Kineska letjelica prva u povijesti sletjela na udaljeniju stranu Mjeseca

Prijašnje misije na Mjesecu su uglavnom izbjegavale udaljeniju stranu Mjeseca

FOTO: @CGTNOfficial/Twitter

Kina je uspješno sletjela svoju robotsku letjelicu Chang’e-4 na daleku stranu mjeseca, što je prvi puta u povijesti da je na tu stranu sletjela letjelica. Oko 3 ujutro po našem vremenu, Chang’e-4, bez posade, sletio je na južni pol, točnije, u blizinu bazena Aitken. Letjelica prevozi instrumente kojima će istražiti geologiju neistraženog dijela Mjeseca. Drugi instrumenti bavit će se biološkim elementima.

Današnje slijetanje smatra se golemim uspjehom i prekretnicom u istraživanju svemira. Premda je posljednjih nekoliko godina bio veći broj lunarnih misija, većina njih samo je ušla u mjesečevu orbitu, proletjeli su pored ili se namjerno srušili na Mjesec.

Prijašnje misije su izbjegavale ovu stranu

Chang’e-4 već je poslao prve fotografije s površine Mjeseca, koje su državni mediji odmah objavili. Budući da između Zemlje i Chang’e-4 nema direktne komunikacije, slike se moraju slati preko mreže satelita na Zemlju. Prijašnje misije na Mjesecu su uglavnom izbjegavale udaljeniju stranu Mjeseca koja sa Zemlje nikad nije vidljiva, stoga je ovo prvi put da je neka letjelica sletjela na taj grublji teren. Chang’e-4 je lansiran s lansirnog centra Xichang u Kini, a u lunarnu orbitu je stigao 12. prosinca prošle godine.

Misija Chang’e-4 je istraživati krater naziva Von Kármán, za kojeg se vjeruje da je nastao zbog nekog snažnog udarca na Mjesec. Krater je promjera preko 2500 kilometara, a dubok oko 13 kilometara, što ga čini jednim od najvećih kratera u našem sunčevom sustavu koji su nastali zbog udarca. Također, radi se o najstarijem krateru na Mjesecu.

Tri zadaće unutar kratera

Zbog siline udarca koji je stvorio ovakav krater, znanstvenici vjeruju da je mjesečeva kora pogurana u njegov gornji plašt. Znanstvenici žele svojim instrumentima ustanoviti je li udarac na površinu Mjeseca izbacio kamenje iz mjesečevog plašta.

U krateru će također proučavati dijelove rastopljenog kamenja koje je ispunilo krater. Time se nadaju da će moći ustanoviti razlike u sastavu Mjeseca. Treća zadaća mu je istražiti je li udaljenija strana Mjeseca pogodna za preciznu radijsku astronomiju, budući da je ta strana zaštićena od radijskih interferencija sa Zemlje.