih objekata u razdoblju od srpnja do rujna 2020. godine zabilježio je pad od 0,6 posto u odnosu na drugo prošlogodišnje tromjesečje. U odnosu na isto razdoblje 2019. godine stopa rasta iznosila je na 6,9 posto i to prije svega zbog rasta cijena u Zagrebu i na Jadranu. U razdoblju od siječnja do rujna 2020. indeks cijena stambenih nekretnina u prosjeku je viši za 8,1 posto.

Raiffeisen: Zbog potresa bit će tražene kvalitetnije nekretnine

Prema prognozama analitičara Raiffeisen banke koronakriza, pod uvjetom da ove godine krene oporavak ekonomije, ne bi trebala imati značajan nepovoljan utjecaj na tržište nekretnina kao i građevinski sektor u cjelini.

“U prilog našim očekivanjima ide i učinak vrlo niskih kamatnih stopa na štednju, što za neke investitore, uzimajući u obzir visoku razinu rentijerskog mentaliteta, kupnju nekretnina čini poželjnom investicijom. Povećanu potražnju i rast cijena podupire i visoka razina likvidnosti kao i konvergencija cijena stambenih nekretnina prema prosjeku EU-a”, smatraju analitičari Raiffeisena.

Podsjećaju i na nastavak Vladinih subvencija za stambene kredite koji bi trebao pridonijeti rastu potražnje i blago potaknuti rast cijena stambenih nekretnina. Što se tiče potresa u Zagrebu i okolici, analitičari Raiffeisena smatraju da oni neće imati izravan utjecaj na kretanje cijena, ali bi zato postojeća segmentacija cijena na tržištu stambenih nekretnina mogla postati još izraženija. Smatraju da će u fokus doći novije i kvalitetnije nekretnine te će vjerojatno zabilježiti dodatni rast cijena.