Japanska sonda nevjerojatno precizno sletjela na zadanu lokaciju na Mjesecu. Problem je što je sada naglavačke

Japanci se sada bore s vremenom i sve slabijim kapacitetom baterija

FOTO: Jaxa/X

Japanska svemirska letjelica izvela je rekordno precizno slijetanje na površinu Mjeseca ovog vikenda, pohvalila se Japanska agencija za istraživanje svemira (Jaxa). No, postoji jedan problemčić – slike koje šalje letjelica sugeriraju da ona leži naglavačke.

Japan je slijetanjem Smart Landera za istraživanje Mjeseca (Slim) u ranim jutarnjim satima subote postao peta zemlja koja je uspješno postavila letjelicu na površinu Mjeseca – nakon SAD-a, Sovjetskog Saveza, Kine i Indije.

Slijetanje moglo biti još preciznije

Prvi problemi su se javili kada su solarni paneli otežavali utvrđivanje je li letjelica sletjela na planirano područje. No, Jaxa je uspjela dohvatiti podatke, pa ustanoviti da je Slim sletio 55 metara od ciljanog mjesta, između dva kratera u regiji prekrivenoj vulkanskim stijenama. Japanski dužnosnici kažu kako je ovo “do sada neviđena preciznost” slijetanja, budući da su prijašnje sonde imale zone slijetanja široke i po desetak kilometara.

Iz Jaxe kažu da bi onda vjerojatno bila unutar tri do četiri metra od planiranog mjesta slijetanja da jedan od njezinih glavnih motora nije izgubio potisak u završnim fazama svoje misije. Zbog toga je slijetanje bilo teže od očekivanog.

Japanski svemirski dužnosnici opisuju misiju kao uspješnu, unatoč činjenici da se sonda, nazvana “mjesečev snajper”, strmoglavila niz padinu kratera. Zbog toga su njeni solarni paneli podignuti naglavačke i ne proizvode dovoljno električne energije.

Prioritet je poslati podatke

Jaxa kaže da je prioritet misije sada slanje podataka o slijetanju prije nego što se Slimove baterije do kraja isprazne. Agencija dodaje da postoji šansa da će se sonda moći ponovno napuniti u sljedećih nekoliko dana, kada zapadna strana Mjeseca bude obasjana Suncem. “Dokazali smo da možete sletjeti gdje god želite, a ne gdje možete. Otvorili smo vrata novog doba”, rekao je novinarima voditelj projekta Jaxe Shinichiro Sakai.

Sakai je rekao da su snimke koje je poslao Slim točno onakve kakvima ih je zamišljao. “Nešto što smo dizajnirali doputovalo je sve do Mjeseca i napravilo tu snimku. “Skoro sam se srušio kad sam to vidio”, rekao je Sakai, dodavši da je Slimovo precizno slijetanje zaslužilo “savršenu ocjenu”.

Nadaju se prekidu niza neuspjeha

Snimke s autonomnih sondi, koje je Slim ispustio prije slijetanja, pokazuju letjelicu na površini Mjeseca. Jedna od sondi opremljena je antenom i kamerom, koja je snimila slijetanje Slima i poslala ih na Zemlju. Druga sonda veličine je bejzbolske loptice. Opremljena je s dvije kamere, a zajednički su ju razvijali Jaxa, japanski proizvođač igračaka Tomy i Sveučilište Doshisha.

Jaxa se nada da će novim snimkama uspjeti istražiti misterij mogućih Mjesečevih izvora vode. Ti mogući izvori vode ključni su za izgradnju baza na Mjesecu, koji bi trebao služiti kao usputna stanica na putu do Marsa, piše The Guardian.

Slim je lansiran u rujnu, a u početku je kružio oko Zemlje, prije nego što se upustio na putanju prema Mjesecu oko Božića. Japanci se nadaju da će uspješnost Slimove misije prekinuti niz neuspjeha njihove svemirske agencije. Svemirska letjelica koju je izradila jedna japanska tvrtka srušila se tijekom pokušaja slijetanja na Mjesec u travnju, a nova raketa zakazala je tijekom svog prvog lansiranja. Ranije su pokušali i čistiti svemirsko smeće, ali im je satelit izgorio u atmosferi.