Izgleda da se islandski premijer malo naljutio, zbog pitanja o aferi Panama Papers napustio je intevju

Premijer je preko offshore kompanije skrivao milijune dolara

Prime Minister of Iceland Sigmundur David Gunnlaugsson looks on during a press conference ahead of the Nordic and Baltic prime ministers meeting for the Nordic Council's 66th Session at the Rosenbad government office in Stockholm on October 27, 2014. The Nordic Council's 66th Session will take place in Sweden between 28-30 of October. AFP PHOTO / JONATHAN NACKSTRAND / AFP / JONATHAN NACKSTRAND
FOTO: AFP

U intervjuu za švedsku televiziju SVT, premijer Islanda Sigmundur Davíð Gunnlaugsson je na upit o offshore tvrtki Wintris koja posluje preko odvjetničke firme Mossak Fonseca izjavio da nije “spreman za odgovaranje na ova pitanja” i okarakterizirao ih je kao “neprimjerena”. Zatim je napustio intervju.

U milijunima procurenih dokumenata odvjetničke tvrtke u aferi Panama Papers, pojavili su se i podaci koji pokazuju da je islandski premijer preko te odvjetničke firme sakrio milijune dolara na Djevičanskim otocima.

Kako prenosi Guardian, procureni dokumenti upućuju da je islandski premijer skrivao milijune dolara investiranih u banke na Islandu. Gunnlaugsson je sa suprugom Anne Sigurlaug Pálsdóttir 2007. godine kupio investicijsku tvrtku Wintris, a svoje pedeset postotno vlasništvo u kompaniji nije naveo kada je preuzeo premijersku funkciju, a nakon osam mjeseci, 2009. godine, svoj je vlasnički udio prodao supruzi za jedan dolar.

Tvrdi da svoju povezanost s Wintrisom nije naveo u svojoj imovinskoj kartici “zato što se radi o holding kompaniji, a ne komercijalnoj kompaniji”. U dokumentima o kompaniji Wintris na temelju kojih je tvrtka osnovana stoji kako se radi o naslijeđenom novcu. Mnogi članovi islandskog parlamenta zatražili su njegovu ostavku na premijersku funkciju, a Gunnlaugsson se brani i tvrdi da nije prekršio niti jedan zakon.

Wintris je investirao u obveznice triju islandskih banaka. Nakon globalne financijske krize zbog koje je islandski financijski sustav gotovo kolabirao, banke su kompaniji ostale dužne oko 2,8 milijuna funti i očekuje se da će tek manji dio tog novca biti vraćen. Otkriće o njegovim offshore aktivnostima je osobito zanimljivo jer je Gunnlaugsson kao premijer žestoko branio zemlju od zahtjeva stranih kreditora, nazivajući ih lešinarima.

Sugestije da je zbog vlasništva njegove supruge u Wintrisu kompromitiran kao premijer odlučno odbija. “Baš suprotno”, kazao je, moj čvrsti nastup prema stranim kreditorima, uključujući i Wintris, demonstrirao je da financijski interesi moje supruge nisu nikad utjecali na moje odluke.”

Najveći skandal u offshore poslovanju u povijesti

Odvjetnička tvrtka Mossack Fonseca sa sjedištem u Panami četredeset je godina pomagala svojim klijentima, među kojima su istaknuti političari i brojni svjetski bogataši, u pranju novca i izbjegavanju poreznih obveza.

Dokumente nazvane Panama Papers, dobio je minhenski list Sueddeutsche Zeitung koji je dokumente podijelio s Međunarodnim konzorcijem za istraživačko novinarstvo i medijskim kućama poput BBC-ja i Guardiana. Istraživanje dokumentacije trajalo je godinu dana. Direktor konzorcija Gerard Ryle izjavio je kako se radi o “najvećem skandalu u offshore poslovanju u povijesti”.

Mossack Fonseca je četvrta po veličini tvrtka na svijetu koja nudi offshore usluge. Tvrtka je registrirana u Panami no radi globalno, zapošljavajući 600 ljudi u 42 zemlje. Posluje preko franšiza po cijelom svijetu, na taj način stječe nove klijente, a financijske operacije provodi u poreznim oazama koje uključuju Švicarsku, Cipar i Djevičanske otoke.

Među klijentima kompanije su čelist Sergej Roldugin, bliski prijatelj ruskog predsjednika Vladimira Putina i niz drugih njemu osoba bliskih povezano je s pranjem 2 milijarde dolara. Samo na računima Sergeja Roldugina pronađeno je više od 100 milijuna dolara. Tu su i sirijski predsjednik Bašar al Asad, egipatski predsjednik Hosni Mubarak, a dokumenti otkrivaju ilegalne financijske operacije islandskog i pakistanskog premijera, čelnika FIFA-e i visokih dužnosnika kineskih vlasti.

Riječ je o najvećem curenju dokumenata nakon WikiLeaksa i tajnih vladinih dokumenata koje je objavio bivši zaposlenik NSA-a Edward Snowden. Radi se o 11,5 milijuna dokumenata i 2,6 terabajta informacija koji su procurili iz interne baze podataka kompanije i otkrivaju poslovne operacije 214.000 fiktivnih firmi.

Direktor i sousnivač odvjetničkog ureda Ramon Fonseca Mora je u izjavi za AFP curenje podataka nazvao zločinom, i kazao da se radi o napadu na Panamu. Iz odvjetničkog ureda su poručili da je njihovo poslovanje u skladu sa zakonima i prema međunarodnim protokolima kojima se sprečava pranje novca, financiranje terorizma i ostale ilegalne aktivnosti.

Više o aferi koja potresa svijet možete pročitati OVDJE.