Predsjednik Ekvadora zahtijevao je javnu objavu Panama Papersa. Sada je saznao da se spominje u njima

Tvrdio je da istražitelji u godinu dana nisu našli ništa protiv njega

Ecuadorean President Rafael Correa waves to supporters, from the balcony of the presidential palace during a demonstration in Quito on April 7, 2016.
Correa's supporters reacted to opposition protests against controversial tax increases pushed by the president. / AFP PHOTO / JUAN CEVALLOS
FOTO: AFP

Nekoliko tjedana nakon što je objavljena vijest o aferi Panama Papers i curenju 11,5 milijuna dokumenata, predsjednik Ekvadora Rafael Correa ponosno je novinarima izjavljivao kako njegovo ime i imena drugih članova njegove vlade, za razliku mnogih drugih, nisu pronađena u dokumentima. No sada se čini da to baš i nije sasvim točno.

Correa je nekoliko puta, između ostalog i na društvenim mrežama, javno zahtijevao objavu svih 11,5 milijuna dokumenta koji su u posjedu Međunarodnog konzorcija za istraživačko novinarstvo. Correa je u tvitu komentirao kako su proveli godinu dana tražeći nešto protiv ekvadorske vlade i da nisu pronašli ništa. Sada je postalo vidljivo da su istražitelji ipak nešto pronašli.

Naime Ekvador se spominje u više 160.000 tajnih dokumenata, a spominjanje Guayaquila bogatog grada na obali, pojavljuje se u 109.000 dokumenata.

Istraga u Panami zbog pronevjere novca

Kako piše McClatchy, tajni dokumenti pokazuju kako su Correa i njegov brat Fabrizio još 2012. godine privukli pozornost antikorupcijskih vlasti u Panami. Panamski tužitelji potvrdili su novinarima McClatchyja da su istražitelji provjeravali offshore kompaniju u Panami zbog sumnji o pronevjeri novca. U tajnom e-mailu koji je pronađen u okviru Panama Papersa stoji da su Correa i njegov brat Fabricio u centru istrage.

Afera Panama Papers s curenjem 11,5 milijuna dokumenata o offshore poslovanju istaknutih političara, slavnih osoba i kriminalaca preko odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca potresla je svijet. U Panama Papersima spominje se i niz istaknutih ličnosti poput oca premijera Davida Camerona do osoba bliskih Vladimiru Putinu, a islandski premijer David Sigmundur Gunlaugsson je zbog skrivanja imovine u poreznim oazama bio prisiljen na ostavku.

Imena su se pojavila u e-mailu Mossack Fonsece

Nakon što je vijest o Panama Papers objavljena, Correa se hvalio kako nije pronađeno ništa o njegovoj vladi. Njegov pravni savjetnik Alexis Mera bio je još odvažniji. “Sretni smo zbog Panama Papersa”, izjavio je Mera za ekvadorski dnevni list El Universo. “Pokazali su da je vlada Ekvadora jedna od najiskrenijih na svijetu, ne postoji ni jedan vladin dužnosnik koji ima nešto skriveno”, rekao je.

U emailu koje je odvjetnica Mossack Fonsece uputila odvjetničkoj firmi u Guayaquili stoji sljedeće: “Zovem se Sara Montenegro, odvjetnica sam u Mossack Fonseca i pišem vam kako bih vas obavijestila o istrazi koju su pokrenuli tužitelji antikorupcijskog odjela u Panami, a tiče se gospodina Fabricia Corree i Rafaela Correa Delgado zbog optužbe o pronevjeri države Ekvador, istrage koja uključuje panamsku tvrtku Orlion Group koja je prodana 2006. godine.”

Braća Correa nisu jedini

Fabricio i Rafael Correa nisu jedini istaknuti državljani Ekvadroa koji se spominju u Panama Papersima. Naime, kćer bivšeg predsjednika Rodriaga Borje Cevallosa, čiji brat Francisco obavlja dužnost ambasadora Ekvadora u Sjedinjenim Američkim Državama, povezana je s nizom offshore kompanija.

Dokumenti otkrivaju kako su Maria del Carmen Borja i njezin suprug Juan Carlos Correa Bastelleros, koji nisu povezani sa sadašnjim predsjednikom, koristili kompliciranu mrežu offshore računa i kompanija, kako bi upravljali svojim poslovnim aktivnostima u Ekvadoru.